Çocuk Kulübü

Nasıl Futbolcu Olunur?

Nasıl futbolcu olunur? Futbolcu mu olmak istiyorsun? İşte sana yol gösterecek bazı bilgiler. Biz sana güveniyoruz!

Futbolcu olmak için, diğer spor branşlarında ya da sanatın birçok alanında olduğu gibi, herhangi bir okul ya da akademiden mezun olmak yeterli değildir. Peki nasıl futbolcu olunur? Profesyonel futbolcu olmak için; erken yaştan itibaren futbolla ilgilenmek, uzun süre idman yapmak ve buna gerçekten inanmak gerekir.

Futbolcu olmanın açık ve net bir yolu yok. Ancak profesyonel futbolcuların, nasıl futbolcu olduğuna baktığınızda, birbirine benzer aşamalardan geçtiğini görebilirsin. Eğer gerçekten futbolcu olmak ve profesyonel olarak futbolculuk yapmak istiyorsanız, bazı temel aşamalar size yol gösterebilir.

 1. Kendine İnan

  Görsel: wikihow

  Görsel: wikihow

Her işte olduğu gibi, futbolda başarılı olmanın yolu da kendine inanmaktır. Eğer kendine inanmazsan, çok basit işlerde bile hata yaparsın. Ayrıca kendine inanmak; motive olmanı, daha iyi plan yapmanı ve kendini daha güçlü hissetmeni sağlar. Bu nedenle, başkalarının sana ne söylediğini, nasıl göründüğünü ya da fiziğinin yeterli olup olmadığını düşünmeden, kendine inan. Sadece kendine.


 1. Kendini Ada

  nasil-futbolcu-olunur-6

Eğer gerçekten başarılı bir futbolcu olmak istiyorsan, kendini adaman gerektiğini bilmelisin. Kendini adamak demek, her anında futbol oynamak değildir. Futbolcu olmaya karar verdiysen, kendini buna hazırlamalısın. Derslerini çalışmaya, arkadaşlarınla görüşmeye ve ailenle vakit geçirmeye devam etmelisin. Sevdiğin diğer şeyleri yapmaya da. Ancak bir futbolcu gibi düşünmeye kendini alıştırmalısın. Örneğin; düzenli beslenmeli, vücudunu güçlendirmeye çalışmalı, uyku saatlerine dikkat etmeli ve nasıl futbol oynadığını sık sık değerlendirmelisin.


 1. Kendini Güçlendirnasil-futbolcu-olunur-4

  Görsel: wikihow

İyi bir sporcu olmak için, güçlü bir bedene sahip olmak şarttır. Nasıl futbolcu olunur, diye düşünmen ve kendini buna hazırlaman kadar bedenini güçlendirmen de önemli. Hızlı koşmalı, reflekslerini güçlendirmeli ve hızlı düşünmelisin. Aynı zamanda, psikolojik anlamda da güçlenmen önemli. Moralin bozulduğunda da oyuna devam etmelisin. Oyun taktiklerini öğrenmeli ve kendini geliştirmeye sürekli devam etmelisin.


 1. Tek Başına İdman Yap

  Nasıl Futbolcu Olunur

Kendini geliştirmek için tek başına çalışman önemlidir. Zayıf olduğun konularda, kendini geliştirmek için mutlaka tek başına çalışmaya zaman ayır. Örneğin; yeterince hızlı olmadığını düşünüyorsan, tek başına çalışırken, kendini hızlandırmaya önem ver. Bir çalım hareketini yeterince iyi yapamıyorsan, tek başınayken bunun üzerine çalış. Eğer seni çalıştıran bir antrenör varsa, sana bu konuda yardımcı olacaktır. Ancak tek başına çalışıyorsan, eksiklerini kendin görmeli ve kendin gidermelisin.


 1. Sık Sık Maçlara Katıl

  Görsel: wikihow

  Görsel: wikihow

Kendini geliştirmek, neler yapabildiğini görmek ve kondisyonunu artırmak için sık sık maçlara katıl. Eğer futbol maçı yapabileceğin bir arkadaş grubun yoksa çevrendeki futbola ilgi duyanlarla arkadaşlık kur. Eğer sık sık maç yaparsan, kondisyonunu güçlendirebilir, takım oyununu öğrenebilir ve eksiklerini görebilirsin.


 1. Kendini Geliştirmeye Zaman Ayır

  Nasıl Futbolcu Olunur

Futbol oynamak için kendine yeteri kadar vakit ayırabiliyor olman çok önemlidir. Eğer sorumlulukların nedeniyle futbola yeterince vakit ayıramıyorsan, alternatif bulmaya çalış. Ancak bunun sorumluluklarını ihmal edecek seviyeye yükselmesine izin vermemelisin. Çünkü hem başarılı bir futbolcu hem de başarılı bir öğrenci olabilirsin. Futbol her ne kadar bedensel bir spor olarak görünse de, teknik boyutu da oldukça önemlidir. Tekniğe hakim olabilmek için ise, okuldaki derslerine devam etmenin sana katkısı olur. Sana anlamsız gibi görünüyor olabilir ancak iyi bir futbolcu olabilmek için matematik bilmek de gereklidir. Yeteneklerini geliştirmek için kendine zaman ayırman, daha başarılı bir futbolcu olmana büyük katkı sağlar.


 1. Kendini Geliştirmek İçin Destek Al

  Görsel: wikihow

  Görsel: wikihow

Daha iyi futbol oynayabilmek için, bu konuda uzman olan kişilerden destek al. Örneğin; yaz döneminde, futbol kurslarına gidebilirsin. Ücretli ya da ücretsiz yaz okulları içerisinde futbol kursu veren birçok kurum bulabilirsin. Ders alman, eksiklerini daha kolay gidermeni ve kendini daha iyi geliştirmeni sağlar.


 1. Kendini Hazır Hissettiğinde, Kulüplere Başvur

  Nasıl Futbolcu Olunur

Eğer yeterince çalıştıysan ve artık kendini hazır hissediyorsan, kulüplere başvurmaya başla. Yaşadığın bölgedeki belediyeye, futbol kulüplerine ya da spor kulüplerine başvuruda bulunarak, seçmelere katıl. Seçmelerde başarılı olursan, harika! Artık ne yapman gerektiğiyle ilgili, sana antrenörün bilgi verecek. Ancak başvurduğun takıma seçilemezsen, sakın vazgeçme! Diğer kulüplere başvurmaya devam et. Bu süreçte daha fazla çalış. Kendine olan inancını ve güvenini asla kaybetme. Diğer kulüplerden de cevap alamazsan daha sıkı çalış ve bir sonraki sene yeniden kulüplere başvur.

Nasıl futbolcu olunur, diye düşünürken, bunu nasıl yapacağının hayalini de kur. Futbol oynarken ya da futbolcu olmak için gerekli olduğunu düşündüğün süreçleri gerçekleştirirken; beslenmene dikkat et. Sevdiğin şeyleri yapmaktan, sevdiklerine zaman ayırmaktan ve derslerinle ilgilenmekten ise asla vazgeçme!

(Biz sana güveniyoruz. Eğer gerçekten inanırsan, iyi bir futbolcu olacağını biliyoruz.)

265 Yorum

265 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.