0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Neden Anne Sütü Tercih Edilmelidir?

Neden anne sütü diye soruyor musunuz? Çünkü anne sütü bebeklere gereksinimi olan tüm besin ögelerini tek başına ilk altı ay sağlayabilen en iyi besindir. İçindeki koruyucu maddeler sayesinde, bebeği enfeksiyonlardan koruyan anne sütü, bebek gelişiminde oldukça önemlidir.

Neden Anne Sütü Tercih Edilmeli?

Neden anne sütü tercih edilmelidir sorusunun cevabı anne sütünde saklı. Anne sütü bebeğin ileriki yaşlarında, diğer besinlerle beslenen bebeklere göre zihinsel faaliyetlerde daha aktif olmalarını sağlar. Emzirmenin hem anneye, hem bebeğe faydası vardır.

Anne sütü bebek gelişimi açısından kritik bir önem taşıyor; bebeğin bağışıklık sisteminin güçlü olmasını, zihinsel aktivitelerinin artması, düzenli uyku uyuması başta olmak üzere bebeğe birçok faydası bulunuyor. Bu nedenle 0-12 aylık bebek gelişimi sürecinde anne sütünün tercih edilmesi gerekiyor.

neden anne sütü tercih edilmeli

Emzirmenin Bebeğe Faydaları

Anne sütü bebeği birçok hastalıktan korur. Bebeğin beyin gelişimi için çok yararlıdır. Anne sütü alan bebekler bağırsak hastalıklarına ve göz enfeksiyonlarına karşı daha dayanıklıdır. Bebeklerin anne sütü alması, alerji ve astım gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Anne sütü, ishalle seyreden enfeksiyon hastalıklarına, solunum ve idrar yolu enfeksiyonlarına karşı korur ve bebeklerin hastalıklara karşı vücut direncini arttırır.

Emzirmenin Anneye Faydaları

Emzirme kadınların büyük çoğunluğunda görülen demir eksikliğine bağlı kansızlığın ortaya çıkma riskini azaltır. Emziren annelerde doğum sonrası kanama miktarı daha az ve emzirmeye devam ettikleri sürece adet görme olasılıkları daha düşük olduğundan, doğumda kaybettikleri demir depolarını daha kısa zamanda tekrar oluşturabilirler. Meme ve yumurtalık kanserlerine yakalanma riski düşer. Emzirme genellikle yaşlanınca ortaya çıkan kemik erimesi riskinden de korur.

Bebeklerinin sağlıklı birer birey olarak yetişmesini isteyen annelerin, bebekler emmeye devam ettiği müddetçe onları emzirmesi gerekir. Emzirme sayesinde anne ve bebek sağlığı daha iyi olur.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir