Eğlenceli Bilgiler

Noel Baba ve Çocuklar

Noel Baba, Noel gecesi çocuklara hediye bıraktığına inanılan efsanevi kişidir. Kökeni, 4. yüzyılda Antalya’nın Kale ilçesinde (Myra) yaşamış, bir Hristiyan azizi olan Piskopos Nikola’ya dayanır.

Noel Baba, efsaneye göre Kuzey Kutbu’nda eşi ile birlikte yaşarmış. Elfleri ile birlikte çocuklar için oyuncaklar yaparmış. Çocuklar kendisine mektupla Noel için hangi hediyeyi istediklerini bildirirlermiş. Noel Baba da ren geyiklerinin çektiği uçan kızağını hediyelerle doldurur ve evlere bacalardan girerek herkesin hediyesini dağıtırmış. Çocukları çok severmiş. Çok iyi kalpli ve yardımsever bir insanmış. Özellikle çocukların ve denizcilerin koruyucusu olarak bilinir, her yıl 24 Aralık gecesi(Noel Gecesi), karanlık olunca sokağa çıkıp, ev ev dolaşırmış. Çocuklara sürpriz hediyeler verir ve onları sevindirirmiş. Noel gecesi gizlice gelir, kapının önünde duran çizmelerin içine hediye bırakırmış. Sabah çocuklar kalkınca, çizmelerin içindeki hediyeleri gördüklerinde çok sevinirlermiş. Nikolaus’un bu davranışı, çocuklar arasında bir bayram gibi kutlanırmış. Çocuklar sevindikçe, Noel Baba da keyiflenir ve yorgunluğunu unuturmuş. Bu arada çocuklar tarafından kendisi ve geyikleri için bırakılan süt, kurabiye, havuç gibi yiyecek ve içecekleri tüketirmiş.

Noel Babanın Çocuklardaki YeriNoel Baba günümüzde kır saçlı, uzun kır sakallı, sevimli, koca göbekli, tonton birisi olarak resmedilir. Beyaz tüyleri olan kırmızı bir cüppe giymekte aynı görüntüde bir de kukuleta takmaktadır. Evinin yeri ülkelerin geleneklerine göre değişiklik göstermektedir. Kuzey Kutbu, Finlandiya’daki Korvatunturi, İsveç’teki Dalecarlia veya Grönland bunlardan bazılarıdır. Bazı ülkelerde çocuklar Noel Baba kılığındaki animatörlerin dizlerine oturarak hediye olarak ne istediklerini söylerler.

Noel Baba, sevimli görünüşü ve hediye dağıtmasından dolayı çocukların çok sevdiği bir karakterdir. Büyükler arasında da Noel yaklaşınca, Noel Baba’ya olan saygı ve sevgi ifadesi olarak, kukuletasını takanlara sıkça rastlanır.

Peki, çocuklara Noel Baba hakkında ne söylenebilir? Psikologlar altı yaşına kadar olan çocukları Noel Babaya inanmak konusunda serbest bırakma taraftarı. Ancak ileride oluşabilecek hayal kırıklıklarını önlemek amacıyla şunlara dikkat etmenizi öneriyorlar;

Noel Babanın Çocuklardaki Yeri* Çocuğunuza yeni yıl efsanelerini anlatırken geçmiş zaman kipinde konuşmaya dikkat edin. Örneğin ‘denilir ki Noel Baba kuzey kutbunda yaşarmış…’ gibi. Böylece bir gün çocuğunuz gerçekleri öğrendiğinde sizi ona yalan söylemekle suçlamaz.

* Çocuğunuzla konuşmalarınıza koşullar koyun. ‘Noel baba olsaydı şöyle yapardı…’ gibi. Sözcüklerin koşullu kullanımı hayal gücünün erişebileceği her yere uzanır. Böylece çocuk adım adım gerçeklerle hayaller arasındaki ince çizginin farkına varacaktır.

* Çocuğunuza gerçeklerle masallar arasındaki farkı anlaması konusunda yardımcı olun. Ona bir masal anlattığınızda, canavarlar veya cadıların gerçek hayatta var olmadığını, bunların sadece hayal gücünün birer ürünü olduğunu da peşinden eklemeyi unutmayın. Çocuğunuz için ‘gerçek’ ve ‘hayal’ arasındaki farkı görmek önemlidir.

* Bir alışveriş merkezinde Noel Baba gördüğünüzde; ‘Bak kılık değiştirmiş adamlar gelmiş, çocuklara oyuncaklar dağıtıyorlar.’ deyin ve bu düşüncenizden vazgeçmeyin. Böylece çocuk bir yandan eğlenirken diğer yandan o Noel Baba’nın kendi babası gibi bir insan olduğunu anlayacaktır.

Noel Babanın Çocuklardaki Yeri* Çocuğunuzun Noel Baba efsanesine olan inancını kaybetmemesi için, siz de yılbaşı gününde ona hediyeler alarak küçük sürprizler hazırlayın. Yılbaşı yaklaşırken, ona Noel Baba olsaydı kendisine hediye olarak ne getirmesinden hoşlanacağını sorun ya da ondan bunu bir kâğıda yazıp pencerenin önüne koymasını isteyin.( Kâğıdın uçmayacağına emin olun.) Yılbaşı günü gelince de Noel Baba adına aldığınız bu hediyeyi, çocuğunuzun odasında bulabileceği bir yere bırakın. Elbette sizin aldığınızı anlayacaktır, ama bu jest çocuğunuzla, sizin ve hayallerindeki Noel Baba’nın arasındaki bağları canlandıracaktır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.