Çocuk Gelişimi

Ödevlerin Çocukların Gelişimindeki Önemi

Okul ödevleri, çocukları zaman zaman zorladığı gibi, ailelerin de ödevlerden şikayetçi olduğuna sıklıkla rastlanıyor. Okul çağındaki çocuklar için ödev, sorumluluk duygusunu geliştirmek için iyi bir araç olduğu gibi, ebeveynlerin bu alanda çocuğa destek vermesi, çocukların sorumluluk duygusunu arttırıyor.

Ebeveynle birlikte yapılan ödevlerde ise çocuğun başarılarına odaklanılması, çocukta özgüven duygusunun gelişmesini sağlıyor. Araştırmacılar, doğru amaca yönelik ödevlerin çocuğun başarısını arttırdığını gibi, psikolojik ve sosyal gelişimini de olumlu etkilediğini söylüyor. Peki çocukların okul ödevleri karşısında ebeveynlerin tutumu ne olmalıdır? Anne ve baba, okul ödevleri konusunda çocuğa yardımcı olmalı mıdır?

odev-yapan-cocukÖdev Ne İşe Yarar?

Ödev çocuğun öğrenme süreci üzerinde etkili olduğu gibi, sosyal ve kişisel gelişimi açısından da önemli bir role sahip. Ancak ödevin nitelikli olması da büyük önem taşıyor.

Amaca yönelik şekilde hazırlanmış bir ödev, öğrencinin hem derse hazırlanmasını sağlıyor, hem de öğrenme sürecini hızlandırıyor. Bununla birlikte, ailenin çocuğun ödevlerine destek vermesi, çocuğun sorumluluk duygusunu arttırdığı gibi, özgüvenini de olumlu etkiliyor. Aile ile birlikte yapılan ödevlerde, çocuğun desteklenmesi ve başarılı olduğu noktaların öne çıkarılmasının önem taşıdığı gibi, ebeveynin çocuğa destek vermesinin, çocuğun başarısını arttırabiliyor.

Ebeveynler Çocuğun Ödevine Yardım Etmeli midir?

Çocuğun ödevini tek başına yapmasının, sorumluluk duygusunu geliştireceğini vurgulayan Çetin, ödevini yardım almadan yapan çocuğun bağımsızlık duygusunun da artacağını ve kendine güven duyacağını belirtiyor. Ancak bu, çocuklarınıza ödevlerinde yardım etmeyin, anlamı taşımıyor. Çocuklara, ödev yapma noktasında yol göstermek de oldukça önemli.

ev-odevi-yapmaÖdev Yapan Çocuklar Daha Kolay Öğreniyor

Çocukların ödevlerini yapmaları ve derse hazırlıklı gelmeleri durumunda, daha hızlı ve kolay öğreniyor. Bu noktada ailelerin yapması gereken ise çocuklara ödev yapma konusunda teşvikte bulunmak ve zorlandıkları noktalarda yardımcı olmak. Ancak hiçbir zaman çocuğun ödevinin ebeveyn tarafından yapılamaması gerekiyor.

Ödev Konusunda Çocuklarınızı Cesaretlendirin

Ödevini yaparken, hata yapan çocuklara sert telkinlerde bulunulması çocuğun performansını olumsuz etkiliyor. Bu nedenle ailelerin, çocuğun başarılarına odaklanması ve çocuğu eleştirmekten kaçınması oldukça önemli olduğunun unutulmaması gerekiyor.

1 Yorum

1 Yorum

  1. HULYA

    27 Aralık 2016 at 13:28

    Çocuklar bazen ödev yapmak istemiyor çünkü parmakları ağrıyor, dikkatleri dağılıyor. Bu sebeple çocukların bu eksikliklerinin giderilmesi için çeşitli oyunlarla desteklenmesi gerekiyor. Lego, LaQ gibi oyuncaklar gibi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.