Çocuk Haberleri

OECD’deki En Mutsuz Öğrenciler Türkiye’de

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) tarafından PISA 2015 kapsamında yayınlanan Öğrenci Refahı başlıklı raporun üçüncü bölümüne göre, OECD üyesi ülkeleri arasında en mutsuz öğrenciler Türkiye’de.

OECD tarafından açıklanan raporda 72 ülkedeki 15 yaş düzeyinde olan çocukların refah durumları ele alındı.

Öğrencilerle yapılan anket çalışmalarına göre, Türkiye’deki öğrenciler 28 OECD ülkesi içinde yaşam memnuniyeti sıralamasında 10 üzerinden 6.12 puanla son sırada yer aldı. Meksika ise 8.27 puanla en mutlu öğrencilerin yaşadığı ülke oldu. Türkiye'deki öğrenciler mutsuz

Türkiye’deki Öğrencilerin OECD Verileri

  • Türkiye’de 15 yaş ortalamasındaki öğrencilerin 28,6’sı hayatından hiç memnun olmadığını belirtti. OECD’nin ortalaması yüzde 11,8 idi.
  • Türkiye’de hayatından çok memnun olduğunu söyleyen öğrenci oranı da yüzde 34,1 olan OECD ortalamasına yaklaşamadı: yüzde 26,3.
  •  Yaşam memnuniyeti sıralamasında Japonya 6,80 puanla sondan üçüncü ve Güney Kore 6,36 puanla sondan ikinci oldu. Bu iki ülkede hayatından hiç memnun olmadığını söyleyen öğrencilerin oranı yüzde 20’yi buldu.
  • Avrupa’nın PISA’da en iyi performans gösteren ülkelerinden biri olan Finlandiya 7,89 ile ikinci sırada, Hollanda 7,83 ile üçüncü sırada yer aldı.

OECD verilerine göre, Türkiye’de ders çalışırken stres yaşadığını söyleyen çocukların oranı ise yüzde 56 oldu. Ebeveyn ilgisinin incelendiği çalışmada da Türkiye 77,8 ile son sırada yer aldı.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.