Çocuklar için Eğlence

Öğrenciler doğa için yarışacak!

Çevre konusunda, öğrencileri bilinçlendirmek amacıyla düzenlenen “Volvo Adventure Çevre Projesi Yarışması”na başvurular başladı. Yarışmada projelerin İngilizce olarak hazırlanması gerekiyor.

Türkiye’nin her yerindeki okullardan 13-17 yaş arasındaki öğrencilerin takım kurup, proje oluşturarak katıldığı yarışmaya, www.volvoadventure.org/tr.aspx sitesinden kayıt yapılabiliyor. Son başvuru tarihi, 30 Ocak 2009 olan yarışmada kazanan okul ve proje, Mayıs ayında İsveç’in Göteborg kentinde düzenlenecek uluslararası büyük finalde Türkiye’yi temsil edecek. 

Dünyanın dört bir yanındaki öğrencilerin daha temiz bir çevre için biyolojik çeşitlilik, atıklar, su, enerji ve ulaşım konularında projeler geliştirerek önce kendi ülkelerinde yarıştırdığı ardından da birinci olan projenin İsveç’in Göteborg kentinde uluslararası platformda yarıştığı “Volvo Adventure” a başvurular 30 Ocak 2009 tarihine kadar www.volvoadventure.org/tr.aspx sitesi üzerinden yapılabilecek.

Bu yıl Türkiye olarak 6’ıncı kez katılacağımız yarışmada Uluslararası / Yerel Volvo Jürisi tarafından belirlenecek. Türkiye’deki ilk 3 proje, 2009 Mart ayında İstanbul’da düzenlenecek Türkiye finalinde ödül alacak.

Yetişkin bir lider eşliğinde, en az 2, en fazla 5 öğrencinin oluşturduğu grupların katılabileceği yarışmada projelerin ingilizce olarak hazırlanması gerekiyor. Sunulan projelerin uygulanmış ve sonuç alınmış projeler olması başarı şansını yükseltiyor.

Dört bölümden oluşacak projenin ilk bölümü, problemin ve toplumda nasıl algılandığının saptanması; ikinci bölümü sorunların ne olduğunun bulunması, incelenmesi ve sorunların öneminin belirtilmesi; üçüncü bölümü hedef ve aktiviteler belirtilerek, problem çözümüne yönelik hareket planının hazırlanması; dördüncü bölümü ise ilk üç bölümde gerçekleştirilen çalışmaların raporlanmasını kapsayacak.

Birincilik ödülü 10 bin ABD Doları

Uluslararası finalde yarışmaya hak kazanan tüm öğrenciler Göteborg’da en az 3 gün kalacak ve birinci olan projenin sahibi olan ekibe 10 bin dolar, ikinciye 6 bin dolar, üçüncü olan ekibe ise 4 bin dolar ödül verilecek. Projeler, Volvo Adventure web sitesinde yayınlanarak, tüm dünyaya duyurulacak.

Geçtiğimiz yıl, 168 proje başvurusu ile Türkiye, dünyada Volvo Adventure’a en yüksek başvuru sayısını yakalayan ülke oldu. Türkiye birincisi Avcılar Anadolu Teknik Lisesi “Kağıt ve Pil Biriktirerek Felaketleri Silelim” projesiyle Götebörg’daki finalde ülkemizi başarıyla temsil etti.

Volvo Adventure için daha ayrıntılı bilgiye, Türkiye Bilim Merkezleri Vakfı’nın www.bilimmerkezi.org.tr web sitesi ve 0212 266 00 46 telefon numaralarından ulaşılabilecek.

Volvo Adventure ile ilgili bilgi ve okulların projeleri www.volvoadventure.org adresinden takip edilebilecek.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.