Çocuklar için Eğlence

Öğrenciler “Yaratıcılık Şenliği”nde buluşuyor

Dünyanın en büyük yaratıcılık ve problem çözme organizasyonu olan ‘Destination ImagiNation’ın düzenlediği Anlık Çözüm Yarışması, 28 Şubat Cumartesi günü Eyüboğlu Eğitim Kurumları’nda gerçekleştirilecek.

Etkinlikte 22 özel okulun ilköğretim ve lise öğrencileri yarışacak. 2009’un Astronomi Yılı olması nedeniyle bu yıl yarışmanın teması ‘uzay’ olarak belirlendi.

Destination ImagiNation Türkiye tarafından geleneksel olarak düzenlenen Anlık Çözüm Yarışması’nın (Instant Challenge Challenge) beşincisi 28 Şubat 2009 Cumartesi günü Eyüboğlu Eğitim Kurumları Çamlıca Kampüsü’nde gerçekleştirilecek.

Toplam 56 ülkenin üye olduğu Destination ImagiNation, öğrencilerin sanatsal ve bilimsel yaratıcılığını açığa çıkarmayı amaçlıyor. Organizasyonda ayrıca, normal eğitim sürecine paralel olarak gençlere, hayatlarında karşılaşabilecekleri basit veya karmaşık çeşitli problemlere çözüm bulurken yaratıcılığı bir yaşam tarzı olarak benimsetmek hedefleniyor.

İlköğretim 1-5, ilköğretim 6-8 ve lise seviyelerinde yapılacak yarışmada 22 özel okuldan yaklaşık 250 öğrenci takımlar halinde yarışacak. 2009 Yılının Astronomi yılı olması nedeniyle bu yılki teması “uzay” olarak belirlenen yarışmada, takımlara ‘uydu’, ‘gezegen’ ve ‘yıldız’ isimleri verilecek. Çözümleri ile başarılı olan takımlar Türkiye Finali’ne, finalde başarılı olan takımlar da her yıl Knoxville/Amerika’da düzenlenen Dünya Finali’ne katılacak.

Öğrenciler kendilerini keşfederken eğleniyor
“Anlık Çözüm Yarışması” (ICC), takımlar halinde yarışan ilköğretim ve lise öğrencilerinin, o anda verilen problemi kısa bir süre içinde, sıradan malzemeler kullanarak en yaratıcı biçimde çözümlemelerini gerektiren bir yarışma. Yarışmanın bir diğer bölümünde öğrenciler, sunum becerilerini ve drama yeteneklerini kullanarak kendilerine yöneltilen problemlere çözüm yolu bulmaya çalışacak. Öğrenciler yarışmada bir ekip halinde çalışmayı öğrenmenin yanı sıra, hem başarılı oldukları alanları keşfediyor hem de doyasıya eğleniyorlar.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.