CiciceeTV

Öğrencilerin İzlemesi Gereken TED Konuşmaları

Öğrencilerin izlemesi gereken TED konuşmaları listesi hazırladık. Bu listede yer alan konuşmalar öğrencilerin eğitim hayatlarına katkı sağlayacak.

TED konuşmaları, uzman konuşmacıların başkalarına ilham vermek ve onları eğitmek amacıyla eğitimden teknolojiye kadar çeşitli alanları kapsayan popüler çevrimiçi videolardır. Seçim yapabileceğiniz 100’den fazla farklı dilde 2.100’den fazla TED konuşması arasından, öğrencilerin izlemesi gereken TED konuşmalarını derledik.

TEDx Nedir?

TEDx ise “payIaşmaya değer fikirler”in dile getirildiği yerel bir programdır. TED, “Paylaşmaya Değer Fikirler” anIayışıyla, kişiler ve organizasyonların TED benzeri kendi yerel etkinliklerini yapabilmeleri için TEDx’i yaratmıştır. TEDx ismindeki “x” bağımsız organize edilen TED etkinlikleri anlamına gelmektedir.

TEDx lisansı, 25 yıllık konferans düzenleme ve fikir payIaşimi deneyimine sahip olmak demektir.

TEDx etkinlikleri 400’ün üzerinde TED video arşivinin de gücüyle, etkinliğin kendi konuşmacıları ve performansları ile beraber yeni fikirler, ilham veren konular ve heyecan verici konuşmalarIa zenginIeşen bir dünyayı yaşamanızı sağlar.

TEDx etkinlikleri sadece yeni fikirlerin anlatıldığı, ilham ve bilginin özgür kılındığı ortamlar değil, ilham veren videoların paylaşılması ile de ünlüdür.

Bir TEDx etkinliği, TED konuşma videoları ve canlı konuşmalar sayesinde yeni fikirler ve ilham veren tartışmalarla zenginleşen bir dünyayı yaşatır. TED bağımsız organize edilen bu etkinlikler için genel kılavuzluk hizmeti verir.

Öğrencilerin İzlemesi Gereken TEDx Konuşmları

Usta Bir Erteleyicinin Zihni – Tim Urban

Tim Urban, ertelemenin mantıklı olmadığını biliyordu, ancak işleri yapmak için son dakikaya kadar bekleme alışkanlığını hiçbir zaman engelleyemei. Bu komik ve anlayışlı konuşmada Urban, bizi YouTube videoları, Wikipedia sayfaları ve pencereden bakma nöbetleriyle bir yolculuğa çıkarıyor ve zamanımız tükenmeden önce gerçekten ertelediğimiz şey hakkında daha fazla düşünmemizi teşvik ediyor.

Stresliyken Nasıl Sakin Kalınır? – Daniel Levitin

Stresli olduğunda en iyi durumda değilsindir. Aslında, beyniniz stresli durumlarda kortizolü serbest bırakmak, rasyonel, mantıklı düşünmeyi engellemek için gelişti. Sinirbilimci Daniel Levitin, stresli durumlarda, düşünceleriniz bulanıklaştığında kritik hatalar yapmaktan kaçınmanın bir yolu olduğunu düşünüyor. “Hepimiz zaman zaman başarısız olacağız,” diyor. “Fikir, bu başarısızlıkların ne olabileceğini önceden düşünmektir.”

İçe Dönüklerin Gücü – Susan Sain

Toplumsal ve dışa dönük olmanın her şeyden önce ödüllendirildiği bir kültürde, içine kapanık olmak zor, hatta utanç verici olabilir. Ancak, Susan Cain’in bu tutkulu konuşmada tartıştığı gibi, içe dönükler dünyaya olağanüstü yetenekler getiriyor ve onlar teşvik edilip kutlanmalıdır.

Tüm Gereken Dikkatini Vereceğin 10 Dakika – Andy Puddicombe

En son ne zaman 10 dakika boyunca hiçbir şey yapmadınız? Mesaj atmak, konuşmak ya da düşünmek dahil. Farkındalık uzmanı Andy Puddicombe, bunu yapmanın dönüştürücü gücünü şöyle açıklar: Sadece dikkatli olmak ve şimdiki anı deneyimlemek suretiyle zihninizi günde 10 dakika tazeleyerek. (Tütsü veya rahatsız edici pozisyonlarda oturmaya gerek yoktur.)

Başarının Anahtarı – Angela Duckworth

Zeka, okulda (ve ötesinde) iyi olduğu zaman kesinlikle önemlidir, ancak hiçbir şekilde tek faktör değildir. Bu videoda psikolog Angela Duckworth, cesaretin -yolunuza çıkan engellerin üstesinden gelme kararlılığı- başarılı olmanın önemli bir rol oynadığı fikrini araştırıyor.

Yetişkinler Çocuklardan Ne Öğrenebilir? – Adora Svitak

Çocuk dahi Adora Svitak, dünyanın “çocukça” düşünmeye ihtiyacı olduğunu söylüyor: cesur fikirler, vahşi yaratıcılık ve özellikle iyimserlik. Çocukların büyük hayalleri, yetişkinlerin çocuklara öğretmek kadar onlardan öğrenme isteği ile başlanacak yüksek beklentileri hak ettiğini söylüyor.

Kötü Bir Alışkanlığı Kırmanın Basit Bir Yolu – Judson Brewer

Kötü alışkanlıkları onları daha fazla merak ederek bozabilir miyiz? Psikiyatrist Judson Brewer, bizim için kötü olduklarını bilmemize rağmen, sigara içmekten aşırı yemeğe kadar yaptığımız diğer tüm şeylere dikkat ve bağımlılık arasındaki ilişkiyi inceliyor. Alışkanlık geliştirme mekanizması hakkında daha fazla bilgi edinin ve bu sırada bir sonraki sigara içme, atıştırmalık veya bir metni kontrol etme isteğinizi yenmenize yardımcı olabilecek basit ama derin bir taktik keşfedin.

Katılmaya Cesaret Et – Margaret Heffernan

Çoğu insan içgüdüsel olarak çatışmalardan kaçınır, ancak Margaret Heffernan’ın bize gösterdiği gibi, iyi anlaşmazlık ilerlemenin merkezinde yer alır. En iyi ortakların nasıl birbirini yansıtmadığını (ve büyük araştırma ekiplerinin, ilişkilerin ve işletmelerin insanların derinden katılmamalarına nasıl izin verdiğini) gösteriyor.

Yaratıcı Güveninizi Oluşturma – David Kelley

Okulunuz veya işyeriniz “yaratıcılar” ile pratik insanlar arasında mı bölündü? Yine de David Kelley, yaratıcılığın sadece seçilen birkaç kişinin alanı olmadığını ileri sürüyor. Efsanevi tasarım kariyerinden ve kendi hayatından hikayeler anlatırken, yaratma güveni oluşturmanın yollarını sunar. (Konuk küratörlüğünü Chee Pearlman ve David Rockwell tarafından yapılan TED2012’deki The Design Studio oturumundan.)

Kendini Nasıl Tanımlarsın? – Lizzie Velasquez

Kilo almasını engelleyen nadir bir bozuklukla doğan Lizzie Velasquez, çoğu kişiden daha fazla olumsuzluk ve zorbalıkla karşılaştı. Zamanla, basit ama etkili bir başa çıkma mekanizması geliştirdi. “Bana o olumsuz şeyleri söyle,” diyor. “Onları ters çevirip hedeflerime tırmanmak için merdiven olarak kullanacağım.” Bu naif, kişisel konuşmada Lizzie hikayesini ve insanların kendini tanımlamayı kucaklarken nefret dolu bakış açılarını reddetmelerine yardımcı olacak araçları paylaşıyor.

30 Gün Boyunca Yeni Bir Şey Deneyin – Matt Cutts

Her zaman yapmak istediğin ama yapmadığın bir şey var mı? Matt Cutts şunları söylüyor: 30 gün boyunca deneyin. Bu kısa, yüreklendirici konuşma, hedefler koyma ve gerçekleştirme üzerine düşünmek için düzgün bir yol sunar.

Başarılı ve mutlu bir öğrencilik diliyoruz.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir