Anne Baba Okulu

Öğrencilerin Karnesine Nasıl Tepki Verilmeli?

12 Haziran Cuma günü yaklaşık 17 milyon öğrenci karne alacak. Özellikle ilköğretim çağındaki çocukların karne notlarını değerlendirirken, ebeveynleri dikkatli olması çocukların psikolojisini olumsuz etkileyecek tutumlardan kaçınmaları gerekiyor.

Çocukların Karnesi Nasıl Değerlendirilmeli

Üsküdar NPİstanbul Hastanesi Uzman Psikolog Duygu Barlas, yaz tatilinin gelmesinin çocukların mutlu olmasını sağladığını, buna karşın karne stresinin ve olumsuz karne notlarının çocukların kötü bir tatil geçirmesine yol açtığını söyledi. Bu konuda, ebeveynlerin aşırı tepkiler vermekten kaçınmaları gerektiği gibi, çocukların karne notlarına odaklanarak çocukları eleştirmemeleri gerekiyor.

Başarısız olan öğrencilerin yaz tatilini derslerine odaklanarak geçirmesi için teşvik edilmesi gerektiği gibi, başarılı öğrencilerin de çok fazla övünerek, maddi değeri yüksek ödüllerle mükafatlandırılmaması gerekiyor.

“Başarıya Bağlı Sevgi Çocuklara Zarar Veriyor”

Çocuğun en büyük ihtiyacının “sevilme” olduğunu söyleyen Duygu Barlas, çocuğun başarılı ya da yetenekli olduğu için değil, kendisi olduğu için sevildiğini bilmesi gerektiği söyledi. Başarılı çocukların sürekli olarak takdir edilmesi ve başarısız çocuklara karşı örnek gösterilmesi, çocuğun kendisini değersiz hissetmesine ve psikolojik sorunlara neden olabiliyor.

Ödül ve Ceza Çocukları Olumsuz Etkiliyor

Ebeveynler, karne notları başarısız olan çocukları, başarıya teşvik edici tutumlar sergilemeli ve başarılı olan çocukların başarısını çok fazla abartmadan, bunu sürdürebileceği imkanlar oluşturmalı. Çocuğa başarısı karşısında büyük ödüller verilmesi, çalışmayı ödüle dayalı bir süreç olarak algılamalarına yol açtığı gibi; başarısız olan çocuklara gösterilen olumsuz tutumlar, çocukların yetişkinlik dönemlerine de etki eden birçok soruna yol açıyor.

Karne notları değerlendirmesinde, ebeveynlerin çocukların da fikrinin alınması gerektiğini söyleyen Psikolog Duygu Barlas, çocukların başarısız olmalarının sebeplerinin de birlikte değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir