Çocuk Gelişimi

Öğrenme güçlüğünün nedeni uyku apnesi olabilir

Yetişkinlere ait bir rahatsızlık olarak görülen uyku apnesi, aslına bakılırsa çocukları da rahatsız eden bir sorun. Apne sebebiyle, uyku düzenleri bozulan ve gece yeterince uyuyamayan okul çağındaki çocuklar, derslerinde ezberleme ve öğrenme yeteneğinin azalması gibi ciddi sorunlarla karşılaşabiliyor.

Genellikle orta yaş grubunda ortaya çıkan ve “uyku apnesi” olarak bilinen uykuda solunum kesilmesi çocukları da tehdit ediyor. Öyle ki yapılan birçok araştırmaya göre, çocukların yüzde 7-10’unda horlama ve yüzde 2-4’ünde uyku apnesi ortaya çıkıyor. Nedeni bilinmemekle birlikte erkek çocuklarında daha fazla görülen uyku apnesi, çocuğun hem derslerindeki başarısını hem de okuldaki sosyal ilişkilerini ciddi boyutlarda etkileyebiliyor.

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Ferhan Öz, uyku apnesinin çocuklarda okul hayatı üzerindeki olumsuz etkilerini ve kaliteli bir uyku için ne tür tedaviler uygulandığını anlattı.

Geniz eti ve büyük bademcik, uyku apnesinin nedenleri

Uykuda solunum bozuklukları; horlama, üstünü açarak ve terleyerek uyuma, sürekli sağdan sola soldan sağa dönme, nefes alabilmek için başı geriye atma ve solunumun bir kere bile olsa durmasıyla karakterize bir tablo.

Öz, uykuda solunum bozukluğunun genellikle büyük bademcik ve geniz etinin solunum yolunu tıkaması sonucu oluştuğuna dikkat çekerek, şunları söylüyor: “Bunun sonucunda da uyku apnesi, yani uykuda solunum durması gibi son derece önemli bir tablo ortaya çıkıyor. Ayrıca şişmanlık, alerji ve astım, reflü, büyük dil, baş ve yüzde gelişim bozuklukları da uyku apnesine neden olan yardımcı faktörler olarak sorumlu olabiliyor.”

Çocuk öğrenme güçlüğü çekiyor, hırçın ve tahammülsüz oluyor

Öz, uykuda yaşanılan solunum bozukluklarının çocuğun okul hayatında yarattığı sorunları şöyle sıralıyor:

 • Çocuğun derslere konsantrasyon olmasını güçleştiriyor,
 • Kelime hazinesi gelişiminin, ezberleme ve öğrenme yeteneğinin azalmasına yol açıyor,
 • Uyuma düzenleri bozulan ve yeterince uyuyamayan çocuklar, aynı zamanda gün boyunca hırçın ve tahammülsüz oluyor. Bunun sonucunda okulda öğretmenleri ve arkadaşlarıyla olan iletişiminde ciddi problemler yaşayabiliyor.

cocuklarda-uyku-apnesi

Gelişim ve kişilik sorunları oluşabiliyor

Uykuda solunum bozukluğu yaşayan çocuklarda, oksijen seviyesinin düşmesine bağlı olarak ciddi gelişim ve kişilik sorunları da oluşabileceğinin uyarısında bulunan Öz, “Örneğin; çocuğun yüzünde, çene ve ağzında yapısal bozukluklar ortaya çıkabiliyor. Uyku apnesi olan çocukta gece büyüme hormonu daha az salgılanıyor. Bunun yanı sıra gün içinde hiperaktif davranışlar sergiledikleri için de çocuğun kilo artışı ve boy uzamasında da yeterli gelişim olmuyor” diyor.

Uyku apnesinin tedavisi oldukça basit

Öz, çocuğun şikayetleri üst solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanıyorsa, sorunun ilaçla tedavi edildiğini belirterek, şunları söylüyor: “Uygun antibiyotik kullanımı veya alerji ve reflü gibi yardımcı hastalıkların tedavisinin ardından çocuğun yaşam kalitesi düzelmişse, bu, tedavide başarının sağlanmış olduğu anlamına geliyor.”

Tedaviye rağmen uykuda solunum bozuklukları yeniden ortaya çıkmışsa daha farklı bir yöntemin uygulanması gerektiğini ifade eden Öz, sözlerine şöyle devam ediyor: “Bademcikler ve geniz eti büyükse tedavi olarak operasyon öneriliyor. Günümüzde bademcik ve geniz eti operasyonları modern teknolojik gelişmeler kullanılarak yapıldığı için artık çok basitleşti. Çocuk operasyondan bir hafta sonra okula rahatlıkla gidebiliyor. Bademcik ve geniz eti ameliyatı uykuda solunum bozuklukları sorunu yaşayan çocuklarda tam başarı sağlıyor. Çocuk operasyon sonrasında kaliteli bir uykuya sahip olduğu için de okul hayatındaki başarısı da artıyor.”

Çocuğunuz sağlıklı uyuyor mu?

Aşağıda sıralanan belirtiler, çocuğunuzun uyku apnesi olduğu sorununa işaret ediyor. Bu durumda zaman kaybetmeden bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmanız çocuğunuzun sağlığı için büyük önem taşıyor.

 • Horlama veya hırıltılı solunum,
 • Solunumun durması,
 • Özellikle baş olmak üzere belden yukarısının terlemesi,
 • Üstü açık uyuma,
 • Sağdan sola dönerek huzursuz uyuma,
 • Başını geriye atarak nefes alabilmek için kendine pozisyon vermesi,
 • Sabahları uyanmakta güçlük çekme,
 • Sabah başlayan baş ağrısı ve ağız kokusu.
Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.