Foto Galeri

Öğretmenler Günü Resmi İçin Örnekler

Öğretmenler Günü resmi bugünü onurlandırmak için öğrenciler tarafından yapılır ve öğretmenlere sunulur. İşte birbirinden güzel örnekleri.

Öğretmenler Günü Resmi

Öğretmenler Günü resmi örneklerine geçmeden önce bugünün öneminden bahsedelim. Öğretmenler Günü, öğretmen mesleğini icra eden kimseleri onurlandırmak için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir kutlama günüdür. Türkiye’de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır.

Dünyadaki birçok ülke, Öğretmenler Günü’nü kutluyor. Türkiye’deki kutlamalar ise 24 Kasım’da yapılmaktadır. Türkiye’de Öğretmenler Günü uzun bir geçmişe sahiptir. Bu günün temeli Mustafa Kemal Atatürk tarafından atıldı. 29 Ekim 1923’te Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasından sonra askeri, kültürel, ekonomik ve sosyal platformlarda çeşitli reformlara başladı.

Reformlarından biri Arapça’dan Latin harflerie geçilmesidir. Reform yürürlüğe girdiğinde, toplumdaki okuryazarlık oranını iyileştirmek için çalışmalar başlatıldı. Yeni okullar, 24 Kasım 1928’de Türkiye’de insanlara yeni alfabeyi öğretmek için kuruldu. Atatürk ise Türkiye’nin başöğretmeni oldu. Okulların kuruluşunun yıldönümü, Türkiye’de 1981’den beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Her yıl Ankara’da özel bir resepsiyon yapılıyor. Resepsiyona tüm illerden öğretmenler katılıyor.

Mustafa Kemal Atarük’ün, “Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” sözü bugünü en iyi anlatan sözlerdendir. Öğretmenler Günü öğrenciler tarafından şiirler okunarak ve resimler yapılarak kutlanır ve öğrenciler öğretmenlerine hediyeler verirler.

24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğretmenin toplum içindeki yeri ve değeri belirtilir. Öğretmen sorunları dile getirilir. Öğretmenler Günü’nde, eğitime, öğretime hizmet etmiş, saygınlık kazanmış öğretmenler anılır. Gençlerin yetişmesindeki katkıları anlatılır.

Dünya Öğretmenleri Günü ise 5 Ekim’de kutlanır.

Öğretmenler Günü İle İlgili Sözler

  • Heykeltraş mermere ne ise; öğretmen de çocuğa odur. (Addison)
  • Öğretmen bir kandile benzer; kendini tüketerek başkalarına ışık verir. (Ruffini)
  • Yeryüzünde öğretmenlikten başka onurlu meslek tanımıyorum. (Diyojen)
  • Öğretmen ve ağaç ürünlerinden belli olur. (Ukrayna Atasözü)
  • Öğretmenlik, mesleklerin en az kazanç getireni, fakat insanı en çok ödüllendirenidir. (H. V. Dyke)
  • Dünyada işlenmesi güç üç şey vardır: Elmas, çelik, insan ruhu. (Benjamin Franklin)
  • Herkesi aydınlatmak isteyen öğretmenler, mum gibi erimeye razı olmalıdır. (Cenap Şahabettin)

Bütün öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü en içten dileklerle kutluyoruz.

Öğretmenler Günü Resimleri

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir