CiciPedia

Öğretmenlerimizden Kitaplar

Kavacık Köyünün Öğretmeni

Kavacık Köyünün Öğretmeni

Yazar: Fakir BAYKURT
Yayınevi: Papirus Yayınları
Dil: Türkçe
Fiyat: 12,41 YTL (KDV Dahil)

Açıklama: Eşeğe bindim, atandığım köyü görmeye gidiyorum. Anam elime değnek verdi. Hafif alaylı, "Haydi güle güle Fakir Bey!" dedi. Köyden çıktım, sürdüm öyle. Kırlarımız ıssız. İlerde başı bulutlu Koca Dumlu yükseliyor. Kavacık biraz doğuya düşer. Bizim köye iki saat. Öğretmen olarak orda çalışacağım. Gönen'de beş yıl cenneti, cehennemi yaşadım. Güllerin altına uzanıp şiir yazdım, kitap okudum. Yapılarda çalıştım, derslerde piştim. Köy öğretmeni olarak yetiştim. Fakat Ankara değişti, hava bozdu. Dönem kırağılandı. Sorgulardan geçtim. Kaç kez sakıncalardan kurtuldum. Despot bir yönetimin kılıcı boynuma indi inecek, kılpayı kurtulup öğretmen oldum. Diplomamı kaplanların, sırtlanların ağzından aldım. Nasıl aldım; hala şaşarım.

Bir Öğretmenin Anıları

Bir Öğretmenin Anıları – Eğitimin İçinde 42 Yıl

Yazar: D. Faruk TOKTAMIŞ
Yayınevi: Kastaş Yayınları
Dil: Türkçe
Fiyat: 5,84 YTL (KDV Dahil)

Açıklama: Her insanın yaşamı çocukluk çağının itici gücünden kaynaklandığı gibi Faruk Toktamış'ın da itici gücü ilkokul öğrencisi iken çok değerli öğretmeni Hidayet Ençer Hanımefendi oldu. Öğretmen olmak istedi. Orta öğreniminden sonra Balıkesir Necatibey Öğretmen Okulu imtihanını bir çırpıda kazandı ve önde gelen bir öğrenci oldu. Öğretmen olarak ilk görevine Rize Dadivat köyünde başladı. Köy halkıyla da bütünleşerek köy okulunu mini çağdaş ilkokul yaptığı gibi öğrendiklerini pırıl pırıl zeki öğrencilerine doyasıya vermeye uğraş verirken çok sevdiği köy halkına, öğrencilerine yeteri kadar duyamadığı bir konumda iken aşamalarını sürdürmek için İngilizce eğitim veren istanbul Çapa Eğitim Enstitüsü sınavlarını yine önde kazanarak hemen İngilizce öğretmeni oldu. Gaziantep Kız Ortaokulu'nda ve Adıyaman Lisesi'nde, Özel Tarhan Koleji'nde İngilizce öğretmeni olarak aşamalarını sürdürürken, Fulbright bursu ile ABD'de çağdaş İngilizce eğitimi alıp, İngilizce eğitiminde uzman olarak İstanbul Üniversitesi'nin Yabancı Diller bölümünde de 22 yıl üniversitede okutman olarak devletimize 31 yıl hizmet verip 1985 yılında emekli olduktan sonra özel sektör Anakent Koleji'nde 6 yıl bölüm başkanı, 4 yıl müdürlük yaptı. 42 yıl her seviyede eğitimin içinde öğrenmeye ve öğretmeye doyan eğitimci yönetici bir öğretmen Faruk Toktamış; uğraşları ve öğretim aşamalarım içeren ilham kaynağı olan anılarını, özellikle genç öğretmenlere, öğretmen olmak isteyenlere ve tüm okurlarına saygıyla sunuyor.

İçimdeki Dört Mevsim

İçimdeki Dört Mevsim

Yazar: Bedriye ERTEKİN
Yayınevi: Zafer Yayınları
Dil: Türkçe
Fiyat: 4,74 YTL (KDV Dahil)

Açıklama: Sınıfa girdiğim zaman gökyüzünü seyrediyormuşum gibi gelirdi bana. Öğrencilerimin her biri kıpır kıpır, ışıl ışıl bir yıldız oluverirdi karşımda. Gözlerim kamaşırdı. Bazen de renk renk, mis kokulu çiçeklerle dolu bir bahçeye girdiğimi sanırdım.' Eşiyle birlikte 26 yıl Ege'nin köy okullarında öğretmenlik yaptı Bedriye Ertekin. Gezdiği yerlerde ülkesini ve insanları gözledi. Güzellikleri bulup çıkarmaya programlanmış bir gözle baktı herşeye. Güzel baktı, güzellikleri gördü, bir güzellikle yazdı içindeki dört mevsimi.

Bir Öğretmenin Notları

Bir Öğretmenin Notları

Yazar: M. Adil ÇETİN Yayınevi: Ufuk Ötesi Yayınları Dil: Türkçe Fiyat: 10,95 YTL (KDV Dahil)

Açıklama: Ufuk Ötesi yayınları Türk kültürüne hizmetini sürdürüyor. Yılların verdiği öğretmenlik deneyimi ile 'Bir Öğretmenin Notları' adlı eserini oluşturan M. Adil Çetin, bu eserinde öğretmenlere ışık tutacak bilgileri açık ve sürükleyici bir dille okuyucularına sunuyor. Atatürk’ün öğretmenler hakkındaki düşünceleri, bir öğretmenin nasıl olması gerektiği, öğrencilerle öğretmen arasındaki ilişkiler ve daha öğretmenlik hakkındaki birçok konu ile dopdolu, okurken zevk alacağınız ve öğretmenlik hakkındaki düşüncelerinizi bir başka boyuta taşıyabilecek bir eser.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir