Alışveriş

Okul Alışverişi: Okul Çantası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Okul çantası, okula yeni başlayan çocuklar ve ilkokula devam eden çocukların gelişimi açısından önem taşıyor. Uygun olmayan çantalar, çocuklarda kalıcı sağlık sorunlarına sebep olabildiği gibi, yanlış çanta kullanan çocuklarda duruş bozuklukları ve bel ağrıları sık görülüyor.Okul Çantası Nasıl Seçilir

Çanta Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocukların iskelet ve kas sistemini korumak için, okul çantası seçiminde dikkatli olunması gerekiyor. Yanlış çanta seçimi, çocukların omuz, bel, sırt ve boyun bölgelerinde ağrı oluşmasına; duruş bozuklukları görülmesine ve kollarda uyuşmaya neden olabiliyor. Çocukların bu gibi problemler yaşamaması için, ebeveynlerin okul çantası seçimi konusunda dikkatli olmaları gerekiyor.

Okul çantaları, çocukların iskelet sistemini etkileyebildiği gibi, genel sağlık durumunda da sorunlara yol açabiliyor. Bu nedenle, okul çantalarının kaliteli malzemelerden yapılmış olmasına, çocuğun cildine zarar verebilecek kimyasal içerikler bulundurmamasına dikkat edilmesi gerekiyor.

Okul Çantası SeçimiOkul Çantası Nasıl Olmalı?

Okul çantalarında, ağırlığın dengelenmesi oldukça önemlidir. Çantadaki yükün, çocuğun vücuduna eşit ve dengeli bir şekilde dağılması; askıların omuzları sıkmaması ve vücutla temas eden alanların yumuşak pedler içermesi gereklidir.

Okul çantası alırken, çantanın sırt ve bel bölümlerine dikkat edilmelidir. Çantanın hem bel bölümünün hem de sırt bölümünün pedlerle desteklenmiş olması, ağırlığın vücuda eşit olarak dağılmasını sağlar. Bunun yanı sıra, bel bölümünde de askısı bulunan çantalar, çocuğun ağırlığı daha kolay ve dengeli taşımasını sağlar.

Okul çantasının boş ağırlığı da, doğru çanta seçiminde önemlidir. Çantanın boş ağırlığının, çocuğun yaşına ve boyuna göre belirlenebilir. Çantanın boş durumdaki ağırlığı ilkokul ve okul öncesi çocuklar için 1 kilogramı geçmemelidir. Çantanın dolu ağırlığı ise ilkokul çocuklarında 3-4 kg; ortaokul çocuklarında ise 5-8 kg arasında olmalıdır.

Okul Çantası Seçimi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  1. Çift askılı sırt çantalarını tercih edin. Çift askılı okul çantaları, çocukların ağırlığı daha kolay taşımalarını; bel ve sırt ağrılarının görülme riskinin azalmasını sağlar.
  2. Çantanın sırta değen bölümündeki pedlerin yumuşak ve kaliteli olmasına dikkat edin. Çocuğun sırtı ile temas eden bu bölümün zamanla yıpranması, kitap gibi sert yüzeyli nesneleri taşırken, çocuğun sırtının acımasına yol açabilir.
  3. Bel kemeri olan okul çantalarını tercih edin. Bel kemeri ve göğüs askılıkları bulunan çantalar, yükü vücuda yakınlaştırdığı için taşımayı kolaylaştırır.
  4. Boş ağırlığı hafif olan çantaları tercih edin.
  5. Çantanın bölümlerine, çocuğun ihtiyaçlarına göre karar verin. Çantanın en az 3 bölümden oluşması, çantanın işlevselliği açısından önemlidir.
  6. Okul çantası seçerken, su geçirmez özellikte olan modelleri tercih edebilirsiniz. Su geçirmeyen çantalar, çocukların eşyalarının güvenliğini sağlar.
  7. Çantanın dış yüzeyinin yapıldığı maddeye dikkat edin. Kaliteli malzemelerden yapılmamış olan çantalar, çabuk yıpranarak, kısa sürede kullanılmaz hale gelebilir.
  8. Okul çantalarının fermuarlarının güçlü olmasına ve kolay bozulmayacak nitelikte olmasına dikkat edin.

Okul ÇantasıOkul Çantası Modelleri ve Fiyatları

Okul çantası modelleri, çocukların ihtiyaçlarına ve isteklerine göre belirlenmelidir. Okul çantası modeli ve türüne karar verirken, çocuğun okula nasıl ulaştığı da göz önünde bulundurulmalıdır. Okula yürüyerek giden çocuklar için, tekerlekli çanta modelleri tercih edilebilir. Aynı zamanda, okula yürüyerek giden çocukların çantaları su geçirmez olmalıdır. Okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocuklar için, 3-4 bölüm içeren çanta modelleri tercih edilebilir. Ortaokul ve liseye giden çocuklar için ise tercih edilecek çanta modelleri daha fazla bölüm içerebilir.

Okul çantası fiyatları, tercih edilen okul çantası marka ve modeline göre farklılık gösterir. Okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocuklar için uygun olan çanta modelleri fiyatları ortalama olarak 100-200 TL arasındadır. Ortaokula giden çocuklara uygun olan çanta modelleri ise ortalama 150 TL ile 300 TL arasındadır. Çocuklara çanta alırken, çantanın kullanım ömrünü önemli bir kıstas olarak kabul etmek, fiyat konusunda tercih yapmayı kolaylaştıracaktır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.