Çocuk Haberleri

Okul Alışverişinde TSE Damgasına Dikkat Edin

Okulların açılmasına kısa süre kala; okul kıyafetleri, kırtasiye eşyaları ve diğer okul malzemeleri için alışveriş başladı. Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Sebahat Korkmaz, velileri okul alışveriş yaparken dikkat etmeleri gerekenler konusunda uyardı.Okul Alışverişi

Okul araç ve gereçlerinde, kaynağı belirsiz maddeler kullanan, markasız ürünlerin tercih edilmesinin sakıncalı olduğunu söyleyen Sebahat Korkmaz, bu tür ürünlerin çocuklarda kanser, obezite, hiperaktivite, sinir sistemi ve bağışıklık sistemi sorunlarına yol açabileceğini vurguladı. Çocukları kırtasiye malzemelerindeki olası risklerden korumak için, en güvenli yolun TSE’ye uygun ürünleri tercih etmeleri gerektiğini belirtti.

Uygun Fiyatı Değil, Kaliteli Olanı Tercih Edin

Yasal olmayan yollarla üretim yapan ya da denetim mekanizmaları tarafından yeterli şekilde incelenmemiş olan ürünler, çocukların sağlığına doğrudan zarar verebiliyor. Düşük fiyatlara sahip olan bu ürünler, ekonomik olduğundan veliler tarafından tercih edilebiliyor. Ancak bu tercih çocukların ciddi sağlık sorunları ile karşılaşmasına yol açabiliyor. Bu nedenle, güvenilir olmayan ve Türk Standartları Enstitüsüne uygun olmayan ürünlerin okul alışverişinde tercih edilmemesi gerekiyor.

Üreticisi bilinmeyen hiçbir ürünün satın alınmaması gerektiğini belirten TSE Başkanı Sebahat Korkmaz, çoğu firmanın uygunluk kaygısı taşımadığını ve çocukların sağlığını tehdit edebildiğini belirterek, TSE damgasına sahip olmayan ürünlerin tercih edilmemesi gerektiğini söyledi.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir