Anne Baba Okulu

Okul Ayakkabısı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Ebeveynler, okul alışverişi yaparken, kırtasiye malzemeleri ve kıyafetlerin yanı sıra, yeni okul ayakkabısına da listede yer veriyor. Çocukların genel sağlığı ve rahatı için, okul ayakkabısı seçerken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekiyor.

Çocukların okulda giydikleri ayakkabının rahat olması ve ayak ölçülerine uygun olması önem taşıdığı gibi, sağlık sorunları olan çocuklar için ayakkabı seçiminde çocuğun özel durumlarını da göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Okul Ayakkabısı SeçimiAyakkabı Ölçüsü Alırken Dikkatli Olun

Farklı kalıplara sahip olan ayakkabılar arasında seçim yaparken, üç boyutlu ölçünün alınması gerekiyor. Bazı çocukların ayakları ince, bazı çocukların ayakları taraklı olduğundan, ayakkabı seçiminin yalnızca ayak numarasına göre yapılması, çocukların ayakkabı ile rahat edememesine yol açıyor.

Çocukların Ayak Yapısını Göz Önünde Bulundurun

Her çocuğun, ayak yapısına göre ayakkabı giymesi önem taşıyor. Bu nedenle, spor, klasik ya da keten ayakkabı alırken, çocuğun ayakkabı içerisinde kendisini rahat hissetmesine dikkat etmek gerekiyor.

Alerjik Durumlara Dikkat Edilmeli

Deri alerjisi olan çocuklara ayakkabı alırken, alerjik reaksiyonların göz önünde bulundurulması şart olduğu gibi; cildi hassas olan çocuklar için bitki boyaları ile boyanmış, anatomik tabana sahip ayakkabıların tercih edilmesi gerekiyor.

Bahar ve Kış Ayları için Ayrı Ayakkabı Alınmalı

Bahar ve kış ayları için ayrı ayakkabıların alınması gerektiği gibi, kış ayakkabıları için su geçirmeyen, rahat, yumuşak derili ayakkabıları seçmek gerekiyor.

Ayakkabı Yapısına Önem Verin

Ayakkabının terleme yapmayan, nefes alan, hafif ve esnek olması gerekiyor. Çocukların rahatça giyebildiği, hacimli bir burun yapısı olan ve kaymayan tabana sahip ayakkabıların tercih edilmesi önem taşıyor.

Çocukların okulda hem rahat hareket etmesi hem de alerjik reaksiyonlar gibi sorunlarla karşılaşmamaları için, okul ayakkabı seçimine önem verilmesi ve çocuğun sağlık durumu ile genel yapısı göz önünde bulundurulmalıdır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir