Çocuk Gelişimi

Okul Çağındaki Çocuğun Beslenme Menüsü

Okul çağındaki çocuğun beslenme menüsü nasıl olmalıdır? Okula gidebilecek yemekler nelerdir? İşte okula beslenme önerileri?

Çocuk, evde aile bireylerinin denetiminde bir beslenme sürdürürken okulda ve okul dışında tek başına kalmakta ve yanlış beslenme alışkanlıkları kazanmaktadır. Sıkça rastlanan bu alışkanlıklar çocuğun yetersiz ve dengesiz beslenmesine neden olur. Çocuğun ne miktarda ve hangi tür besinlere ihtiyacının olduğunun bilinmemesi, düzensiz besin alımı, doğru olmayan besin seçimi, besinlerin sağlıksız hazırlanması, pişirilmesi ve saklanmasında hatalı uygulamalar, okullarda verilen ve yenilen besinlerin uygun olmayışı beslenme sorunlarına neden olmaktadır.

Öğrenme çağındaki çocuk önce temel beslenme bilgilerini ve beslenme ile sağlığın ilişkisini öğrenmelidir. Bu, annenin ve eğitimcilerin görevidir. Çocuk bunları öğrenince bu hedefler davranışa dönüştürülmeli, çocuğa yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırılmalıdır. Kola, meşrubat gibi içecekler yerine süt, ayran ve meyve suyu içme alışkanlığı kazandırılmalıdır. Eldeki olanaklar en uygun şekilde ve çocuğun uygulamasına uygun olarak beslenme hazırlanmalıdır.

Okul çağındaki çocuğun beslenme menüsü

Okul Çağındaki Çocuk İçin Günlük Menü Hazırlama

Okul dönemi çocuğu için hazırlanan bir günlük menüde çocuğun okul saatlerine göre değişiklik yapılabilir. Örneğin; sabah okula giden ve kahvaltıda süt içmek istemeyen çocuğun beslenmesine peynirli sandviç konulabilir. Öğleden sonra okula giden çocuğun beslenmesine ise mevsim meyvesi, börek gibi yiyecekler eklenebilir.

  • SABAH: Yumurta 1 tane, Süt 1 su bardağı, Bal-tereyağı 1 yemek kaşığı, Ekmek 1-2 dilim
  • ARA ÖĞÜN: Peynirli poğaça 1-2 adet
  • ÖĞLE: Sulu köfte 4-5 tane, Nohutlu pirinç pilavı 1-2 servis kaşığı, Salata 1 -2 servis kaşığı, Tatlı 1 porsiyon, Ekmek 1-2 dilim,
  • İKİNDİ: Meyve suyu 1 bardak, Kek 1 dilim
  • AKŞAM: Zeytinyağlı pırasa 2 servis kaşığı, Kıymalı börek 1 dili,m Ayran 1 su bardağı, Meyve 1 orta boy, Ekmek 1 dilim
  • YATMADAN ÖNCE: Süt 1 su bardağı
Okul çağındaki çocuğun beslenme menüsü

Okul çağındaki çocuğun beslenme menüsü için okula gidebilecek yemekler: 2-3 dilim sebzeli börek, 1 kase yoğurt, kuru meyve Peynirli tost, meyveli yoğurt, 1 avuç fındık veya badem Ton balıklı yeşillikli sandviç, ayran, kuru meyve 2-3 adet kıymalı ev poğaçası, meyve, sütlü tatlı Tavuklu sandviç, ayran, cevizli ev keki.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.