Çocuk Gelişimi

Okul çantasının ağırlığına ve şekline dikkat edin

Her yüz çocuktan üçünün omurgasında eğrilik olduğuna dikkat çeken Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Hasan Doğan, sırt çantalarının ağırlığının, omurga sağlığı açısından çok önemli bir sorun olduğunu söyledi.

Op-Dr-Hasan-DoganÇocukların her gün okula giderken taşıdığı sırt çantası, omurga eğriliğine neden olabiliyor. Omurda eğriliği ise, zaman içerisinde kambur duruşa ve akciğer kapasitesinin azalmasına yol açabiliyor.

Doğan, konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: “Duruşunuzun dik olması akciğerin rahat çalışmasını sağlarken, omurgada oluşan eğrilik; akciğer kapasitesinin azalmasına  ve nefes almakta zorlanmaya sebep oluyor. Bir cüzdan ağırlığı bile omurganın açısını değiştirebiliyor. Çocuk yaşta aynı yükü sürekli olarak taşımak ise, ileri yıllarda kronik ağrılara ve şekil bozukluklarına neden olabiliyor.”

Okul çantası nasıl olmalıdır?

Çantanın kilosunun yanı sıra şeklinin de önemli olduğuna değinen Doğan, askıları sert, dar bir okul çantasının; boyun, sırt ve bel bölgesindeki bağ dokusuna zarar verdiğine dikkat çekti. Doğan, bu nedenle ebeveynlerin, askıları geniş ve sert olmayan, omuzdaki askı ayarlarının iyi dengelenmiş sırt çantalarını almalarını tavsiye etti.

Ebeveynlerin, çocuklarını okula gönderirken onlara, çantalarındaki ağırlık dengesini sağlamayı öğretmelerini ve düzgün duruş konusunda uyarılarda bulunmaları gerektiğini söyleyen Doğan, şu sözleri kaydetti: “Ağır sırt çantaları, omurgadaki bağların zayıflamasına sebep olur ve zayıflayan bu bağlar, omurgadaki disklerin üst üste yığılması sonucu fıtık oluşumuna yol açar.”

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.