Çocuk Gelişimi

Okul Çocukları için Beslenme Önerileri

Okul çağındaki çocukların beslenme düzenleri çocukların sağlıklı fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından büyük önem taşıyor. Tatil döneminde, beslenme alışkanlığı oturan çocuklar, okul dönemindeki beslenme düzenine uyum sağlamakta zorlanıyor.

Çocuklar tatil döneminde, geç uyandığı ve geç kahvaltı ettiği gibi, ara öğünleri de daha sık tüketebiliyor. Bunun yanı sıra, akşam yemekleri yaz aylarında genellikle daha geç saatlerde yeniyor. Okulların açılmasıyla çocukların beslenme düzeni değişiklik gösterdiği gibi, bazı çocuklar bu duruma uyum sağlayamıyor.

Çocuklar okul dönemindeki beslenme şekline uyum sağlasa da, zamanının önemli bölümünü okulda geçiren çocuklar, sağlıklı beslenme düzeninden uzaklaşabiliyor. Kahvaltı etme alışkanlığının azalması, öğlen öğününde yağlı yiyeceklerin tüketilmesi, fast food tüketiminin artması gibi durumlar, çocukların hem yeterli enerjiyi alamamasına neden oluyor, hem de obezite tehlikesini artırıyor.

Çocuklara Kahvaltı Etme Alışkanlığı Kazandırın

Okul çağındaki çocukların sağlıklı beslenmesini sağlayabilmek için, çocuklara okula gitmeden önce kahvaltı etme alışkanlığı kazandırılması gerekiyor.

Kahvaltı etmeden okula giden çocukların odaklama seviyesi, diğer çocuklardan daha düşük olabildiği gibi, kahvaltı etmeyen çocukların ara öğünde çok fazla yiyecek tüketmesine yol açabiliyor. Bu durum da, çocuğun ara öğünden sonraki derslere yoğunlaşamamasına neden oluyor.Beslenme Çantası

Beslenme Çantasında Sağlığa Önem Verin

Çocukların beslenme çantasında hem tüketmeyi sevdikleri hem de sağlıklı yiyeceklerin bulunması gerekiyor. Bunun yanı sıra, beslenmenin çeşitlilik arz etmesi de önem taşıyor.

Meyve, kuruyemiş, bol tahıllı ekmek gibi gıdalar beslenme çantasında yer alması gereken besinler arasında bulunuyor. Çocukların beslenme çantasında, bol tahıllı ekmeğe yapılmış beyaz peynirli tost, ceviz ve bir tane muz koymanız; hem vitamin ve protein hem de yeterince karbonhidrat almasını sağlar.

Beslenme çantasının hem doyurucu olması hem de çocuğun sevdiği sağlıklı gıdalardan oluşması önem taşır. Beslenme çantasında haftanın her günü farklı gıdalara yer vermek de önem taşıdığı gibi; yağlı ve ağır çabuk bozulabilen gıdalardan kaçınılması gerekiyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir