Alışveriş

Okul Kıyafetleri, Yüzde 16 Oranında Zamlandı

2016-2017 eğitim öğretim döneminde, devlet okullarında eğitim gören öğrenciler için okul kıyafetleri masrafları 110 TL’ye yükseldi. Geçen yıl yaklaşık 95 TL olan ve bu yıl %16 oranında zamlanan okul kıyafetleri maliyetinin artışındaki gerekçe asgari ücret zammı olarak gösterildi.Okul Kıyafetleri Fiyatları

Ortalama Okul Kıyafeti Masrafı 110 TL Oldu

Devlet okullarında eğitime yeni başlayacak olan bir öğrencinin 2016 yılındaki kıyafet gideri ortalama olarak 110 TL olacak. Türkiye Okul Kıyafetleri Üreticileri ve Satıcıları Federasyonu Başkanı Ünal Tunaboylu’nun aktardığı bilgiye göre, okul kıyafetlerindeki artışın sebebi enflasyon zammı ve maliyetin yükselmesi. Dolar kurunun kumaş ve iplik fiyatının artmasına neden olduğunu söyleyen Ünal Tunaboylu, velilerin yüksek kaliteli ürünlere yönelmesinin de, okul kıyafetleri fiyatlarında artışa sebep olduğunu belirtti.

Özel Okullarda Kıyafet Masrafları Daha Yüksek

Devlet okullarında 2016-2017 yılı için ortalama okul kıyafeti fiyatı 110 TL olacak. Özel okullarda ise ortalama maliyet 400 TL’yi buluyor. Okul ayakkabıları için yapılan harcamalar ise genellikle bu fiyatın dışında tutuluyor. Okul ayakkabısı için harcanan ücret Türkiye’de 40 TL ile 200 TL arasında değişiyor. Süveter, hırka, gömlek, tişört, pantolon ve etekten oluşan okul kıyafetleri için parça başına yıllık yaklaşık 150 milyon üretim yapılıyor.

Okul Kıyafetleri Fiyatları5 Yılda, %70 Zamlandı

İlkokula başlayan öğrencilerin kıyafet masrafları 5 yıl içerisinde yaklaşık yüzde 70 oranında zamlandı. 5 yıl önce, ilkokula yeni başlayan bir öğrencinin ortalama kıyafet masrafı 60-65 TL arasındaydı.

(Kaynak: Hürriyet)

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.