Çocuk Gelişimi

Okul Öncesi Çocukların Yeni Arkadaşı: Oyun Ablası / Oyun Ağabeyi

Türkiye’de son yıllarda daha sık telaffuz edilmeye başlanan “oyun ablası/oyun ağabeyi” tanımı, özellikle okul öncesi çocuklarla vakit geçiren ve üniversite öğrencilerinden oluşan kişileri anlatıyor: Üniversitelerin Çocuk Gelişimi, Okul Öncesi Öğretmenliği, Psikoloji bölümlerinde okuyan adayların sıklıkla çalıştığı bu alanda, anne babalar internet üzerinden oyun ablalarına/oyun ağabeylerine ulaşabiliyor.

2008 yılından bu yana anne babaları üniversite öğrencileriyle buluşturan Unisbul.com sitesinin kurucu ortağı Cemil Erol, oyun ablası /oyun ağabeyi seçme sürecinde anne babaların bilmesi gerekenleri anlattı.

Oyun Ablası/Oyun Ağabeyi kime denir? Ağırlıkla kimler bu alanda çalışıyor?

Oyun ablası ve ağabeyleri, çocuklarla gün içerisinde eğitici oyunlar oynayarak, çeşitli etkinlikler ile çocukların gelişimine katkıda bulunurlar. Farklı oyunlarla ve kaliteli zaman geçirme anlayışı ile çocukların el becerilerini geliştirmelerine, eğitim ve öğrenimlerinde başarılarını arttırmalarına yardımcı olurlar. Çocukların yabancı dil öğreniminde ve motor gelişimlerinin tamamlanmasında oyun abla ve ağabeylerinin önemli katkıları bulunmakla birlikte, gelişimini yavaş tamamlayan çocuklar için ailelere doktorlar tarafından da tavsiye edilmektedir.

Çocuğun doğumundan ilkokula başlayana kadar süreçte oyun ablaları/ağabeyleri onlarla vakit geçiriyor. Çocuğun ilkokula başlamasıyla birlikte ders yardımcıları ve etüt sorumluları görev alıyor. Tabii ilkokula yeni başlayan bir çocuğun oyun oynama içgüdüsü devam ettiği için birkaç yıl daha oyun ablaları/oyun ağabeyleri çocuklarla birlikte olabiliyor. Ders yardımcısı ve etüt sorumlusu; çocukları okuldan alma, evde yemeğini ısıtıp önüne koyma, birlikte kitap okuma, okul derslerine yardımcı olma gibi görevler üstleniyor.

Unisbul.com’daki oyun abla ve ağabeylerinin tamamı üniversite öğrencisi ya da yeni mezunlar. İçlerinde Çocuk Gelişimi, Okul Öncesi Öğretmenliği, Psikoloji gibi bölümlerden eğitim alan ya da almış adaylar da bulunmakta.

Anne ve babalar neden oyun ablalarını/oyun ağabeylerini tercih ediyorlar?

Şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Oyun ablası ya da oyun ağabeyi, üniversitelerin çocuk gelişimi ve okul öncesi öğretmenliği bölümlerinde eğitim aldığından, eğitici oyunlarla çocukların kişisel ve motor gelişimini hızlandırmalarına yardımcı oluyor.
  • Çocuklara oyunla yabancı dil (İngilizce, Fransızca vb.) öğretiyor.
  • Çocukların ev ödevlerine yardımcı oluyor.
  • Çocuğu okuldan alıyor, anne, baba işten gelinceye kadar çocukla ilgileniyor.
  • Anne ve baba baş başa veya dostlarıyla bir akşam yemeğine çıktığında, oyun ablası çocuklarıyla evde ilgileniyor.
  • Çocuklarla kültürel ve sanatsal etkinliklere (tiyatro, opera, sinema) ya da spor aktivitelerine katılıyor.

Oyun ablası ve ağabeylerinin sahip olması gereken özellikler nelerdir?

Oyun ablası ve ağabeyleri çocuklara örnek olduğundan, tüm davranışlarına ve sözlerine dikkat etmelidirler. Çocukları ve çocuklarla oyun oynamayı sevmeli, sabırlı olmalı, eğitici oyunlar hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar.

Oyun ablası ve ağabeyi belirli bir plan eşliğinde ilerlemeli, bu planı aileyle de paylaşmalı, çocuğun gelişim sürecini raporlamalıdır. İşe geliş gidiş saatlerine riayet etmeli, yaşadığı problemleri aileyle paylaşmalıdır.

Birçok aile Çocuk Gelişimi, Okul Öncesi Öğretmenliği, Psikoloji bölümlerinde okuyan ya da mezun adayları tercih ediyor. Oyun ablaları ya da ağabeylerinin Pedagojik formasyon eğitimi almış olmaları tercih sebebidir.

Anne babalar için oyun ablası-ağabeyi seçme süreci Unisbul.com üzerinden nasıl işliyor?

Cemil ErolAilemiz öncelikli olarak hangi gün ve hangi saat aralıklarında oyun ablasına ihtiyaç duyduğunu, çocuğunun yaşını, aradığı oyun ablasındaki özellikleri bize telefonla veya sitede yer alan form aracılığıyla iletir. Bu bilgiler ışığında oyun ablası ilanını, Unisbul.com’da 2 ay yayınlarız. Unisbul.com sadece ilan yayınlama ve aileleri aday havuzundan oyun ablalarına ulaştırmak için ücret talep ediyor.

İlana başvuru yapan adayın özgeçmişinde eğitim bilgileri, iş tecrübeleri, referansları, iletişim bilgileri yer alır. Aile bu adaylarla öncelikle telefonla mülakat, sonrasında da seçtikleri adaylarla yüz yüze görüşme yapar. Görüşme sonrası her iki taraf da çalışmaya olumlu bakarsa, oyun ablamız ya da oyun ağabeyimiz işe başlamış olur.

Diyelim ailemiz bu adayla kısa bir zaman sonra anlaşamayıp, ayrıldı. Oyun ablasına/ağabeyine anlaştığı ücret kadarını öder, ilanına başvuru yapan diğer adaylarla iletişim kurmaya devam eder.

Oyun ablaları ve ağabeyleri için anne babalar hangi ücret aralığında ödeme yapıyor?

Ücreti, oyun ablası ve ağabeyi ile ailemiz ortak belirliyor. Tabi burada ücret günlük ya da aylık çalışma saatine, işin ve adayın niteliğine göre değişiklik gösterebiliyor. Oyun ablaları/ağabeyleri genellikle üniversite öğrencileri. Bu işi sadece geçinmek için değil, harçlık elde etmek, staj deneyimi kazanmak için yaptıklarından uygun ücretle çalışabilecek adaylar bulabiliyorsunuz.

Yabancı dil bilme oyun ablaları ve ağabeylerinin ücretlerinde bir farklılık yaratıyor mu?

Yabancı dil bilmek de önemli bir unsur olduğundan oyun ablaları ve ağabeylerinin ücretinde farklılıklar oluyor.

Anne babalar oyun ablası/ağabeyi seçerken nelere dikkat etmeli? İki tarafın güvenliği konusunda nasıl bir araştırma yapıyorsunuz?

Oyun ablasını işe alırken mutlaka referansları kontrol edilmeli, üniversite öğrencisiyse üniversiteden bir hocasının telefon numarası istenip, oyun ablası/ağabeyi hakkında bilgi alınmalı. Aileler adaydan öğrenci belgesi, sabıka kaydı, sağlık belgesi istemelidir.

Mülakat süreci olmadan kişi işe başlatılmamalıdır. “Mülakata zamanında geldi mi”, “Kıyafeti iş görüşmesi için uygun mu”, “Diksiyonu ve görüntüsü nasıl?” incelenmelidir. Mülakata zamanında gelmeyen birisine çocuğunuzu emanet edemezsiniz… Kıyafeti ise bu işe verdiği önemi gösterir. Diksiyonu düzgün olmayan birisi ise, çocuğunuzun yanlış dil bilgisi öğrenmesine neden olabilir.

İkinci görüşmeyi evinizde, çocuğunuzla birlikte yapabilirsiniz. “Çocuğunuz acaba oyun ablasını, ağabeyini sevdi mi ya da sevebilir mi?”, bunlar da göz önünde bulundurulmalıdır.
“Oyun ablası hangi günler, hangi saatler arası çalışacak? Ne kadar ücret alacak? Çocuğunuza neler öğretecek?” kararlaştırılmalıdır. Hatta oyun ablasından, öğretecekleri konusunda bir çizelge de isteyebilirsiniz.

Hem aday tarafında, hem de aile tarafında güvenliği en üst düzeyde tutmak için çeşitli önlemlerimiz mevcut. Adaylardan öğrenci belgesi-mezuniyet diploması istemekteyiz. Kontrollerini yaptıktan sonra, Unisbul.com tarafından doğrulanmış aday statüsü kazanmaktadırlar.

Ayrıca kara liste diye bir özelliğimiz mevcut. Bir aday 3 işveren tarafından kara listeye alınırsa Unisbul.com’daki üyeliği iptal olur. Ailelerden ise, TC kimlik no, açık adres gibi bilgileri aldıktan sonra kimlik doğrulaması yapmaktayız.

Unisbul.com olarak ne zamandan bu yana sitenizde oyun ablaları/ağabeyleri bulma servisi sunuyorsunuz? Başka ülkelerde de oyun abaları ve ağabeyleri tercih ediliyor mu?
2008 yılından beri oyun ablası bulma hizmeti veriyoruz. Bu talep hep vardı ama profesyonel olarak hizmet veren, iki tarafın da güvenliğini ön planda tutan bir şirket mevcut değildi. Unisbul.com reklamdan öte, referansla ilerleyen bir şirket… Referanslarımız arttıkça, talep de o oranda artış gösterdi. Yurtdışında ise “baby sitter” (çocuk/bebek bakıcısı) kavramı mevcut.

Çocukların oyun ablaları ve oyun ağabeyleri ile ders çalışması ve vakit geçirmesinin onlara nasıl bir katkısı var?

Çocuğunuz üniversite okuyan bir ablasıyla ya da ağabeyiyle oyun oynuyor, onunla vakit geçiriyorsa ona özeniyor. Eğer oyun ablası Boğaziçi Üniversitesi’nde okuyorsa, çocuğunuz da büyüyünce Boğaziçi üniversitesinde okumayı hedefliyor.

Anne, babalarımız çoğunluğu çalıştıkları için akşam eve yorgun geldiklerinde çocuklarının dersleriyle ilgilenmek yerine, günün yorgunluğunu dinlenerek atmak istiyorlar. Bu durumda çocuğunuz ödevlerini yapamıyor. Çocuk okuldan geldikten sonra oyun ablası ya da ağabeyiyle ev ödevlerini yapar; anne, baba eve geldiğinde ise ailece rahatça dinlenebilirler.

Birçok üniversite öğrencisinin farklı hobileri, yetenekleri var. Kimisi gitar çalmayı biliyor, kimisi çok iyi yüzebiliyor, kimisi satrançta usta, kimisi de basketbol oynuyor. Oyun ablaları ve ağabeyleri bu özelliklerini çocuğunuza yansıtıyor. Yabancı dili çocuğunuza oyun teknikleriyle aşılıyor, çocuğunuz rahat bir şekilde yabancı dil öğrenebiliyor.

Oyun ablası sadece çocuğunuza özel eğitim verdiğinden, çocuğunuzun öğrenme stillerini biliyor ve ona göre birebir uygulamalar geliştirebiliyor. Bu da çocuğunuzun derse olan ilgisini arttırıyor ve öğrenmesini kolaylaştırıyor.

Eklemek istedikleriniz?

Unisbul.com olarak ailelerin çocukları için oyun ablası-ağabeyi bulmalarına yardımcı olmanın yanı sıra, saatlik bakıcı, ev ödevlerine yardımcı gibi hizmetler de sunmaktayız. Böyle hassasiyet gerektiren bir konuda, geleceğimiz olan çocuklara hizmet vermekten gurur duyuyoruz.

Çocuklarımız bizim geleceğimiz. Gelişimlerine katkı sağlamak da bizim görevimiz.

Oyun Ablası

 

2 Yorum

2 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir