Çocuk Gelişimi

Okul Öncesi Eğitimin Faydaları

Çocukların öğrenme sürecini geliştirip, ilgi alanlarını destekleyen okul öncesi eğitim, günümüzde 3-6 yaş arası çocukları okula hazırlamayı amaçlamaktadır. Oyun ve eğitimin harmanlanarak sunulduğu bu kuruluşlar “anaokulu” olarak adlandırılmaktadır.

Okul öncesi eğitim etkinliklerinde en fazla 25 kişilik gruplara tek bir öğretmen eşlik eder.  Günde en az 2,5 saat süren programları sunan anaokullarının çoğunun programında, öğle yemeği ve öyle uykusu mutlaka yer almaktadır.

Okul öncesi eğitim, çocukları okul hayatına hazırlarken onlara birçok fayda sağlar.

Çocukların Zekâ ve Yaratıcılığının Gelişmesine Yardımcı Olur

 okul-oncesi-egitimin-faydaları-2

Okul öncesi eğitim sunan kuruluşlar program ve yapıları gereği çocuklara müzik dinleme, şarkı ve oyunlar öğrenme, doğa gezintilerine çıkma gibi faaliyetlerde bulunma imkanı sunar.

Bu kurumlarda öğretilen kum havuzu oyunları, kaydırak, tırmanma, bilmece oyunları ve resimli kitaplara bakma gibi etkinlikler çocuklara esnek vakit sunarken, aynı zamanda onların zeka ve yaratıcılığının gelişmesine katkı sağlar.

Okul öncesi eğitim kurumları etkinliklerde çocukların zeka ve yaratıcılığını geliştirmek için değişik araçlar kullanır.  Bu araçların arasında farklı biçimlerde tahtalar,çeşitli boyalar, kâğıt, kil, renkli macun, kum, su, bebek evi, yapboz kutuları, boncuklar, farklı kostümler yer alır.

Çocukların Kişiliklerinin Oluşmasında Katkı Sağlar

okul-oncesi-egitimin-faydaları

Okul öncesi eğitimine başlayan çocuklar bulundukları yaş itibari ile kişiliklerini oluşturma evresine girmişlerdir. Anaokulları bu evrede çocukları okula hazırlarken, kişiliklerinin olumlu yanlarını geliştirip, olumsuz yönlerini düzeltmek üzere faaliyetlere odaklanır.

Anaokulları çocuklarda güven duygusunu geliştirerek kişiliklerin oluşmasına katkı sağlarken, ayrıca çocukların bedensel, duygusal ve toplumsal gelişimlerinde bilgi ve becerilerini arttırıcı çalışmalar yürütür.

İdeal Bir Anaokulu Nasıl Olmalıdır ?

okul-oncesi-egitimin-faydaları

Anaokulları nitelik bakımından çocuk gelişimine olumlu katkı sağlayabilen çocuk dostu mekanlar olmalıdır. İdeal bir anaokulunun sahip olması gereken bir takım özellikler bulunmalıdır:

  • Sınıf içerisinde evcilik, kitap, sanat gibi farklı köşeler yer almalıdır.
  • Oyun odaları düz ya da geniş bir alan içerisinde halı kaplı olmalıdır.
  • Anaokullarının iki ya da tek katlı bahçe içerisinde bulunan müstakil bir binada yer almalıdır.
  • Anaokullarında yer alan tuvaletler sınıflara yakın ve çocuk sayısı ile doğru orantılı olmalıdır.
  • Isınma sistemi konusunda anaokulları hassasiyet göstermeli, okulların binaları iyi ısınan ferah binalar olarak tasarlanmalıdır.
  • Binalar her daim hijyenik ve temiz olmalı, yerler kolay temizlenebilen malzemelerden seçilmiş olmalıdır.
  • Çocukların keyifle oyunlar oynadığı bahçelerde oyuncaklar ve toplu oyunlar için düz bir oyun olanı bulunmalıdır.
  • Çocukların yemek odaları güneş ışığı almalı, geniş ve temiz olmalıdır.
  • Anaokulları çocukların sosyal hayattaki gelişimlerini destekleyici biçimde, onların kendi yemeklerini kendileri almalarına yemekleri bitikten sonra masayı toplamalarına  olanak sağlamalıdır. Bu nedenle kırılınca, onlara zarar vermeyen ürünler seçilmelidir.

okul-oncesi egitimin- faydaları

Okul öncesi eğitim, anaokulları ve aile işbirliği ile gerçekleşen, çocukların yaratıcı yönlerini ve ilgi alanlarını ön plana çıkaran bir süreçtir.  Çocukların okula başlamadan attıkları ilk adım olan okul öncesi eğitim,  ayrıca  çocukların çevresi ile ilişkilerini geliştirerek onların şimdi ve gelecekteki yaşamlarını olumlu yönde etkilemektedir.

1 Yorum

1 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir