Çocuk Eğitimi

Okul Öncesi Eğitimin Önemi

Çocukların temel eğitime başlamadan önce, kreş ya da anaokullarında eğitim alması beyin gelişimi, ile sosyal becerileri açısından büyük öneme sahiptir. Yapılan araştırmalarda elde edilen bulgular, çocuk gelişiminde, okul öncesi eğitimin önemini vurgulamaktadır.Okul Öncesi Eğitimin Önemi

Erken çocukluk olarak adlandırılan 0-6 yaş arası dönem, çocukların en hızlı geliştiği dönemdir. Beynin büyük bölümünün gelişimi 0-4 yaş arasında tamamlandığı gibi, erken çocukluk dönemindeki deneyimler, beynin çalışma biçimini önemli oranda etkiler. Bu nedenle, okul öncesi dönemde, çocukların yeterli beslenmesi, sosyal ilişkilerde bulunması ve farklı etkinliklere katılması son derece önemlidir.

Çocukların Sosyal İlişkileri Güçlenir

Çocukların arkadaşlık kurma, toplum içerisindeki söz sahibi olma, yeteneklerinin farkına varma ve birey olma bilinci kazanabilmesi açısından okul öncesi eğitim büyük öneme sahiptir. Okul öncesi eğitim almayan çocuklar, alan çocuklara oranla, temel eğitimde, sosyal çevreye daha zor uyum sağladığı gibi, kendine güven konusunda da diğer çocuklardan geride kalmaktadır.Okul Öncesi Eğitimin Önemi

Çocukların Bağımsızlık Duygusu Artar

Okul öncesi eğitim sayesinde, çocuklar ebeveynler ayrı kalmaya alıştıkları gibi, bağımsızlık kavramı ile de tanışırlar. Kendi ihtiyaçlarını giderme becerilerini geliştirmek, çocukların özgüvenini artırdığı gibi, ebeveynlerine olan bağımlılığını da azaltır.

Motor Becerileri Gelişir

Anaokulları ve kreşlerde verilen eğitimler sayesinde, çocukların ince motor becerileri gelişir. Kesme, yapıştırma ve boyama gibi etkinlikler yapan çocukların el becerileri ile el göz koordinasyonları artığı gibi, yaratıcı düşünme becerileri de gelişir.

Çocuklar Farklı Bakış Açıları Edinir

Okul öncesi eğitim alan çocuklar, farklı ilgi alanlarına hitap eden etkinliklere katılarak, farklı bakış açıları edinir. Bunun yanı sıra, kendi yaşıtları ile gün içerisinde uzun zaman geçiren çocuklar, farklı düşüncelere saygı duymayı da öğrenir.Okul Öncesi Eğitimin Önemi

Ebeveynler Çocuğun Gelişimi Hakkında Fikir Sahibi Olur

Anaokulu eğitimi alan çocukların ebeveynleri, okul öncesi öğretmenler aracılığı ile çocukların fiziksel, ruhsal, sosyal ya da mental gelişimleri hakkında bilgi alır. Böylece çocukta bulunan sosyal uyuşmazlıklar, davranış bozuklukları ya da öğrenme güçlüğü gibi problemler erken yaşta tespit edilmiş olur.

Çocukların anaokulu veya kreş eğitimi alması gerek zihinsel gerekse sosyal gelişimleri açısından öneme sahip olduğu gibi, okul öncesi eğitim çocukların çok yönlü olmalarına da büyük fayda sağlamaktadır. Ancak okul öncesi eğitim kurumları çocuklara sağladıkları faydalar bakımından farklılık gösterebildiğinden anaokulu seçiminde dikkatli olunması oldukça önemlidir.

Anaokulu seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında; eğitim kurumunda çalışan öğretmenler, yapılan etkinlikler, kurum sahip olduğu olanaklar ve çoklu dil eğitimi gibi kıstaslar yer almaktadır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.