Anne Baba Okulu

Okula Dönüş Rehberi – Aileler İçin Okula Dönüş Önerileri

Okula dönüş başlıyor. Uzun bir tatil sonrası okula dönmek bir hazırlık gerektiriyorken üstüne bir de pandemi sürecinin eklenmesi okula uyum süreci üzerine iyice düşünmeyi zorunlu hale getirdi. Aileler bu süreçte ne yapmalı?

Uzun bir tatil süreci sona ererken, birçok öğrenci okula uyum sağlama konusunda zorluk yaşıyor. Öğrencilerin tatil dönüşü okula uyum sürecinin kolaylaşması için ebeveynlerin çocukları teşvik etmeleri gerekiyor. Tatil döneminin ardından, okulların açılması, bazı öğrencilerde kaygı durumu yaratabildiği gibi, bazı öğrencilerde derslere karşı ilgisizlik ve isteksizlik sorunu göze çarpıyor. Bunun yanı sıra kaygı durumu yaşayan çocuklar, derslere odaklanmada zorluk yaşadığı gibi, sosyal ilişkilerinde de mutsuz olabiliyor. Ebeveynlerin bu süreçte çocuğa destek olarak, adapte olmalarına yardım etmeleri gerekiyor.

Okula Dönüş Rehberi

Günlük Rutin Düzenlenmeli

 • Tatil döneminde çocukların günlük rutinleri de değişti. Gece geç saatlerde yatıp gündüz de geç uyanmaya laışmış olabilirler. Çocuğun okul sürecine kolay adapte olabilmesi için uyuma ve uyanma saatlerinin düzenlenmesi gerekir.
 • Çocuklarınızın sabahları kendilerini iyi dinlenmiş hissetmelerini sağlayacak bir uyku düzenine geçmelerini sağlamalısınız.
 • Okula dönüş rutinini okullar açılmadan bir hafta önce prova etmekte fayda var. (Örneğin uyku saatinde yatağına gitmesini sağlayın, dişlerini fırçalamasını isteyin, sabah okul saatine göre uyanmasını isteyin.)
 • Çocuğunuzun bir gece önceden okula gidecekmiş gibi hazırlık yapmasını sağlayın. Kitaplarını ayarlayıp çantasını hazırlasın. Kıyafetlerinin temiz ve giyilebilir olduğundan emin olsun.
 • Çocuğunuzla okula dönüş hakkında konuşun. Onu bu rutinlere alışma konusunda teşvik edin.

Pozitif Durumlara Odaklanın

 • Bir çocuğun dört gözle bekleyeceği bir şey varsa, o da arkadaşlarına ve öğretmenlerine kavuşmaktır. Bunu özlediğinden emin olabilirsiniz.
 • Çocuğunuzla birlikte okul malzemeleri veya kıyafetleri satın almak, çocuğunuzun yeni bir okul yılına başlama konusunda daha hevesli olmasına yardımcı olmanın iyi bir yoludur.
 • Çocuğunuzun bu yıl neye ihtiyacı olacağını öğrenmek için okulunuza danışın.
 • Çocuğunuzun okul hakkında heyecanlanmasına başka şekillerde yardımcı olmaya çalışın (örneğin, bütün yaz görmedikleri arkadaşlarıyla görüşün, en sevdikleri öğretmene yaz tatillerini anlatın).
 • Çocuğunuzla yapacağı eğlenceli aktiviteler ve edineceği yeni arkadaşlar hakkında konuşun.

Performans Kaygısı ve Diğer Endişeler

 • Çocukların okula başlama konusunda gerçekten endişeleri olabilir. Çocuğunuzla okul kaygıları hakkında konuşarak kaygılarını gierici cevaplar verin.
 • Çocuğunuz sizinle okul hakkında konuşmak istediğinde dinlemek için ona zaman ayırın. Çocuğunuzun endişelerini teker teker gözden geçirin ve bunalmamaları için problemlerini çözmelerine yardımcı olun.
 • Çocuğunuzun baskı altında hissetmemesi için elinizden geleni yapın. Dahası baskı kaynağı olmamaya çalışın.
 • Çocuğunuzun, hiç kimsenin her şeyde iyi olmadığını anlamasına yardımcı olun – hem ebeveynler hem de çocuklar bazı konularda diğerlerinden daha başarılıdır.
 • Okulla ilgili faaliyetlere veya olaylara katılın, sonuçları henüz görmeseniz bile çocuğunuzu olumlu çabaları için övün.

İlkokula Başlayan Çocuklar İçin Kademeli Giriş

Bu, ebeveynlerin çocukları yeni bir yere alıştırırken sıklıkla kullandıkları bir yöntemdir, ancak okuldan aşırı derecede korkan çocuklarda da işe yarayabilir. Okulunuzun bu yaklaşıma uygun olup olmadığını görmek için bu fikir hakkında çocuğunuzun öğretmeni ile konuşmanız gerekir.

Aşamalı giriş örnekleri, çocuğunuzla ilk gün veya ilk birkaç gün kısmen veya tamamen birlikte kalmayı içerir. Daha sonra okulda çocuğunuzla giderek daha kısa sürelerde birlikte kalırsınız.

Bazı çocuklar için aşamalı giriş yalnızca bir veya iki gün sürebilir. Diğerleri için birkaç hafta sürebilir. Her çocuk farklı olduğu için çocuğunuzun rehber olmasına izin verin.

Çocuğunuza önceden ne kadar kalacağınızı söyleyin ve ardından planınıza bağlı kalın.

Okulda Zorbalık

Okulda zorbalık ciddi bir sorundur ve aşırı durumlarda yaralanma ve hatta ölümle sonuçlanabilir. Çocuğunuzun zorbalığa uğradığından şüpheleniyorsanız bu durumu ciddiye almalısınız.

 • Çocuğunuza, sizin ve öğretmenin ona destek olacağına dair güvence verin.
 • Öğretmen veya sorumlu kişi ile konuşun.
 • Alınan herhangi bir önlemi takip edin ve karar verme sürecine dahil olun. İşlerin nasıl gittiği konusunda oğlunuz veya kızınızla sık sık görüşün.
 • Çocukların utanma veya daha fazla zarar görme korkusu nedeniyle konuşmak istemeyebileceklerini unutmayın.
 • Bazen okula geri dönme ile ilgili sorunlar kendiliğinden geçmez ve bir sağlık sorununu yansıtabilir. Herhangi bir sorun hakkında aile hekiminizle veya sağlık uzmanınızla konuşun.

COVID-19 Salgını Devam Ederken Okula Dönüş Nasıl Olacak?

UNICEF Covid-19 salgını sonrası için ebeveynlere yönelik bir okula dönüş rehberi yayınladı.

COVID-19 salgınının devam ettiği bu günlerde hem anne babalar hem de çocukları için hayat zor geçiyor. Çocukların okula dönmeleri, bu süreçte önemli ve arzu edilen bir adım olsa da bu konuda sizin ve çocuklarınızın aklında pek çok soru işareti olabilir. Aşağıda, sizi bu süreçte nelerin beklediği ve çocuğunuza nasıl destek olabileceğiniz ile ilgili güncel bilgileri derledik.

Okullar ne zaman ve nasıl açılacak?

Giderek artan sayıda çocuğun artık yavaş yavaş okullara döndüğünü görüyoruz. Dünya genelindeki ülkelerde okullar kapalı olduğu için halen 1 milyarı aşkın sayıda çocuk okula gidemiyor. Bununla birlikte 70’i aşkın ülke, okulların yeniden açılmasına yönelik planlarını duyurdu ve son dönemde yüz milyonlarca çocuk okullarına dönmeye başladı [Haziran 2020’nin ilk günleri itibariyle].

Zor bir dönemden geçiyoruz ve dünya genelinde ülkeler bu krizle farklı şekillerde müdahale ediyor. Her ülke, okulları nasıl ve ne zaman açacağı konusunda farklı bir aşamada. Bu konuda nihai kararı yerel makamlarla istişare ederek merkezi hükümetler veya eyalet yönetimleri verecek. Bu karar verilirken halk sağlığı, eğitim vb. faktörleri göz önünde bulundurmalı ve okulların açılmasının getireceği avantajları ve riskleri dikkate almalıdır. Bu kararlar alınırken eldeki en güncel bilimsel kanıtlardan yararlanılmalı, çocuğun yüksek yararı ön planda tutulmalıdır. Fakat tüm bunlar okuldan okula farklılık gösterecektir.

Çocuğumun okula dönmesi güvenli mi?

Okullar, ancak öğrenciler için güvenli hale geldikten sonra açılmalıdır. Böyle bir dönemde açılacak okullarda düzen, daha önce alışık olduğunuz düzenden biraz daha farklı olacaktır. Bu bağlamda, okullar belli bir süre açılıp duruma göre tekrar geçici olarak kapatılabilir. Sürekli yeni gelişmeler yaşanabileceği için yetkili makamların, her çocuğun güvenliğini sağlamak üzere esnek davranıp sürece uyum sağlaması gerekecektir.

Yaşadığınız bölgedeki resmi makamlar, okulların tekrar açılması yönünde henüz bir karar vermemiş olabilir. Bununla birlikte öğrencilerin, öğretmenlerin ve diğer çalışanların okula döndüklerinde güvende olabilmeleri ve ebeveynlerin çocuklarını gönül rahatlığıyla okula gönderebilmeleri için şimdiden ayrıntılı planlar yapılması hayati önem taşımaktadır.

COVID-19 virüsünün yayılmasını önlemek için okullar ne tür önlemler alabilir?

Okullar yeniden açılırken her ülke; öğrencileri, çalışanları, öğretmenleri ve aileleri korumak üzere genel COVID-19 sağlık stratejisi ile uyumlu bir strateji belirlemelidir.

Bu noktada okulların alabileceği önlemlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Ders başlangıç ve bitiş saatlerinin kademelendirilmesi
 • Yemek saatlerinin kademelendirilmesi
 • Sınıfların geçici veya açık alanlara taşınması
 • Sınıf mevcudunu azaltmak için okula dönüşümlü gidilmesi

Su ve hijyen olanakları, okulların güvenli şekilde yeniden açılmasında çok önemli bir rol oynayacaktır. Okul idareleri; el yıkama, solunum hijyeni (dirsek içine öksürme veya hapşırma), sosyal mesafe ve binaların dezenfekte edilmesi de dahil olmak üzere hijyen önlemlerini arttırmaya ve güvenli şekilde gıda hazırlanmasına yönelik yeni yöntemler araştırmalıdırlar. İdari personel ve öğretmenler, sosyal mesafe ve okulda hijyen uygulamaları konusunda eğitilmelidirler.

Çocuğumun öğretmenine veya okul yöneticisine hangi soruları sormalıyım?

Bu tür kriz durumlarında aklımızda pek çok soru birikebilir. Aşağıdaki sorular bunlardan birkaçına örnek olarak verilebilir:

 • Okul, çocukların güvenliğini sağlamak için ne tür adımlar attı?
 • Okul, öğrencilerin ruh sağlığını korumak için onlara nasıl destek olacak ve hastalık geçiren öğrencilere karşı önyargı ile nasıl mücadele edecek?
 • Okul, özel destek alması gereken çocukları nasıl yönlendirecek?
 • Okulun güvenlik ve zorbalıkla mücadele politikaları okullar yeniden açıldığında değişecek mi?
 • Veli toplantıları vb. ağlar vasıtasıyla okulun güvenlikle ilgili çalışmalarına nasıl destek olabilirim?

Çocuğum derslerinden geri kalırsa ne yapmalıyım?

Dünya genelinde öğrenciler, okula gitmeye devam etme konusunda ne kadar istekli olduklarını göstermiştir. Öğretmenlerinin ve ailelerinin desteğiyle zor şartlar altında derslerine devam edebilmişlerdir.

Fakat okullar yeniden açıldığında geri kaldıkları derslerini telafi etmek için çocukların daha fazla desteğe ihtiyacı olacaktır.

Pek çok okul, öğrencilerin derslerden geri kalmaması için telafi dersi vermeyi planlamaktadır. Bu doğrultuda dönem başında bilgi tazeleme veya takviye dersleri verilebilir, okul sonrası programlar düzenlenebilir veya ev için ek ödevler verilebilir. Okul idareleri tüm sınıfları tam zamanlı olarak açmayabilir. Böyle bir durumda okullar, “harmanlanmış öğrenme” modeli kapsamında hem sınıf ortamında eğitimi hem de uzaktan eğitimi (evde ödevleri, radyo, TV veya internetten eğitim yoluyla) bir arada uygulamayı tercih edebilir.

Bu noktada okul ve ödevleri konusunda bir düzen oluşturarak çocuğunuza evde daha fazla destek olmalısınız. Bu yöntem, çocuklarınız kendilerini huzursuz hissettiklerinde ve odaklanmakta güçlük çektiklerinde onlara yardımcı olacaktır.

Ayrıca bilgi edinmek için çocuğunuzun öğretmeni veya okulu ile iletişime geçebilirsiniz. Çocuğunuz salgın sonucunda bir aile ferdini kaybetmişse, üzüntü veya normalden fazla kaygı duyuyor olabilir. Böyle bir durumda, çocuğunuzun öğretmenine veya okuluna bilgi vermeyi ihmal etmeyin.

Çocuğum okula dönmekte zorlanıyorsa ne yapmalıyım?

Çocuğunuz, devam eden krizin yarattığı stresle farklı bir şekilde baş etmeye çalışıyor olabilir. O nedenle destekleyici ve koruyucu bir ortam oluşturmalı, sorularına ve duygularını ifade ediş şekillerine olumlu cevaplar vermelisiniz. Çocuğunuza destek olmalı, böyle zamanlarda endişe ve kaygı hissetmelerinin normal olduğunu onlara söylemelisiniz.

Alıştıkları düzeni korumaları için çocuklarınıza destek olun ve yemek yapma, ailece kitap okuma, oyun oynama gibi günlük faaliyetleri eğlenceli hale getirmeye çalışın. Sizinle aynı şeyleri yaşayan diğer anne babalar ile bir araya gelerek deneyimlerinizi paylaşabilir, birbirinize destek olabilirsiniz veya aile ya da topluluk gruplarına katılabilirsiniz.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.