Çocuk Gelişimi

Okula Yeni Başlayacak Çocukların Okula Uyum Süreci

Okula yeni başlayacak çocukların, özellikle ilk ayı, çocuğun eğitimi ve gelişimi açısından önem taşıyor. Çocukların okula doğru hazırlanması ve okula alışmasının sağlanması için, ebeveynlerin bu süreçte çocuklarla yakından ilgilenmesi gerekiyor.

Okula Yeni Başlayacak Çocukların Okula Uyum Süreci

Çalışan ebeveynler, çocuklarını genellikle büyüklerine ya da bakıcılara emanet etmek durumunda kalırlar.  Çocuklara bakımlarında destek olan büyükler  ya da bakıcılar, genellikle çocukların beslenme, banyo, alt temizliği gibi fiziksel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelirler.

Okul Öncesi Kurumların Önemi

Çocukların, kişisel bakımına odaklanmak durumunda kalan bakıcılar, genellikle çocuğun zihinsel, motor, dil ve sosyal becerilerinin desteklenmesine yeterince önem veremezler. Çoğu zaman atlanan okul öncesi kişisel gelişim oldukça önemli bir konudur. Bu noktada, ebeveynler çocukları 3 yaşından itibaren okul öncesi kurumlarına gönderebilirler. Okul öncesi kurumlar, çocuğun gelişiminin desteklenmesi ve beceri geliştirmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

Çocukların kişisel gelişiminde doğru bir başlangıç yapmak, çocukların tüm eğitim hayatını olumlu yönde etkiler. Okula başlama çocuk ve aile için önemli başlangıçlardan biridir. Bu başlangıç aynı zamanda birçok bilinmezi içinde barındırır. Okul dönemi çocuk için kişilik oluşması ve toplumsal davranış gelişimi için önemli bir potansiyel oluşturur. Başlangıç aşamasında çocuk ve ailenin bilinmezlerini ve kaygısını azaltmak için gerekli bilgi ve danışmanlık verildiğinde, süreç daha kolay yönetilebilir.

Okula Yeni Başlayacak Çocukların Okula Uyum Süreci

Ebeveynler  okul ile ilgili kaygı yaşayan çocuk ile konuşmalıdır. Bu konuşma okula ilk kez başlayan çocuğa okul ve etkinlikler hakkında bilgi verecek nitelikte olmalıdır.  Çocuk okulda yapılacak etkinlikleri, uyku saatlerini, yemek saatlerini ve bunun gibi bir çok konuyu bilerek okula başlamalıdır. Çocuğun hayatındaki düzeni değişeceğinden, ebeveynler de bu değişen düzene paralel olarak ev koşullarını yeniden planlamalıdırlar.

Okula yeni başlayacak olan çocuğun bu konudaki kaygılarını yenebilmesi için ebeveynlerle sorularını paylaşması gerekmektedir. Bu noktada ebeveynler,  çocukların tüm sorularını yanıtlamalıdırlar. Okul düzenini bilmeyen bir çocuğa bu konuyu yavaş yavaş hatırlatmak gerekir. Bunun için çocuk, belirli aralıklarla, kısa süreli oyun gruplarına götürülmelidir.

Okula Yeni Başlayacak Çocukların Okula Uyum Süreci

Bu süreçte çocuğun bağımsızlığı desteklenmelidir.  Ebeveynler çocuklara, yemek tabaklarını kaldırmak,  tuvaletten sonra temizlik yapmak, odasını  toplamak ve oyuncaklarını kaldırmak gibi sorumluluklar verebilir.

Okula Hazırlık İçin Etkinlik Yapmak Uyumu Kolaylaştırır

Okula başlayan çocuğun dikkat süresini arttırmak için hazırlıklar yapılmalıdır. Bunun için çocuğa lego, oyun hamuru, yapboz oyunu gibi aktiviteler sunulabilir. Çocuğun dikkat süresini arttırırken, dil gelişimine de destek verilmelidir. Ebeveynler çocuklara yaş grubuna uygun resimli kitaplar okuyup, kitaba ilişkin sorular sorabilirler.

Okula uyum süreci için önlemler alınsa da bazı çocuklarda alışma süresi 2-3 haftayı alabilir. Okula uyum sağlamada güçlük çeken çocukta karın ağrısı, ateş yükselmesi ve mide bulantısı gibi fiziksel bulgular görülebilir. Çocukların okula uyum sürecinde öğretmen, okul sağlığı hemşiresi ve aile üyeleri anlayışlı, ancak kararlı davranmalıdır.

Okula yeni başlayan bir çocuğun okul öncesi kişisel gelişimi desteklenerek, uyum sürecinde yaşayacağı sıkıntılar en az indirilebilir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.