Çocuk Gelişimi

Okula Yeni Başlayacak Çocukların Okula Uyum Süreci

Okula yeni başlayacak çocukların, özellikle ilk ayı, çocuğun eğitimi ve gelişimi açısından önem taşıyor. Çocukların okula doğru hazırlanması ve okula alışmasının sağlanması için, ebeveynlerin bu süreçte çocuklarla yakından ilgilenmesi gerekiyor.

Okula Yeni Başlayacak Çocukların Okula Uyum Süreci

Çalışan ebeveynler, çocuklarını genellikle büyüklerine ya da bakıcılara emanet etmek durumunda kalırlar.  Çocuklara bakımlarında destek olan büyükler  ya da bakıcılar, genellikle çocukların beslenme, banyo, alt temizliği gibi fiziksel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelirler.

Okula Hazırlık İçin Etkinlik Yapmak Uyumu Kolaylaştırır

Okula başlayan çocuğun dikkat süresini arttırmak için hazırlıklar yapılmalıdır. Bunun için çocuğa lego, oyun hamuru, yapboz oyunu gibi aktiviteler sunulabilir. Çocuğun dikkat süresini arttırırken, dil gelişimine de destek verilmelidir. Ebeveynler çocuklara yaş grubuna uygun resimli kitaplar okuyup, kitaba ilişkin sorular sorabilirler.

Okula uyum süreci için önlemler alınsa da bazı çocuklarda alışma süresi 2-3 haftayı alabilir. Okula uyum sağlamada güçlük çeken çocukta karın ağrısı, ateş yükselmesi ve mide bulantısı gibi fiziksel bulgular görülebilir. Çocukların okula uyum sürecinde öğretmen, okul sağlığı hemşiresi ve aile üyeleri anlayışlı, ancak kararlı davranmalıdır.

Okula yeni başlayan bir çocuğun okul öncesi kişisel gelişimi desteklenerek, uyum sürecinde yaşayacağı sıkıntılar en az indirilebilir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir