Anne Baba Okulu

Okula Yeni Başlayan Çocuklarda, Okul Korkusu

Okula yeni başlayacak çocuklar, hem karşılaşacakları sosyal çevre, hem de öğretmenler ve idareciler karşısında kendilerini bastırılmış hissedebiliyor. Ebeveynlerine çok bağlı olan çocuklarda okul korkusu daha sık görüldüğü gibi, kaygılı çocukların da büyük bölümü okul korkusu yaşıyor.

Çocuklarda Okul KorkusuÇocukların okula alışma sürecindeki ilk bir hafta büyük önem taşıyor. Özellikle, okulun ilk gününün nasıl geçirildiği, çocukları doğrudan etkiliyor. İlk günde arkadaş edinemeyen ya da öğretmeniyle istediği biçimde ilişki kuramayan çocukların okul korkusu artabiliyor. Bunun yanı sıra, ebeveynlerin çocukların ilk okul gününde, sürekli çocuklarla birlikte olması, ebeveynlere olan bağımlılığı artırıyor.

Çocukların Okul Korkusuna Karşı Neler Yapılmalı?

  1. Çocukların okul korkusu karşısında, aşağılayıcı ya da hor gören ifadeler kullanmayın. Bunun doğal olduğunu ve zamanla geçeceğini söyleyin.
  2. Çocukların okula devamlı ve tutarlı bir şekilde devam etmesi konusunda net bir tavır sergileyin. Çocuğun, okula devam etmek zorunda olduğunu hissetmesini sağlayın.
  3. Çocukların okul korkusunun nedenlerini öğrenmeye çalışın. Öğretmen, sınıf arkadaşları ya da farklı sebepler dolayısıyla çocuklar okula gitmeyi reddedileceği gibi, nedenleri öğrenmenizin çözüm bulmanız aşamasında büyük yarar sağlayacağını unutmayın.
  4. Okul korkusu karşısında taviz vermeyin. Endişelenmeniz ya da korkmanız, çocuğun daha fazla korkmasına sebep olacağından, rahat bir tutum sergileyin.
  5. Çocukla direkt iletişim kurarak, okulun her zaman eğlenceli bir yer olmadığını ve istemediği zamanlarda okula gitmeme hakkının bulunmadığını anlatın.
  6. Çocuğun derslerine daha fazla ilgi göstermesini sağlamak için, ödevlerini yapmaya teşvik edin. Anlamadığı noktalarda ona yardımcı olarak, merak duygusunu uyandırın.
  7. Çocuğun arkadaşlarıyla ilgili sorun yaşadığını düşünüyorsanız, arkadaşlarıyla konuşmak yerine doğrudan çocuğunuzla konuşun. Anlatmak istemediği noktalarda onu cesaretlendirerek, sizinle rahat konuşmasını sağlayın.

Çocukların okul korkusunu yenmelerini sağlamak için, çocuğunuzla doğrudan iletişim kurmanız gerektiğini unutmayın. Çocuğun okul korkusu geçmiyor ve çocuk okula gitmeyi reddediyorsa, okula gitmemesini kabul etmek yerine, çocuk psikoloğundan yardım alın.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.