Çocuk Kulübü

Okulda Hem Eğlenip Hem Başarılı Olmanın Yolları

Yarıyıl tatilinin bitmesine kısa bir süre kaldı. Öğretmenlerini, ders çalışmayı ve arkadaşlarını özlemiş olabilirsin. Ancak okula gitmeden bütün vakti kendine ayırmak; sevdiğin filmleri izlemek, arkadaşlarınla daha sık görüşmek ve sevdiğin etkinliklerle daha fazla uğraşmak daha eğlenceli geliyor olabilir. Öyleyse sana hem okulda başarılı olmanı hem de eğlenmeni sağlayacak önerilerimiz var.

Sevmediğin Derslerde Nasıl Başarılı Olursun?A young scientist

Sevmediğin bir derste başarılı olman zordur. Üstelik sevmediğin bir dersi sürekli olarak dinlemen gerektiği için bu oldukça sıkıcı olmalı. Peki bu durumu nasıl değiştirirsin?

Her derste, ilgini çekecek bir bölüm mutlaka vardır. İşe bunu bularak başlayabilirsin. Örneğin matematik sana hiç çekici gelmiyor olabilir. Peki renkler  ya da şekiller? Oyunlar ve bulmacalar? Matematiği sevdiğin şeylerle birleştirerek eğlenceli hale getirebilirsin. Unutma bu tüm dersler için geçerlidir. Sayısal ya da sözel dersleri sevmiyor olabilirsin. Belki de sen bir tiyatro oyuncusu olacaksın. Ancak unutmaman gereken, her bilginin seni geliştireceği ve farklı düşünmeni sağlayacağı.

Sabah Erken Uyanmak Eğlenceli Olabilir mi?

Okulu sevmemene neden olan şey sabahları erken kalkmak olabilir mi? Eğer bu nedenle okulu sevmiyorsan, ona biraz haksızlık ediyor olabilirsin. Çünkü sabahları erken kalkmak günü daha iyi değerlendirmeni sağlar. Üstelik gün boyunca enerjik olursun. Sana basit bir bilgi verelim. Ortalama 70 yıl kadar yaşayan bir insan, gününün 12 saatini uyuyarak geçirirse, aslında 35 yaşında ölmüş olur. Ancak bu uykunun önemsiz olduğu anlamına gelmez. Gününü iyi değerlendirmek ve dinç olmak için erken kalkmak kadar, erken uyumak da önemlidir.

Erken uyanmayı eğlenceli hale getirmek biraz zor olabilir. Ancak buna alışmak için kendine bazı sürprizler hazırlayabilirsin. Mesela sevdiğin bir meyveyi tüketebilir ya da biraz spor yapabilirsin. Bunlar sağlıklı olmanı sağlayacağı gibi, güne iyi ve enerjik başlamana ortam hazırlayacaktır.

Arkadaşlarınla Nasıl İyi İlişkiler Kurabilirsin?

Okula duyduğun sevgide arkadaşlarının çok fazla payı vardır. Arkadaşlarını sevmiyorsan ya da aranızda bazı sorunlar varsa, bunun seni mutsuz etmesi çok normal. Bu konuda yapman gereken, onların iyi yanlarını görmeye çalışmak ve senin iyi yanlarını fark etmelerini sağlamak. Arkadaşlık dünyadaki en güzel kavramlardan biridir. Bu nedenle arkadaşlarınla aranda sorun yaşaman, seni mutsuz edecektir. Bu noktada ilk adımı sen atabilir ve onlara bir mektup yazabilir ya da bir hediye vererek, barışmayı sağlayabilirsin.

Okulu sevmemenin bunların dışında bir nedeni de olabilir. Ancak güçlü ve akıllı bir insan olarak bununla başa çıkabilecek yöntemler geliştirebilirsin. Unutma, önemli olan yüksek notlar alman ya da çok başarılı bir öğrenci olman değil. Hayatını iyi yaşayabilmek için sıkılmaman gerekiyor. Bu nedenle dersleri eğlenceli hale getirerek, arkadaşlarınla daha iyi iletişim kurarak ve sabahları erken uyanmayı severek bunu başarabilirsin.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.