Çocuk Gelişimi

Okullar Açılmadan Önce, Çocuklara Diş Kontrolü Yapılmalı

Yaz aylarında, çocuklar şekerli yiyecekleri daha fazla tüketiyor ve bu durum dişlerin zarar görmesine neden olabiliyor. Uzmanlar ise yaz aylarında ihmal edilen dişlerin, okul başlamadan önce mutlaka kontrol edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Ortodontist Dr. Aylin Sezer Yalçın, okullar açılmadan dişlerin kontrol edilmesi gerektiğini belirterek, çocukların derslerine yoğunlaşmadan 2-3 hafta kadar önce diş hekimi kontrolüne gitmesi gerektiğini söyledi.

Çocuklarda diş Sağlığı
Hangi Yaşta Hangi Kontroller Yapılmalı?

Çocukların 3 yaşından itibaren diş hekimi kontrolüne girmesi gerektiğini belirten Ortodontist Dr. Aylin Sezer Yalçın, 14 yaşına kadar çocukların sıklıkla kontrol edilmesi, ilerde yaşayabilecekleri sorunlara karşı önlem oluşturacağını söyledi.

3-6 Yaş: Çocukların bu yaş aralığında diş doktoru ile tanışması ve dişlerinde çürük olup olmadığının kontrol edilmesi gerekiyor. 3-6 yaş aralığı, çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırılması açısından önem taşıyor.

7-9 Yaş: Çocukların 7 yaşında ortodontist kontrolünden geçmesi gerektiği gibi, 7-9 yaş aralığında yeni çıkan dişlere koruyucu ve florür uygulanması gerekiyor.

10-14 Yaş: Bu yaş aralığında çocuklarda tel tedavisine başlanabileceği gibi, diğer diş problemleri için de müdahale edilebiliyor.

Çocuklarda Diş KontrolüÇocuklar Yılda En Az İki Kez Kontrol Edilmeli

Çocukların diş sağlığının korunması ve dişlerinde oluşan sorunlara erken müdahale edilebilmesi için yılda en az iki kere diş hekimi kontrolü gerekiyor. Özellikle yaz aylarındaki yeme içme alışkanlıkları nedeniyle, dişler olumsuz etkilenebildiğinden, çocukların okul başlamadan önce diş hekimi muayenesi olması önem taşıyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir