Anne Baba Okulu

Okullar Açılmadan Önce Ebeveynlerin Yapması Gerekenler

Okula yeni başlayacak olan çocuklar, alıştıkları sosyal ortamın dışına çıkma ve sorumluluk alma gibi noktalarda zorlanabiliyor. Bu nedenle çocuğun okula kolay uyum sağlaması için okullar açılmadan önce ebeveynlerin çocukları fiziksel, zihinsel ve psikolojik yönden okula hazırlaması gerekiyor.

Okul öncesi eğitim almış olan çocuklar okula daha kolay uyum sağladığı gibi, anaokuluna gitmemiş olan çocuklar okula adapte olmada sorun yaşayabiliyor.

Çocukların okula daha hızlı adapte olmasını sağlamak ve yaşanabilecek zorlukların önüne geçmek için; uyku saatleri, yeme düzeni gibi alışkanlıklarla, sorumluluk duygusunun artırılması için çocuklara görev alışkanlığı kazandırılması gerekiyor.

Okul Alışverişine Dikkat Edin

Ebeveynlerin okul alışverişinde çocukların kararlarına önem vermeleri ve istedikleri okul eşyalarını almaya dikkat etmeleri, çocuğun okula olan ilgisini artırmada rol oynuyor. Çanta, defter, kalem gibi kırtasiye eşyaları ve kıyafetler konusunda, ebeveynlerin çocukların sağlığı ön planda tutarak, çocukların isteklerine yer vermeleri gerekiyor.

Okula İlk Gün Birlikte Gidin

Okulun ilk gününde, ebeveynlerin okula çocukla birlikte gitmelerinin olumlu bir etki yaratır. Çocuğun ilk gün okula yalnız gitmesinin kendini zayıf ya da değersiz hissetmesine neden olabilir.

Okul Hakkında Açık Konuşun

Çocuklara okulla ilgili yalan söylenmemesi ve okulun yalnızca eğlenceli bir yer olduğu izlenimi bırakılmaması gerekiyor. Okula başlamanın çocuğa bazı sorumluluklar yükleyeceği ve her gün okula gitmesinin şart olduğunu bilmesi gerektiği konusunda çocuklarla açık bir şekilde konuşulması, çocuğun daha hızlı uyum sağlamasına yardımcı oluyor.

okullar açılmadan önce yapılması gerekenler

Okullar Başlamadan Önce Alınacak Önlemler

  1. Çocukları duygusal ve psikolojik olarak okula hazırlayın. Okullar açılmadan önce, çocuğun okulu gezmesini ve öğretmenlerle iletişim kurmasını sağlayın.
  2. Okulun ilk haftalarında kaygı ya da stres yaşamasının normal olduğunu çocuğa doğru bir ifadeyle anlatmaya çalışın.
  3. Fiziksel açıdan çocuğun sağlık kontrollerini yaptırın. Çocuk doktoru, diş hekimi, göz doktoru gibi görüşmeler ile gerekiyorsa psikolog görüşmesini organize edin.
  4. Çocukların ders çalışma motivasyonlarını artırmak için, çocukların ilgisini çeken eğitim malzemeleri seçin.
  5. Okullar başlamadan bir hafta önce, çocukların uyku ve beslenme alışkanlıklarının düzene girmesini sağlayın.

Çocukların okula kısa sürede adapte olması ve okul fobisi gibi dirençler göstermemesi için, ebeveynlerin eğitim sürecinin ilk dönemlerinde çocukla yakından ilgilenmesi de büyük önem taşıyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.