Çocuk Haberleri

Okullar Enerji Verimliliği İçin Yarıştı, En İyiler Ödüllerini Viko’dan Aldı

Dünyada doğal kaynaklar hızla tükeniyor, çevre kirliliği her geçen gün artıyor ve ülkemiz enerji için yüksek bedeller ödüyor. Tüm bu tabloya bakınca geleceği aydınlatmak için hepimizin sorumluluk alması gereken bir dönem yaşanıyor.

Verimliliği ve doğal kaynakların korunması konusunda çocuklarımızı bilinçlendirmek üzere 2012 yılının Nisan ayından bu yana "Aydınlık Bir Gelecek İçin Okullarda Enerji Verimliliği" projesini yürüten Viko, enerji verimliliğinde yılın en başarılı okullarını ve eğitimcilerini ödüllendirdi. Yılın örnek okulları yarışmasında dereceye giren okullar Adile Sultan Sarayı’nda gerçekleşen törenle ödüllerini aldı.

Viko’nun İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ile iş birliği sağlayarak yürüttüğü “Aydınlık Bir Gelecek İçin Okullarda Enerji Verimliliği” projesi ödül süreci kapsamında enerji verimliliğinde örnek okullar ve eğitimciler belli oldu. Yılın örnek okulu ve eğitimcisi ödülleri ise gerçekleştirilen görkemli bir törenle sahiplerini buldu.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, eğitimciler ve Viko Yönetim Kurulu Üyeleri Selim Dağbaşı ve Zafer Durmaz ile KSS Kurul Başkanı Gülay Selki’nin katıldığı ödül töreni, Adile Sultan Sarayı’nda gerçekleşti. Törende Milli Eğitim Bakanlığı ve Viko karşılıklı olarak birbirlerine plaket takdim etti.

Enerji Verimliliğinde Yılın Örnek Okulu Yarışması’nın 1.si Kağıthane Ticaret Odası İlköğretim Okulu oldu. Kağıthane Ticaret Odası İlköğretim Okulu, 1.lik ödülü olan 5000 TL’lik ödül çekini, enerji verimli okul bayrağını, notebook ve başarı plaketini almaya hak kazandı.

2. olan Beyoğlu Galatasaray İlköğretim Okulu, 3.000 TL’lik ödül çekinin ve başarı plaketinin, 3.lüğü kazanan Zeytinburnu Fatma Süslügil İlköğretim Okulu ise 2.000 TL’lik ödül çekinin ve başarı plaketinin sahibi oldu. Jüri Özel Ödülü, Esenler 125. Yıl İlköğretim Okulu’na giderken Esenyurt Yusuf Akdaş Ortaokulu da mansiyon ödülü almayı başardı.

“Hepimizin Sorumluluğu”

Ödül töreninin açılış konuşmasını gerçekleştiren Viko KSS Kurul Başkanı Gülay Selki “Gelecek kuşaklara daha yaşanabilir bir dünya bırakmak hepimizin sorumluluğu. Çünkü doğal kaynaklarımız hızla tükeniyor, çevre kirleniyor, enerji için yüksek bedeller ödüyoruz. Enerji verimliliği, gerek ülkemiz ve gerekse  tüm dünya için her geçen gün önem kazanan, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için alınacak sorumlulukların da önceliğini belirleyen bir kavram. Bu nedenle enerji verimliliği ve doğal kaynakların bilinçli tüketimi konularında “Hepimiz Sorumluyuz” anlayışı ile yaşam faaliyetlerimizi yürütmek, sorumlu davranmak zorundayız” dedi.

“Bugüne ve Geleceğe Değer Katmayı Görev Kabul Ediyoruz”

Ödül töreninde bir konuşma yapan Viko Yönetim Kurulu Üyesi Selim Dağbaşı ise düşüncelerini “Sürdürülebilirliği kurumsal değeri kabul eden Viko olarak, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için hayata geçirdiğimiz projeler ile bugüne ve geleceğe değer katmayı görev biliyoruz. Ürünlerimizden tesis işletmemize, atık yönetimimizden kurumsal sosyal sorumluluk projelerimize kadar tüm süreçlerde, hepimiz sorumluyuz anlayışı ile faaliyet gösteriyoruz. Aydınlık geleceğimizin teminatı olan sevgili öğrencilere yönelik projelerde yer almaktan ayrı bir mutluluk ve heyecan duyuyoruz. Eğitime ve geleceğimize katma değer sağlayacak proje denildiğinde tereddüt etmeden destekleyen, sağladığı çok önemli katkılar ile İstanbul’da eğitime güç ve vizyon katan çok değerli müdürümüz Muammer Yıldız’a ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum” sözleriyle ifade etti.

Viko Çocuk Tiyatrosu 1 milyon Öğrenciye Ulaşacak

Viko “Aydınlık bir gelecek için” projesi ile enerji verimliliği ve doğal kaynakların korunması konusunda geleceğin teminatı çocuklarımıza bilinç kazandırıyor. 2012 Nisan ayında Viko ve İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nün imzaladığı protokol ile hayata geçirilen proje kapsamında bugüne kadar İstanbul’daki ilk ve ortaokullarda görev yapan 1.450 eğitimci için enerji yöneticisi eğitimleri verildi. Bu okullardaki öğrenciler için de enerji verimliliği kulüpleri kuruldu.

Öğrencilerin projeye aktif katılımlarını ve eğlenirken öğrenmelerini sağlamak amacı ile oluşturulan Viko Çocuk Tiyatrosu’nun sunduğu enerji verimliliği konulu oyunu 150.000 ilkokul öğrencisi izledi, Viko Çocuk Tiyatrosu’nun hedefi 1.000.000 öğrenciye ulaşmak.

Her yıl okullarda uygulanarak enerji verimliliği konusundaki sorumluluğun yerleşik bir bilinç haline gelmesini amaçlayan proje, önümüzdeki süreçte İstanbul’daki ilk ve ortaokulların enerji tüketiminde %20’lik bir azalma gerçekleşmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Her öğretim yılı sonunda ise projeye katılan okullar arasında düzenlenecek yarışma ile projedeki örnek okulların ödüllendirilmesi ve diğer okulların da özendirilmesi hedefleniyor. Projenin ödül süreci için bu yılki jüri üyeleri arasında EVD Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Ergin Kaya, Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlileri Doç. Dr. Nur Bekiroğlu ve Dr. Engin Ayçiçek ile İstanbul MEM AR-GE Üyesi Orhan Ayyıldız ve Naim Düzgün yer aldı. Jüri üyeleri, enerji verimliliğinde örnek çalışmalar gerçekleştiren İstanbul’un 39 ilçe 1.sini değerlendirdi ve sonunda 5 okul finale kaldı.

Finale kalan okullara ait çalışmalar saha ziyaretleri ile yerinde incelendi. Saha ziyaretleri sırasında okulların gerçekleştirdiği çalışmalardan çok etkilendiklerini belirten Jüri Başkanı ve EVD Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Ergin Kaya “Enerji verimliliğinin önemi konulu konuşmasında, ülke olarak enerjimizin %70’ini ithal eder durumdayız. Yapılan araştırmalara göre sanayide ve konutlarda %40’a varan bir enerji tasarrufu potansiyeli olduğu bilinmektedir. Viko’nun gerçekleştirdiği bu proje, özellikle öğrencilerimiz üzerinde farkındalık oluşturmak adına çok anlamlıdır” şeklinde konuştu. 

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.