Çocuk Haberleri

“Okullarda Fiziksel Güvenlik Projesi” Hayata Geçiriliyor

Gündem Çocuk Derneği’nin önerdiği “Okullarda Fiziksel Güvenlik Projesi”, Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanan protokolle hayata geçiriliyor. Proje kapsamında, Türkiye genelindeki tüm anasınıfı ve ilköğretim okullarının, fiziksel güvenlik standartları incelenecek.

Proje, okullarda fiziksel güvenlik nedeniyle oluşan risklerin fark edilmesi, önlenmesi ve çocukların güvenli bir şekilde eğitim görmesi için gerekenleri ortaya koymayı amaçlıyor.

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Nabi Avcı ile yapılan görüşmeler ardından protokolün imzalandığını söyleyen Proje Koordinatörü Mehmet Onur Yılmaz, projenin sağlıklı ve hızlı bir şekilde yürütülmesi için sponsor arayışlarının devam ettiğini söylüyor.

“Öğrencilerin tehlike altında olmadığı ortamlar yaratılmalı”

Yılmaz, projeye destek verenlerin, çocukların yaşama haklarıyla ilgili çok önemli bir sorunun çözülmesine katkı sağlayacağını belirterek, “Bu çalışmayla okullar için ‘fiziksel güvenlik standartları’ geliştirilecek. Çalışma sonucunda “fiziksel kontrol güvenlik listesi” oluşturulacak. Öğrencilerin hiçbir tehlike altında olmayacağı ortamların yaratılması gerekiyor.

Türkiye genelinde 3 bin 287 anaokulu, 29 bin 169 ilkokul, 16 bin 987 ortaokulda proje uygulanacak. Toplam 614 bin 735 öğretmen, 12 milyon 238 bin 829 öğrenci ve bunların ailelerine ulaşılabilecek.

Okullardaki çalışmaların yürütülmesi için iş güvenliği uzmanı, eğitimci, itfaiyeci, mühendis, endüstriyel ürünler tasarımcısı, yangın güvenliği uzmanı, veli, mimar ve bakanlık temsilcisinden oluşacak danışma kurulu oluşturulacak.

Okullara gideceğiz. Sınıf, bahçe, çatı, koridor, mutfak, müdür odası neresi varsa incelenecek. Fiziksel güvenlik standartlarını ayrıştıracağız” dedi.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir