Çocuk Eğitimi

Okulların Yüzde 69’unda Kütüphane Yok

Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Okul Kütüphaneleri Derneği Başkanı Aydın İleri yaptığı yazılı açıklamada, MEB’e bağlı okulların yaklaşık %60’ında kütüphane bulunmadığına dikkat çekerek, eğitimde fırsat eşitliği sağlamak için her okulda kütüphane olmasının önemine dikkat çekti.

Çocuk Hakları Beyannamesi’nde yer alan “Çocuğun bilimsel ve edebi bilgiye ücretsiz erişim hakkı” maddesini vurgulayan Aydın İleri, eğitimde fırsat eşitliği yaratmak ve çocukların bilimsel ve edebi kaynaklara ulaşmasını kolaylaştırmak için, nitelikli kütüphanelere erişiminin şart olduğuna dikkat çekti.

Kütüphane“Nitelikli Eğitim için Kütüphane Şart”

Yapılan yazılı açıklamada, TÜİK tarafından açıklanan okullardaki kütüphane verileri ile MEB tarafından açıklanan verilerin uyuşmadığını da belirten İleri, MEB’in 5 yıllık stratejik planının da okullardaki kütüphane sorununu çözemeyeceğini vurguladı. Buna göre, Milli Eğitim Bakanlığı, 2019 yılına kadar her 2 okuldan 1’inde kütüphane oluşturmayı hedefliyor. Açıklamasında bu oranın yetersiz olduğunun altını çizen Aydın İleri, kütüphanenin nitelikli eğitimin vazgeçilmez unsuru olduğunu belirtti.

“Kütüphanelere Erişim Haktır”

Çocukların, gençlerin ve eğitim çalışanlarının okullarda konumlandırılacak kütüphanelerden yararlanmasının bir hak olduğuna dikkat çekilen açıklamada, kültür seviyesi yüksek bir nesil yetiştirebilmek için okul öncesinden üniversite eğitimine dek öğrencilerin kütüphanelere kolaylıkla ulaşabilmesinin önemli olduğu belirtildi.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir