Çocuklar için Cicicee

Origami Nedir? Nasıl Yapılır?

Origami nedir? Origami bir kağıt katlama sanatıdır. İsmi Japonca’dır fakat Çin kaynaklı bir sanat olduğunu iddia edenler de vardır.

Origami nedir? Kâğıda istenilen şekilde keskin hatlar kullanılarak şekil vermeye kâğıt katlama yani origami denir. Katlama tekniği kullanılarak değişik şekiller, figürler elde edilebilir.

Origami nedir?

Origami Kelimesini Kökeni

Origami, Japonca “ori” (katlamak) ve “gami” (kâğıt) sözcüklerinin birleşiminden meydana gelmiş olup kâğıt katlama sanatına verilen isimdir.

Origami Hangi Malzemelerle Yapılır?

Kare veya dikdörtgen kağıt parçalarını kesmeden ve yapıştırıcı kullanmadan sadece katlayarak çeşitli canlı ve cansız figürler oluşturarak yapılır.

Mukavva hariç her türlü kâğıtla katlama yapılabilir. Kâğıt katlama ile kedi merdiveni, çeşitli hayvan figürleri, sepet, bardak, şapkalar vb. birçok şekil yapılabilir.

Origami Çeşitleri

Origami bazı kaynaklara göre klasik ve parçalı olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Klasik origami genellikle tek parça kâğıt kullanılarak yapılır, az da olsa birkaç parça olanları da vardır. Parçalı origami tekniğinde ise birbirinin benzeri parçalar birleştirilerek figürler veya geometrik şekiller oluşturulur ve parça sayısında sınır yoktur.

Origami Nasıl Yapılır?

Katlamalar çok çeşitlidir. Katlama için ince ve kolay yırtılmayan kâğıtlar kullanılmalıdır. Katlayarak kesme işlemi için çocukların kolay kesebileceği ince kâğıtlar tercih edilmelidir. Çeşitli motifler katlayıp keserek yapılabilir. Seri resimler el işi kâğıdının eşit aralıklarla bir içe bir dışa katlanmasıyla yapılır. Üstüne istenilen figürler çizilir. Çizimde en önemli nokta, resmin her iki yanında mutlaka kesilmedik yerler kalmalıdır. Resim çizilen yerlerden kesilip açıldığında yan yana figürler elde edilir.

Origami nedir?

Origami ile Kitap Ayracı Yapımı

Kağıttan kitap ayracı farklı yöntemlerle yapılabilir. Origami yöntemi kullanarak kitap ayracı yapmak hem çok eğlenceli hem de çok kolay!

Kalpli kitap ayracı, hangi sayfada kaldığınızı kolayca bulmayı sağladığı gibi, kitap okumayı da daha eğlenceli hale getirebiliyor.

Origami kağıdı ya da A4 kağıdı kullanarak, kalpli kitap ayracı yapabilirsiniz. Bunun için dikdörtgen bir kağıt kullanmak gerekiyor. Dikdörtgen kağıdın çok büyük ya da çok küçük olmaması önemli. Bu nedenle, biz bu videoda yaklaşık 8 cm’e 4 cm boyutlarında bir dikdörtgen kağıt kullandık. Dikdörtgenin uzunluğu, 2’ye 1 birim ya da 5’e 2 birim olursa, daha kullanışlı bir ayraç yapabilirsiniz. İstediğiniz renkleri kullanabilir ya da beyaz kağıt kullanarak, ayracı tamamladıktan sonra üzerini boyayabilir ya da sevdiğiniz şekilleri kitap ayracınıza çizebilirsiniz.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir