Çocuk Haberleri

Otizm Teşhisindeki 10 Belirti Yeniden Tanımlandı

Erken tanı ve tedavinin büyük öneme sahip olduğu otizmde, 10 temel belirti yeniden tanımlandı. Baltimore Kennedy Krieger Enstitüsü (BKKI) uzmanları tarafından tanımlanan belirtiler ile çocuklara otizm teşhisi koymak mümkün olacak.Otizmli Bebeklerde Erken Tanı

Ebeveynlerin ve doktorların erken tanı sağlayan belirtileri etkili şekilde tanımlamaları için Baltimore Kennedy Krieger Enstitüsü tarafından yapılan çalışma, çocukların bir yaşına bile gelmeden otizmli olup olmadığını belirlemeyi sağlayabilecek.

Otizm tanısı, çocuklara genellikle 3 yaşından sonra konabiliyor. Ancak bazı çocuklar, 1 yaşına gelmeden de bazı ayırt edici belirtiler gösteriyor. Gelişim geriliği olan tüm bebeklerde, otizm spektrum bozuklukları belirtilerinin takip edilmesi tedavi şansını artırıyor.

BKKI Otizm Merkezi Direktörü Dr. Rebecca Landa, otizmli çocukların kardeşlerini bebeklik döneminden itibaren takip ederek, önemli bulguları tanımlayarak bir çalışma yürüttü. Çalışmada elde edilen verilere göre, bazı çocuklara 14 aylıkken dahi tanı konulabildiği ve 2 yaşındaki bebeklerde hastalığın sonucunu iyileştirebilecek tedavi modellerinin uygulanabileceğini ortaya kondu.

Baltimore Kennedy Krieger Enstitüsü tarafından yapılan çalışmada, erken dönemde otizm tanısının konmasını sağlayacak temel belirtiler şöyle:

  1. Bebeğin, kendisine bakıldığında nadiren gülümsemesi,
  2. Duyduğu sesleri ya da mimikleri nadiren taklit etmesi,
  3. Bebeğin ses çıkarmada gecikmesi ya da nadiren ses çıkarması,
  4. 6-12 aylık dönemde, ismine tepki vermemesi,
  5. Bebeğin göz teması kuramaması,
  6. Bebeğin, 10. aydan itibaren el işaretleri ile iletişim kuramaması,
  7. Bebeğin nadiren dikkat çekmeye çalışması,
  8. El, ayak ve bacaklarda sertleşme, el bileklerini çevirme gibi vücut hareketleri ya da olağan dışı tekrarlayıcı davranışlar,
  9. Bebeğin, ona doğru yapılan hareketlere tepki vermemesi; bebeği kucağına almaya çalışan kişiye doğru uzanmaması,
  10. Yuvarlanma, emekleme gibi hareketlerde motor gelişim geriliği

Baltimore Kennedy Krieger Enstitüsü tarafından tanımlanan belirtileri gösteren bebeklerde, otizmden şüphelenmek; tanı ve tedavi için gerekli işlemleri yapmak otizmli çocukların gelişimi açısından büyük önem taşıyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir