Çocuk Haberleri

“Oyun Temelli Matematik Öğrenme Laboratuvarı Projesi” Başladı

Türkiye’deki devlet okullarında bir ilk olacak "Oyun Temelli Matematik Öğrenme Labaratuvarı Projesi”, Üsküdar Kaymakamlığı’nın öncülüğünde, İstanbul Kalkınma Ajansı'ndan alınan destekle ve İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi’nin bilimsel katkısıyla eğitimlerine başladı.

Projenin tanıtımı için bugün Ramada Plaza İstanbul Otel’de gerçekleştirilen ilk toplantısına İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler, Proje Koordinatörü Sibel Çatar ve İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Öğretim Üyesi Yard.Doç. Dr. Aylin İlden Koçkar ve Eğitim Uzmanı Ebru Ataca katıldı.

Proje hakkında bilgi veren Proje Koordinatörü Matematik Öğretmeni Sibel Çatar , “Projenin hazırlığında Dünya’da başta ABD Berkeley ve Yale Üniversitelerinin kürsülerindeki uygulamalarını ve bilimsel sonuçlarını araştırdıklarını söyledi.

Çatar, “Maalesef ülkemiz matematikle düşünmede Dünya’da 33. sırada yer alıyor. Bunu yukarı çekmek, hayatın her alanında varolan matematik ve onu oyunla anlatmak yoluyla çocuklarımıza başta problem çözme, yaratıcılık, strateji geliştirme yetenekleri kazandırmayı istiyoruz. Bu çalışma ülkemizdeki devlet okullarında ilk kez yapılmış olacak”dedi.

Projenin hayata geçirilmesine öncülük eden Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler toplantıda yaptığı konuşmada, “Matematiğin eğitimdeki gücünü bütün topluma algılatmalıyız. Bunu hissetmeyen ve eğitim hayatına yaymayan bir toplumun aslen entelektüel ve estetik yaşamdan uzak olacağını vurgulamak isterim. Daha sade söylemek gerekirse, estetik ve entellektüel bir hayat bakışı ve lezzeti için matematik bilgisine ihtiyacımız vardır.” dedi.

Güler ayrıca "Açıkça görülüyor ki yıllardır matematiği bilimsel bir araç olarak anlatarak, bunu nesiller boyu en iyi yol olarak sunarak, bugünkü matematik eğitim sistemiyle çocuklarımıza ulaşamadık. Bügün büyük çoğunluk öğrencilerimiz için matematik en zor ders konumunda. Başka bir metod denemekle zarara girmeyeceğimizi tahmin ediyorum. Yani çocuklarımıza matematiği oyun oynarken, farklı işle uğraşırken öğretebiliriz" şeklinde konuştu.

Oyun her zaman çocuğun işidir

Oyun Temelli Matematik Laboratuvarı Projesinin bilimsel ölçümlerini yapan İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı, Yard. Doç. Dr. Aylin İlden Koçkar, “Oyunun çocuğun işi olarak kabul edilmesi gerektiğine vurgu yaparak, çocuk bebekliğinden itibaren oyun oynar ve bu onun en güzel öğrenme biçimidir" diye konuştu.

Projeyle çocukların zeka gelişimi ve becerilerinde yüzde 10-20 arası bir gelişme beklediklerine vurgu yapan Koçkar, uygulamada toplam 480 çocukla araştırma, deney ve kontrol grupları oluşturduklarını söyledi. Koçkar; projede oynanan oyunların zeka ve beceri gelişimi yanında her sınıfta rastlanılan dikkat eksikliğinden muzdarip çocuklara da faydalı olacağını ifade etti.

Çocuk hayatı oyunla öğrenir

Konuşmasında Albert Einstein’ın “Oyun, araştırma ve öğrenmenin en üst biçimidir” sözünü hatırlatan Eğitim Uzmanı Ebru Ataca, “Büyükler bazen çocukların çocuk olduğunu unutur ve oyunu önemsiz bulurlar. Kendimden bir örnek vereyim; ailem bana ‘Sen son derece yaramaz bir çocuktun. Evde bulduğun her çeşit kaşığı alır gider o kaşık ile her yere vururdun ve çıkan seslerin taklidini yapardın. Elinden kaşıkları zor alırdık.’ der. Şimdiki eğitimimle o yaramaz çocuğu düşününce, farklı malzemelerden yapılmış kaşıkların farklı eşyalara vuruşlarından çıkardığı sesleri tecrübe ediyormuş aslında diyorum! Ama büyükler ne yapmış, kaşıkları bir bir elinden almış" diye konuştu.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.