Alışveriş

Oyuncak Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Oyuncaklar çocukların ruhsal ve kişilik gelişiminde önemli bir role sahip olduğu gibi, çocuklara oyuncak alırken yaş aralığı, oyuncağın içeriği, kullanımı ve işlevselliği gibi niteliklere dikkat edilmelidir.

3 Yaşından Küçük Çocuklar için Oyuncak Seçimi

3 yaşından küçük çocuklar için oyuncak seçimi yaparken, sert ve ağır olmayan, çocuğun yutamayacağı büyüklükteki ürünler tercih edilmelidir. Sert maddeden yapılmış oyuncaklar çocukların zarar görmesine neden olabileceği gibi; kimyasal boyalar içeren oyuncaklar da çocuk sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle organik boya kullanılarak üretilmiş, tahtadan ya da pamuktan yapılmış oyuncaklar 3 yaşından küçük çocuklar için uygundur.

0-3 yaş grubu çocuklar için oyuncak alırken, işlevsel ürünlere ağırlık vermek de önemlidir. Çocukların motor becerilerini geliştirebileceği ya da zihinsel aktiviteler yapmasını sağlayacak oyuncakları tercih etmek, çocuk gelişimi açısından önemlidir.

Oyuncak Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli

3 Yaşından Büyük Çocuklar için Oyuncak Seçimi

3-6 yaş aralığındaki çocuklar için oyuncak seçerken, çocukların hoşlandığı ürünlere yer verilebileceği gibi; olumsuz duygu ya da düşünceler çağrıştıran oyuncaklar kesinlikle alınmamalıdır.

Tabancalar sıklıkla çocuk oyuncağı olarak satıldığı gibi, çocuklarda şiddet duygusunun gelişmesine yol açabilmektedir. Bu nedenle olumlu duygu veya düşünceler çağrıştıran oyuncaklar ile çocuğun gelişimine katkıda bulunacak oyuncakların seçilmesi, çocukların hem mental hem de ruhsal gelişimi açısından önem arz eder.

Cinsiyete Göre Oyuncak Seçimi Yapılmamalı

Eğitici oyuncaklar, okul öncesi çocuklarda öğrenme süreçlerine katkı sağladığı gibi, her oyuncağın eğitici olması şartı yoktur. Oyuncak alırken, cinsiyete göre karar vermek de yanlıştır. Kız ya da erkek çocuklar her oyuncakla oynamalı ve çocuklarda cinsiyet kavramının eşyalar üzerinden gelişmesi engellenmelidir. Kız çocukların oyuncak bebeklerle, erkek çocuklarınsa oyuncak arabalarla oynamaya teşvik edilmesi, çocukların karşı cinsiyete karşı ön yargı oluşturmasına yol açabilir.

Çocuklar için ahşap oyuncaklar sağlık açısından daha güvenli olduğu gibi, yıkanabilir kumaş oyuncaklar da uzun süre kullanabilir. Elektronik oyuncaklar 3 yaşından küçük çocuklar için tehlike oluşturabileceği gibi, sert kenarlı ya da ağırlığı fazla olan oyuncaklar da tercih edilmemelidir.

Oyuncak Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli

Oyuncakların Çocuk Gelişimine Etkisi

Çocukların hem hayal dünyalarını hem de sosyal becerilerini etkileyen oyuncaklar, sağlıklı bir gelişim için önemli yer tutuyor. Çocukların farklı türde oyuncaklarla oynaması, zihinsel gelişimlerine katkı sağladığı gibi, oyuncak paylaşımı ve başka çocuklarla oynama konusunda teşvik edilmeleri de sosyal gelişimlerini olumlu etkiliyor.

Çocuklara oyuncak seçerken, güvenilirlik, sağlık ve işlevsellik gibi kıstaslara dikkat etmek önem taşıdığı gibi; cinsiyete göre seçim yapmak, olumsuz duygu ve düşünceler çağrıştıran oyuncakları tercih etmemek ve çocukların farklı türde oyuncaklar ile oynamasını sağlamak, bebek ve çocuk gelişimi açısından önem taşıyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir