Çocuk Eğitimi

Özel Üsküdar Amerikan Lisesi

Üsküdar Amerikan Kız Lisesi olarak, 1876 yılında Bahçecikte kurulan okul, 1990 yılında yapılan radikal değişiklerle, erkek öğrenci de kabul etmeye başlamış ve adı Üsküdar Amerikan Lisesi olarak değişmiştir.

Türkiye’nin en köklü okullarından biri olan Üsküdar Amerikan Lisesi, akademik başarının yanı sıra, özgür düşünebilen bireyler yaratmayı hedeflemektedir. Öğrencilerin akademik donanımı tam, özgür düşünce prensibi edinmiş, insani değerleri ve etik ilkeleri koruyan bireyler olarak yetişmesini hedefleyen Üsküdar Amerikan Lisesi, topluma İngilizceyi anadili kadar iyi bilen dünya vatandaşları kazandırmayı amaçlamaktadır.

Eğitim Anlayışı

Öğrencilerin; kişilik, yetenek ve ilgi alanlarına göre en uygun üniversiteyi seçmelerini teşvik eden lise, öğrencileri Türkiye’deki üniversite sınavına hem de yurt dışındaki üniversitelere hazırlamaktadır.

Her öğrencinin sahip olduğu potansiyeli en yüksek seviyede kullanmasını teşvik eden lise, özgür düşüncenin hakim olduğu, demokratik, destekleyici ve dayanışmayı teşvik eden bir ortam içerisinde eğitim vermektedir. Öğrencileri sorumluluk ve inisiyatif almaya yönlendiren okul, akademik programların yanı sıra, sosyal etkinliklerle de öğrencilerin başarısını desteklemektedir.

İlkeleri

Üsküdar Amerikan Lisesi hazırlık sınıfında eğitim gören öğrencilerin, kardeş okuldaki 8.sınıf öğrencilerine ders vermesini teşvik etmektedir. Bunun yanı sıra, mezunlarının birbirilerine bağlılık duyması ve dayanışma içerisinde olmalarını da desteklemektedir.

Bilginin gücüne, eğitimin özgürlüğüne ve eğitimli insanların uygar bir toplum oluşturabileceğine inanan Üsküdar Amerikan Lisesi, öğrenmekten zevk alan, kendine güvenen ve yaşadığı yerin dil ve kültürel yapısına uyum sağlayabilecek yapıda olan bireyler yetiştirmeyi ilke edinmiştir.

Kütüphane

Öğrencilerin kütüphanede araştırma yapmasını ve kitap okumasını destekleyen Üsküdar Amerikan Lisesi, öğrencilerin bilgiye nasıl ulaşacaklarını ve MLA yaklaşımı kullanarak kaynakları nasıl belirleyecekleri konusunda yol göstermektedir.

Akademik Destek Birimi

Özel Üsküdar Amerikan Lisesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Yurt İçi Üniversite Danışmanlığı, Yurt Dışı Üniversite Danışmanlığı veren Akademik Desek Bölümleri ile öğrencilerin yetenek ve ilgilerine en uygun olan üniversiteyi tercih etmelerini hedeflemektedir.

Ana dil, bireysel gelişim, işbirlikçi ve katılımcı kişilik, eleştirel ve analitik düşünme ve dünya vatandaşı olma ilkelerine sahip öğrenciler yetiştirmeyi hedefleyen Üsküdar Amerikan Lisesi öğrencilerine burs olanakları da sunmaktadır.

Adres: Özel Üsküdar Amerikan Lisesi Vakıf Sokak No:1 Bağlarbaşı 34664 Üsküdar, İstanbul
Tel: 0 (216) 333 11 00
Fax: 0 (0216) 553 18 18
Mail: info@uaa.k12.tr

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı