Çocuk Bilim

Panda – Konuşan Hayvanlar

Merhaba ben panda. Benim için genellikle dünyanın en güzel hayvanı da derler. Ancak ben bütün hayvanların çok güzel olduğunu düşünüyorum. Size kendimden bahsedeyim.

Panda 14Pandalar Nasıl Beslenir? Pandalar Neden Bambu Yerler?

panda-13

Bambu Yiyen Panda

Pandalar etçil olarak beslenen memeli hayvanlar olarak bilinir. Ancak biz genellikle bambu (tropik ormanlarda yetişen uzun boylu bitkiler. Yandaki resimde bir arkadaşımın bambu yerken çekilen fotoğrafına bakabilirsiniz.) yiyerek besleniriz. Bir gün içerisinde o kadar çok bambu yeriz ki, bu neredeyse yetişkin bir insan ağırlığını bulur. Ortalama olarak 50 kilogramlık bambu filizi yediğimizi söylersem, çok daha büyük hayvanlar olmamız gerektiğini düşünebilirsiniz. Ancak bambu filizlerini çok çabuk sindirebildiğimiz için, bunun büyük bölümünü dışkıya dönüştürürüz. Bu kadar çok bambu yememizin sebebi ise, enerji almaya ihtiyaç duymamızdır. Ancak ne kadar yersek yiyelim, bambular bize yeteri kadar enerji vermez. Bu nedenle genellikle az hareket ederiz. Ancak bu size tembel olduğumuzu düşündürmesin. Enerjimiz olmadığı için az hareket etmemiz gerekir. Aksi durumda, yaşamımız tehlikeye girebilir.

Pandalar Nerede Yaşar?

Panda 11Pandalar; genellikle tropikal ormanların olduğu alanlarda yaşar. Tibet, Çin, Hindistan ya da Nepal’e yolunuz düşerse, pandalar ile karşılaşabilirsiniz. Küçük pandalar, Himalayalar’da Nepal ile Assam Bölgesi’nde yaşarız. Bambu ile beslendiğimiz için, yağmur ormanlarının olduğu alanlar bizim doğal yaşam alanımızdır. Ancak çok fazla bambu yediğimiz için, zamanla bulunduğumuz yerden taşınmamız gerekir. Eğer bambular biterse, hayati tehlikemiz başlar. Ancak başka bir yere göç etmek bizim için oldukça zordur. Bu nedenle özel koruma alanlarında birçok panda yaşamaktadır. Ne yazık ki, nesli tükenebilecek hayvanlar arasında yer alıyoruz. Bu nedenle insanlar bizi koruyor.

Pandanın Özellikleri

Panda 10Biz ortalama olarak 1,5 metre boyunda ve 100 kilo ağırlığında oluruz. Yavrularımız ise doğduklarında 100 gramdır. Ancak hızlı bir şekilde büyürler. Postumuz sık tüylerden oluşur. Bu bizi olumsuz hava koşullarına karşı korur. Bacaklarımız, omzumuz ve göz çevremizde siyah tüyler oldukça fazladır.

Pandalar Nasıl Çoğalır?

Biz genellikle yalnız yaşarız ve çiftleşmek için bir araya geliriz. Çiftleşmek için yalnızca 5 günümüz vardır. Eğer bu sürede doğru eşi bulamazsak, uzun bir süre daha beklememiz gerekir. 6 ay hamile kaldıktan sonra ise yeni bir yavru dünyaya getiririz.

panda-yavrusu

Panda Yavrusu

Pandalar Kaç Yıl Yaşar?

Doğal yaşam alanlarımız olan ormanlarda ortalama olarak 14-20 yıl yaşarız. Ancak koruma alanlarında 30 yıla kadar yaşayabiliriz. Çünkü koruma alanlarında beslenmemize dikkat edildiği gibi, enerjimizi de kontrol altında tutabiliriz.

Panda Türleri

Biz; dev pandalar ve küçük pandalar olarak ikiye ayrılırız. Dev pandaların nesli ne yazık ki tükenmek üzere. Adının dev olduğuna aldanmayın. Dev pandalar, ortalama bir çocuk boyundan biraz daha uzundur ve yaklaşık 100 kilogram ağırlığındadır. Dev pandalar bambu ayısı olarak da bilinir. Küçük pandalar ise kedi pandası olarak adlandırılabilmektedir. Artık koruma alanlarında yaşadığımız için isimlerimiz de var. Aslında bu şaşırtıcı değil. Sizin nasıl Amber, Kemal, Aslıcan, Nazım gibi isimleriniz varsa bizim de; Bai Yun, Chi Chi, Gao Gao, Su Lin gibi isimlerimiz var.

bebek-pandalarPandalar Hakkında İlginç Bilgiler

 • Pandaların 6 parmağı vardır.
 • Panda yavruları kör ve dişsiz doğar.
 • Pandalar saldırgan değildir. Rahatsız edildiklerinde dahi saldırgan özellik göstermezler. Yani günün birinde bir panda ile karşılaşırsanız, ona kolaylıkla yaklaşabilirsiniz.
 • Pandalar genellikle yalnız yaşar. Yalnızca çiftleşmek için bir araya gelirler.
 • Dünyada şu anda yalnızca 1.000’e yakın panda yaşıyor.
 • Pandalar 1,5 yaşına geldiklerinde, annelerinden ayrılır ve yalnız yaşamaya başlar.
 • Günün 12 saatini bambu yiyerek, kalanını ise uyuyarak geçirirler.
 • Pandaların nesli tükenmek üzere olduğu için Çin’in dışına çıkmaları yasaklanmıştır. Eski hayvanat bahçelerinde panda görebilirsiniz ancak son 2010 yılından bu yana yalnızca doğal yaşam alanlarımızda ve Çin’de bulunan koruma alanlarında yaşıyoruz.
 • Pandaların nesli tükenmek üzere olduğu için yeni bir yavrumuz olduğunda hepimiz çok seviniyoruz. Çünkü uzun yıllar yaşayan hayvanlar değiliz ve her yavru bizim için çok önemli. Bir panda yavrusu dünyaya geldiğinde, insanlar da çok seviniyor.

Unutmayın çocuklar, bizim neslimiz tükenmek üzere. Eğer yeterince korunmazsak, yakın zamanda dünyada hiç panda kalmayacak. Bu nedenle siz de pandaları korumak için bir şeyler yapmalısınız. Pandaları korumak için neler yapabileceğinizi görmek için http://wwf.panda.org/ adresini ziyaret edebilirsiniz. Daha fazla panda fotoğrafı görmek için: Panda Resimleri

 

1 Yorum

1 Yorum

 1. arda

  11 Mayıs 2016 at 12:09

  merhaba bir kısım bilgileriniz yanlışlıktır \r\n1) çinin dışına çıkmaları yasak denilmiş ,hayır yasak değil günümüzde hala bambuyu sağlayabilecek ülkelere hala 10-15 yıllığına kiraya veriliyor.eğer ki yavrusu olursa direkt vatanı olan çine gönderilmek zorunda çünkü vatanları chına her panda chınalıdır.\r\n\r\n2) dev panda yaklaşık 14 saat uyur 10 saat yemek yer yavru panda 12-13 saat yemek yer geri kalan kısımda uyur .\r\n3)Güncellenmemiş bir yazı olabilir fakat dünyada 2,200 yaklakmıştır panda sayısı hatta şu anda bir ikiz panda bile dünyaya gelmiş olabilir.\r\n4) pandalar 100gr daha küçük doğarsa ne yazııki anne panda bakamıyor.ikiz panda olur biri iri diğeri zayıf olursa anne panda iri olanı seciyor.:(\r\n5) bambu filizlerini kılosu kadar yerler ,panda 70kg ise 70 kg bambuyu yemelidir diğer öğünleri hariç .\r\n6) Sıcak ülkede yaşam kalıteleri düşer o sebepten gönderildikleri ülkelerde kaldıkları odaları full klimalıdır. \r\n sevgiler …

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.