Kültür Sanat

Peter Pan Müzikali

Güzel Sanatlar Oyuncuları Akademik Tiyatro Topluluğu tarafından hazırlanan Peter Pan Müzikali, gerek bütçesi, gerek yapıma katkıda bulunanlar, gerekse oyuncularıyla birlikte “mega yapım” olma sıfatını hak ediyor. Peter Pan müzikali, dokuz ayrı kentimizde yapılan seçmeler sonucunda belirlenen 750 çocuk tarafından sahneye konuyor.

7-17 yaş arası çocuklar arasında yapılan elemelerle belirlenen kadro, 15 Haziran’dan itibaren oyunun prova çalışmalarına başlandı.

Klasik tiyatro oyunlarının yanı sıra her yıl en az üç çocuk oyunu sahneleyen Güzel Sanatlar Oyuncuları bu alanda değerli yapımlara imza attı. Geçen yıl 10. sanat yılını kutlayan topluluk, Çocuk Müzikalleri Birimi’ni de hayata geçirdi. Yine geçen yıl 120 kişilik Alaaddin Müzikali ile 70 temsil veren Güzel Sanatlar Oyuncuları Akademik Tiyatro Topluluğu’nun bu oyunu 50.000 seyirci tarafından izlendi.

Müzikal, bütün sezon boyunca İstanbul da 200 Kişilik ekip ile Beşiktaş Belediyesi MKM Mustafa Kemal Merkezi’nde hafta sonları; İzmir de 250 kişilik ekip ile E.Ü. Atatürk Kültür Merkezi’nde hafta sonları; Antalya da 150 kişilik ekip ile Atatürk Kültür Merkezi’nde her ay iki hafta sonu; Gaziantep’te 75 kişilik ekip ile her ay bir hafta sonu seyirci ile buluşacak.

Esra Erdoğan (İstanbul Sorumlusu): 0 532 550 47 61
Güzel Sanatlar İstanbul: 0 212 351 01 12

Konusu

Peter Pan, kendisi gibi büyümek istemeyen başka çocuklarla birlikte Neverland’da (Olmayan Ülke) yaşar, arada bir evlere girerek başka çocukları büyümemeleri için kandırarak Neverland’ e götürmeye çalışır.

Darling’lerin üç çocuğu, Wendy, John ve Michael bir gece Peter Pan’ın peşine takılırlar ve gökyüzünde süzülerek Olmayan Ülke’ye giderler. Burada kayıp çocuklarla, kızılderililerle, denizkızlarıyla karşılaşır, korsanların kötü ruhlu lideri Kaptan Hook’la savaşırlar. Bir sürü nefes kesen macera yaşadıktan sonra Peter Pan in karşı çıkmasına rağmen anne ve babalarını özleyerek evlerine geri dönerler.

Oyun izleyiciyi, bir yandan fantastik kurgusu ile hiç büyümememin cazibesine doğru diğer yandan gerçekten ihtiyacımız olan şeye, sevgiye ne denli muhtaç olduğumuzun altını çizer.

Künye

Libretto ve Reji: Murat Karamanoğlu
Kompozitör: Deniz Sipahi
Koreograf: Neslihan Öztürk
Akrobasi: Lydmilla Usyk Aktan
Koro Şefi: Ayten Baysal
Dekor: Halil Cankurtaran
Kostüm: 3.5 K
Ses/Işık: Bysound

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir