Hamilelik

Pilatesin Doğuma Faydaları

Pilatesin doğuma faydaları arasında; kolay doğum yapma, hamilelik sürecinde stresin azalmasını sağlama ve vücudu güçlendirme yer alıyor. 

Hamilelik döneminde aşırı kilo artışını engelleme, rahat bir doğum geçirme ve fiziksel olarak güçlü hissetmek açısından pilates yapmanın birçok faydası bulunuyor. Düzenli olarak pilates yapmak, doğumu kolaylaştırdığı gibi, psikolojik açıdan da daha iyi hissetmenizi sağlıyor.

Hamilelik sürecinde egzersiz yapmak, vücut direncini güçlendiriyor. Pilates yapmak, vücudun şeklini korumasını kolaylaştırıyor ve doğum sonrasında vücudun eski formuna daha kolay ulaşmasına yardımcı oluyor.

Uzmanlar, hamilelik sürecini daha iyi geçirmek ve rahat bir doğum yapmak için pilatesi öneriyor.

Pilatesin Doğuma Faydaları

 • Pilates, hamilelik döneminde oluşan ödem ve şişliklerin azalması sağlar.
 • Hamilelik döneminde düzenli olarak pilates yapan kadınlar, doğum sürecinde solunum ve gevşeme hareketlerini daha kolay yapar.
 • Pilates yapmak, hamilelikte aşırı kilo almayı engellediği gibi, doğum sonrasında da daha kolay kilo vermenizi sağlar.
 • Pilatesin doğuma faydaları arasında psikolojik etkiler de yer alıyor. Hamilelikte pilates yapmak, psikolojik olarak daha iyi hissetmeyi sağlıyor.
 • Düzenli olarak pilates yapan hamileler; normal doğumu daha kolay yaptıkları gibi, pilates yapan hamilelerin doğumu genellikle daha kısa sürer.
 • Pilates ve diğer egzersizler, sindirim sorunlarının azalmasını sağlar. Daha kaliteli ve rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olur.
 • Düzenli olarak egzersiz yapmanız, bağışıklık sisteminizin güçlenmesini ve vücut sisteminizin düzenlenmesini sağlayacağından, hasta olma riskini azaltır.pilatesin doğuma faydaları

Pilates yapmak hamilelik sürecine olumlu etkiler yaptığı gibi, doğum sürecinde ve doğum sonrasında da etkilidir. Doğumdan sonra düzenli olarak pilates yapmaya devam etmek ve diğer basit egzersizleri uygulamak, doğumda alınan kiloları hızlı bir şekilde vermenizi ve daha enerjik hissetmenizi sağlar.

Doğum Sonrasında Pilates Yapmanın Faydaları

 1. Kol ve bacaklarınızda oluşan ödem ve şişlikler hızlı bir şekilde azalır.
 2. Hamilelik ve doğumdan kaynaklanabilen bel ve sırt ağrılarının şiddeti ve sıklığı azalır.
 3. Doğum sonrasında pilates yapmak, hem fiziksel hem de psikolojik açıdan daha güçlü hissetmenizi sağlar.
 4. Düzenli olarak egzersiz yapmanız, zayıflayan göğüs kaslarınızın güçlenmesini sağlar.
 5. Doğum sonrasında oluşabilecek yırtıkların önüne geçebilmek açısından da pilates oldukça etkilidir.
 6. Kilo artışından en fazla etkilenen karın ve baldır bölgesinin daha kısa sürede normale dönmesine yardımcı olur.

Pilates ve rutin egzersizler, hamilelik döneminde hem fiziksel hem de duygusal açıdan daha güçlü hissetmenizi sağladığı gibi, doğum sonrasında da hızlı bir şekilde eski formunuza kavuşmanıza yardımcı olur.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.