Çocuk Haberleri

Piyasadaki Bebek Mamalarının Yüzde 50’si Zehirli Arsenik İçeriyor

Avrupa Birliği ülkelerinde piyasaya sürülen pirinç bazlı bebek mamalarının yarısında, bebek sağlığına zarar vermeyecek standartların üzerinde zehirli arsenik bulundu. Birçoğu Türkiye’de de satılan yüksek oranda arsenik içeren bebek mamaları, bebeklerde zihinsel ve bedensel gelişimi etkileyebiliyor. 

Yapılan araştırmaya göre, pirinçten yapılan bebek mamalarının yüzde 50’sinin yasal olarak belirlenen düzeyin üstünde olduğu ortaya konuldu. Birleşik Krallık’taki Queen’s Üniversitesi Küresel Gıda Güvenliği Enstitüsü tarafından yürütülen araştırmada bebekler için üretilen mamaların %50’sinde; bebek ve çocuklara hitap eden ürünlerin ise %75’inde zehirli arsenik buldu.

Süttün kesilen bebeklerden, sütten kesilme öncesi ve sonrasında idrar örnekleri de alındı. Buna göre, hazır bebek mamalarıyla beslenen bebeklerde, anne sütüyle beslenenlere oranla daha yüksek seviyede arsenik bulundu.

bebek mamaları

Bebeklerin erken dönemde süt ve arpa ürünlerine hassasiyeti nedeniyle pirinçten yapılan mamalar daha çok tercih ediliyor. Ancak pirincin yüksek arsenik içermesi, bebeklerde ciddi sorunlara neden olabileceğinden, yasal olarak kısıtlanmış durumda. Buna karşın üreticilerin %50’si, zararlı arsenik içerdiği için bebeklerde bağışıklık sistemi, zeka gelişimi gibi sorunlara yol açabilen bebek mamalarını piyasaya sürüyor.

Bebeklerin sağlıklı gelişimi için ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenmeleri gerektiği gibi, ek besinlere geçiş sürecinde evde hazırlanan bebek çorbaları ve destekleyici gıdalar hazırlanması bebeğin gelişimi açısından önem taşıyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir