0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Prematüre Bebekler İçin Anne Sütü Çok Önemli

Anne sütü, bebek gelişimi açısından vazgeçilmez bir besin olmakla birlikte, prematüre bebeklerin anne sütüne duyduğu ihtiyaç, normal doğumla dünyaya gelen bebeklerden daha fazladır. Prematüre bebekler anne sütüyle beslenemediğinde enfeksiyona açık hale gelebilir ve bu durum da bebek sağlığını tehdit eder. 

Prematüre bebekler için, anne sütünün önemi büyüktür. Bunun yanı sıra, iyi bir yoğun bakım süreci ve bebeğin bakımının uzman kişilerce yapılması önemli olan diğer konulardır.

Anne sütü, tüm bebekler için önemlidir, ancak prematüre bebekler söz konusu olduğunda bu önem iki katına çıkar. Anne sütü, hem bebeğin hem de annenin fiziksel ve zihinsel gelişimini etkiler. Prematüre bebek, bu süt sayesinde daha hızlı kilo alır ve gelişir, bağışıklık sistemi enfeksiyonlara karşı güç kazanır.

Anne ve Bebek

Ayrıca anne sütü, bebek ile anne arasında bağ kurulmasının bir aracıdır. Çünkü anne, bebeğini emzirirken direkt olarak ona temas eder, dokunur. Bu durum, bebeğin rahatlamasını sağlarken; annenin doğum sonrası yaşaması ihtimal depresyon ihtimali azalır.

Prematüre Bebek Bakımında İlk 2 Yılın Önemi

Prematüre bebeklerin bu süreçte beslenmelerine, temiz hava solumalarına dikkat etmeli ve bu bebekler enfeksiyondan uzak tutulmalıdırlar. Özellikle kış ayları prematüre bebekler için büyük risk oluşturuyor.

Prematüre bebeklerin, diğer bebeklere oranla hastalıklara yakalanma ihtimali daha fazladır. Bunun için, daha ciddi bir kontrol gerekir. Özellikle ilk 2 yıl boyunca prematüre bebeklerin, bakımına ve beslenmesine fazlasıyla özen gösterilmelidir. Doktor kontrolleri ihmal edilmemelidir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.