Bebek

Prematüre Bebekler için Anne Sütünün Önemi

Türkiye’de her yıl ortalama 1.3 milyon bebek dünyaya geldiği bu bebeklerin yüzde 10’u prematüre doğuyor. Erken doğum olarak da adlandırılabilen prematüre doğum, enfeksiyon olasılığını artırdığından, uzmanlar prematüre bebeklerin anne sütü ile beslenmesinin önemli olduğuna dikkat çekiyor.

Liv Hospital Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanları Dr. Gülnihal Şarman ve Dr. Pınar Boncuk Dayanıklı, anne sütünün prematüre bebekler için hayati öneme sahip olduğunu ve yoğun bakım sürecinde, prematüre bebeklerin bakımının doğru yapılmasının şart olduğunu söylüyor.

Anne Sütü Prematüre Bebekler için Hayati Öneme Sahip

Anne sütünün hem bebeğin hem de annenin fiziksel ve ruhsal gelişimini olumlu etkilediğine vurgu yapan uzmanlar, kilo ve enfeksiyon riskinin anne sütü sayesinde azaldığının altını çiziyor. Prematüre bebeklerin, normal doğumla dünyaya gelen bebeklere göre çok daha yakından takip edilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, bebeğin taburcu edildikten sonra da enfeksiyon riskine karşı kontrol altında tutulması gerektiğini söylüyor.Prematüre Bebek

Prematüre Bebeklerde İlk 2 Yıl Önemli

Prematüre bebeklerde, özellikle ilk 2 yıla dikkat etmek önem taşıyor. Bebeğin iyi beslenmesini sağlamak, bulunduğu ortamın iyi havalandırılmasını sağlamak ve enfeksiyon riskinden kaçınmak gerekiyor. Özellikle kış ayları, prematüre bebekler için risk oluşturabiliyor.

Erken doğumla dünyaya gelmiş bebekler için önerilerde bulunan Dr. Şarman ve Dr. Dayanıklı, ebeveynlere bebekle ilişkinin hastanedeki ilk günden itibaren sürdürülmesi tavsiye ediyor. Bebek küvözdeyken, fiziksel temasta ve göz temasında bulunması gerektiği gibi, uygun haftaya gelindiğinde de emzirme denemeleri yapılmaya başlanması önem taşıyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.