Çocuklar için Cicicee

Red Kit Kimdir?

Red Kit, 1946’da Belçikalı karikatürist Morris tarafından yaratılan bir Batılı çizgi dizisidir. Morris, seriyi 1955 yılına kadar tek başına yazıp çizdi, ardından Fransız yazar René Goscinny ile işbirliğine başladı. Ortaklıkları Goscinny’nin 1977’deki ölümüne kadar sürdü. Daha sonra Morris, 2001’deki ölümüne kadar başka yazarlar kullandı. Morris’in ölümünden bu yana, Fransız sanatçı Achdé, senaryosunu birkaç ardışık yazar tarafından yazılan seriyi çizdi.

Dizi, Amerika Birleşik Devletleri’nin Vahşi Batı’sında geçiyor. “Gölgesinden daha hızlı ateş eden adam” olarak bilinen silahşör Lucky Luke ve onun akıllı atı Jolly Jumper’ı canlandırıyor. Lucky Luke, ya kurgusal ya da Amerikan tarihi ya da folklorundan ilham alan çeşitli kötü adamlara karşı mücadele ediyor. Bunların en ünlüsü, 1890’ların başlarındaki Dalton Çetesi’ne dayanan Dalton Kardeşlerdir. Hikayeler, Batı türünü parodileştiren mizahi unsurlarla doludur.

Lucky Luke, Avrupa’nın en çok bilinen ve en çok satan çizgi roman serilerinden biridir. 23 dile çevrildi. 2021 itibariyle seride 81 albüm yer aldı. 1968’den 1998’e kadar Dargaud ve ardından Lucky Productions tarafından yayınlandılar. 2000’den beri Lucky Comics tarafından yayınlanmaktadır. Her hikaye ilk olarak bir dergide tefrika edildi: 1946’dan 1967’ye kadar Spirou’da, 1968’den 1973’e kadar Pilote’de, 1974-75’te Lucky Luke’da, 1975-76’da Tenten’in Fransızca baskısında ve o zamandan beri çeşitli diğer dergilerde.

Serinin ayrıca animasyon filmleri ve televizyon dizileri, canlı aksiyon filmleri, video oyunları, oyuncaklar ve masa oyunları gibi diğer medyalarda da uyarlamaları oldu. 2022 itibariyle, serinin normal albümlerindeki 81 kitabın tamamı İngilizce çeviri olarak sunulacak.

Red Kit
Red Kit

Yayın Serüveni

Efsanevi Vahşi Batı’ya ve sevecen bir parodiye aynı anda bir övgü olan çizgi romanlar, 1946’dan 2001’de ölümüne kadar Red Kit’i çizen Belçikalı sanatçı Morris tarafından yaratıldı. İlk Red Kit macerası Arizona 1880, filmin Fransız versiyonunda ortaya çıktı. Daha sonra 7 Aralık 1946’da Spirou’nun Almanach sayısında yayınlandı.

Birkaç yıl şeridi kendisi yazdıktan sonra, Morris René Goscinny ile bir işbirliğine başladı. Altın çağı olarak kabul edilen dönemde, 25 Ağustos 1955’te Spirou’da yayınlanan “Des rails sur la Prairie” hikayesiyle başlayan ve 1977’deki ölümüne kadar dizinin yazarıydı. Spirou’da uzun süreli seri yayınlara son veren dizi, 1967’de “La Diligence” hikayesiyle Goscinny’s Pilote dergisine kaydırıldı. Daha sonra Dargaud yayıncısına götürüldü.

Goscinny’nin 1977’de ölümünden sonra, Raymond “Vicq” Antoine, Bob de Groot, Jean Léturgie ve Lo Hartog van Banda dahil olmak üzere birkaç yazar onun yerine geçti. 1993 Angoulême Uluslararası Çizgi Roman Festivali’nde Lucky Luke’a bir onur sergisi verildi.

2001 yılında Morris’in ölümünden sonra, Fransız sanatçı Achdé, yazarlar Laurent Gerra, Daniel Pennac ve Tonino Benacquista ile işbirliği içinde yeni Red Kit hikayeleri çizmeye devam etti. 2016’dan beri, yeni albümler yazar Jul tarafından yazılıyor.

Lucky Luke çizgi romanları şu dillere çevrildi: Afrikanca, Arapça, Bengalce, Katalanca, Hırvatça, Çekçe, Danca, Felemenkçe, İngilizce, Estonca, Fince, Almanca, Yunanca, İbranice, Macarca, İzlandaca, Endonezyaca, İtalyanca, Norveççe, Farsça, Lehçe, Portekizce (hem Brezilya hem de Avrupa formlarında), Sırpça, Slovence, İspanyolca, İsveççe, Tamilce, Türkçe, Vietnamca ve Galce.

Red Kit
Red Kit

Konusu

Her zaman bir kovboy olarak tanımlansa da, Luke genellikle yanlışların düzelticisi veya bir tür koruma görevi görür; burada el becerisi ve inanılmaz silah hüneri sayesinde üstün gelir. Yinelenen bir görev, beceriksiz ama tehditkar gangsterleri Dalton kardeşler Joe, William, Jack ve Averell’i yakalamaktır. O, “dünyanın en zeki atı” olan Jolly Jumper’a biner ve genellikle ona Rin Tin Tin’in bir parodisi olan “evrendeki en aptal köpek” olan hapishane gardiyanı köpeği Rantanplan eşlik eder.

Luke, Calamity Jane, Billy the Kid, Judge Roy Bean ve Jesse James’in çetesi gibi birçok tarihi Batılı şahsiyetle tanışır ve Wells Fargo posta arabalarının korunması, Pony Express, First Transcontinental Telegraph’ın inşası gibi olaylarda yer alır. Atanmamış Oklahoma Toprakları’na koşun ve Fransız aktris Sarah Bernhardt’ın bir turu. Kitaplardan bazıları, öne çıkan olayların arka planında tek sayfalık bir makaleye sahiptir. Goscinny bir keresinde Morris ile kendisinin Lucky Luke maceralarını mümkün olduğunca gerçek olaylara dayandırmaya çalıştıklarını, ancak gerçeklerin komik bir hikayenin önüne geçmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

Albümlerin kronolojisi kasıtlı olarak bulanıktır ve çoğu albümde belirli bir yıl verilmez. Gerçek kişilere dayanan kötü adamlar ve tesadüfi karakterler, 19. yüzyılın ortalarından sonuna kadar yaşadı. Örneğin, Daily Star albümünde Lucky Luke, 1831’de New York’a taşınmadan önce genç bir Horace Greeley ile tanışır. 1882’de yargıç olarak atanan Yargıç Roy Bean, başka bir albümde ve henüz Lucky adlı bir albümde yer alır. Luke, Dalton çetesine karşı 1892 Coffeyville çatışmasında yer alır. Şanslı Luke’un kendisi tüm hikayelerde değişmeden görünür.

Coffeyville’deki Mad Jim’i ve eski Dalton kardeşler çetesini vurup öldürdüğü ilk birkaç hikaye dışında, Luke’un hiç kimseyi öldürdüğü görülmez, insanları basitçe ellerinden silah ateşleyerek silahsızlandırmayı tercih eder.

Phil Defer, Le Moustique’deki ilk yayında öldürüldü, ancak sonraki albüm koleksiyonunda bu, zayıflatıcı bir omuz yarasına dönüştü.

Her hikayenin son panelinde, en eski hikaye hariç, Lucky Luke gün batımına doğru Jolly Jumper’a biner ve (İngilizce) “Ben zavallı, yalnız bir kovboyum ve evden çok uzaktayım…” şarkısını söyler.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir