Çocuk Haberleri

Rol Model Öğretmenler Programı Başvuruları Başladı

Rol Model Öğretmenler Programı başvuruları devam ediyor. YGA ve Yapı Kredi işbirliğiyle başlatılan program dezavantajlı bölgelerdeki öğretmenlere ulaşmayı hedefliyor.

Rol Model Öğretmen Programı, YGA & Yapı Kred iş birliği ile Anadolu’ya Bilim Göçü projesi kapsamında 2020 yılı Ocak ayında başlamıştır.

Program hedef kitlesinde, Anadolu’nun dezavantajlı bölgelerinde eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam eden, çevrelerindeki sorunların farkında olan, bu sorunları çözmek için inisyatif alan öğretmenler yer almaktadır.

öğretmenler yemin edecek

Program hedef, 3 yılda 5000 öğretmen, 1.5 milyon öğrenciye ulaşmaktır.

Program içeriği, öğretmenlerin ihtiyaçları doğrultusunda, onlardan alınan iç görülerle tasarlanmıştır. Öğretmenlerin iç görülerine bakıldığında öne çıkan 2 paylaşım vardır:

  • Gelişen teknolojinin yanında öğrencileri geleceğe hazırlamak için kendimi yetersiz hissediyorum.
  • Elimdeki kısıtlı imkanlara rağmen çabalıyorum, ancak kimse görmüyor. Kendimi değersiz hissediyorum.

İç görüler ele alındığında Rol Model Öğretmen Programı’nın hayata geçirilmesinde 3 temel çıktı hedeflenmektedir:

  • Öğretmenleri değerli hissettirmek
  • Öğretmenler üzerinden öğrencilere geçen etkileşimle sürdürülebilir etki oluşturmak
  • Öğretmenlere çağın gelişimine uygun donanımı kazanacak özgüven adımlarını vermek

Rol Model Öğretmenler Programı başvuru için tıklayınız.

YGA Nedir?

YGA, Türkiye’de kurulan kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur. Geleceğe umutla bakmamızı sağlayan çift kanatlı gençler yetiştirir. Bu gençler hem vicdan hem de donanım kanatlarını; insanlığa faydalı inovasyonlar üretirken geliştirirler. Dünya çapında bir ilke imza attıkları girişimler ile, sosyal sorunlara teknoloji temelli köklü çözümler üretirler.

YGA’ya her yıl 50 binin üzerinde lise ve üniversite öğrencisi başvurur. 5 aşamalı mülakatla 50 kişi seçilir. YGA liderlik programında bilim insanı, akademisyen ve üst düzey yöneticilerden oluşan; aralarında Prof. Aziz Sancar, Ali Koç, Faruk Eczacıbaşı, Prof. Mehmet Toner, Prof. Kristi Raube, Prof. Doğan Cüceloğlu gibi isimlerin olduğu YGA Hayal Ortaklarından girişimcilik üzerine eğitimler alırlar.

Aynı zamanda, YGA’nın çocuklara bilimi sevdirmek için başlattığı Bilim Seferberliği projesinde ve sosyal inovasyonlarında gönüllü çalışırlar. Sadece Türkiye’deki öğrenciler değil; Harvard, MIT, Columbia, Brown, Berkeley, London Business School, Münih Teknik, Turin Politeknik gibi üniversiteler ile yapılan stratejik ortaklık kapsamında, bu üniversitelerden gelen öğrenciler de YGA projelerinde görev alır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir