Çocuk Haberleri

Rowling Yeni Çocuk Kitabı Ickabog’u İnternetten Ücretsiz Yayımlıyor

Rowling, sürpriz bir öykü kaleme aldığını, karantinadaki çocukların okuyabilmesi için internet üzerinden ücretsiz yayınlayacağını duyurdu. Rowling, öykünün resmedilmesini de okuyuculara bıraktı.

Harry Potter roman serisiyle dünya çapında üne kavuşan Joanne Kathleen ‘Jo’ Rowling veya bilinen adıyla J. K. Rowling, sürpriz bir duyuru yaparak ‘Ickabog’ adında bir öykü kaleme aldığını açıkladı.

Yaklaşık 10 yıl önce bu öyküyü yazmaya başladığını, çoğunluğu el yazısı olan müsveddeleri tavan arasında sakladığını söyleyen J.K. Rowling, öyküyü çocuklara sunmaya karar verdiğini söyledi. Kitabın bölümlerinin parça parça internet üzerinden yayınlanacağını belirtti.

Yazar, “Çok yakın zamana kadar, Ickabog’un hikâyesini duyan tek kişi benim iki küçük çocuğumdu. Ickabog’u çevrimiçi olarak ücretsiz yayınlamaya karar verdim. Böylece karantinadaki çocuklar veya bu garip, sarsıcı zamanda okula geri dönen çocuklar bunu okuyabilir ya da birilerinden kendine okumasını isteyebilir” dedi.

‘Harry Potter’ın devamı değil’

Kafa karışıklığını gidermek de isteyen sevilen yazar, Ickabog’un efsaneleşmiş Harry Potter serisinin devamı olmadığının altını çizdi.

Okuyucuların da kitaba dahil olmasını isteyen yazar, çocuklara “Kitabı benim için resmedin. Hayal gücünüzü serbest bırakın” çağrısında bulundu.

Kasım 2020’de Ickabog’un basılacağını belirten ünlü yazar, çizimler arasından seçilenlere kitapta yer vereceklerini duyurdu.

Yazar ayrıca kitaptan elde edeceği telif haklarının tamamını salgından etkilenen kişilere yardım amacıyla kullanılmak üzere bağışlayacağını belirtti.

Kitabın basılı halinin Kasım 2020’de kitapçılarda olması hedefleniyor. Çocukların gönderdikleri resimlerden seçilenler bu kitapta yer alacak.

Kitabın internet sitesi theickabog.com. Bu linkte ‘Read the Story’ye basanlar öyküyü İngilizce okuyabilecek. Rowling, Twitter’dan gelen bir soruya yanıt olarak kitapların çevirilerinin de yapılır yapılmaz siteye ekleneceğini açıkladı. Bu kitap, Rowling’in Harry Potter ile bağlantılı olmayan ilk çocuk kitabı olacak.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir