Alışveriş

Sandalet Çeşitleri

Sandalet çeşitleri kapalı ve açık olmak üzere iki başlıkta toplanır. Sıcak günlerde tercih edilen sandaletleri alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Çocuklar için ayakkabı bakmak, her birkaç ayda bir yeniden bakmanız gerektiğinden yorucudur. Ancak, çocuğunuzun ayakkabılarının doğru şekilde aldığınızdan emin olmak, gelişimleri için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir! Yetişkinlikte pediatri sorunlarının çoğuna çocukluk çağında kötü seçilen ayakkabılar neden olur. Öyleyse birlikte doğru seçimi yapalım.

Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günün Sonunu Beklemeyin

Tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi çocuklara da ayakkabı alırken akşamı beklememek gerekir. Tüm gün oynayan çocukların ayakları şişer. Dolayısıyla bu ayaklara alınacak ayakkabı normalden büyük olabilir. Bunu engellemek için ayakkabı almaya sabah gitmek iyi olacaktır.

Ayağın Boyunu Ölçün

Ayakkabı mağazaları, ayakkabı boyunu tasarlamayı sever, bu nedenle her ayakkabı markası, boyutlar aynı olsa bile biraz farklı olabilir.

Kendi rehberinizi oluşturarak bunun sorun olmasını engelleyebilirsiniz. Bebeğinizin ayağını ayak ve topuktan ölçün. Ayakkabı alırken numaranın yanı sıra bu ölçüyü de dikkate alın.

Küçük ya da Büyük Almayın

Küçük ayakkabı zaten çocuğun ayağına olmayacaktır. Sıkıştırarak da olsa ayağına olsa bile çocuğun ayak yapısına zarar verecektir. Bundan kaçının. Aynı şekilde büyük ayakkabı da çocuğun ayak yapısına zarar verir. Sürekli büyük ayakkabı giyilen bir ayağın bileği incinebilir. Bundan da kaçınmalısınız.

Başparmağı Ölçümü Yapın

Ayakkabının uzunlamasına sabitlendiğinden emin olmak için başparmağınız çocuğunuzun topuk kısmı ile ayakkabının arkası arasına iyice oturmalıdır. Ayak parmakları ile ayakkabının ucu arasında rahat bir boşluk olduğundan emin olmak için başparmağınızı çocuğunuzun ayakkabısının önüne bastırın.

Her İki Ayağı da Ölçün

Neredeyse herkesin bir ayağı diğerinden daha büyüktür. Çocuğunuzun ayaklarını ölçün ve her zaman daha büyük ayağa uygun bir ayakkabı alın. Aralarında çok büyük bir fark olmadığından çok az bir büyüklük diğer ayak için sorun oluşturmayacaktır.

Ayakkabıyı Deneyin

Her zaman satın almadan önce çocuğunuz ayakkabıyı denemelidir. Yürüyüşünün doğal olup olmadığını görmek için dikkatlice izleyin. Ayakkabılar topukta kayıyor mu? Çocuğunuz doğru adım atıyor mu

Dikkatini ayakkabısına çekmeye çalışın ve rahat olduğundan emin olmak için çocuğunuza sorular sorun. Çocuğunuza ayak parmaklarının veya ayaklarının arkasının nasıl hissettiğini sorun.

Ancak sizin de dikkatli olduğunuzdan emin olun. Sormanın yanı sıra gözlemleyin. Ayakkabının çocuğunuzun hareketlerini herhangi bir şekilde engelleyip engellemediğine bakın.

Bebeklere Ayakkabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Ayakkabı esnek ve hafif olmalıdır. Böylece ayakkabı bebeğin ayağına kolay uyum sağlar.
 • Bebeğin ayakkabılarının doğal maddelerden yapılmış olmasına dikkat etmek gerekir. Plastik ve sentetik malzemelerden kaçınmak gerekir. Böylece bebeğin ayağının nefes alması sağlanabilir.
 • Bebeğin ayakkabı şekli yuvarlak burunlu olmalıdır. Çünkü bu tür ayakkabılar, bebeğin hareket alanını kısıtlamaz.
 • Bebeğin ayakkabısı yüksek bilekli olmalıdır.
 • Tahriş etmeyen, alerji yapmayan ayakkabılar tercih edilmelidir.
 • Topuk arkasında bir küçük bir ayakkabı çekeceği girecek kadar mesafe kalmalıdır.
 • Kalın sağlam kösele ayakkabılardan ziyade ayağa ve ayağın hareketliliğine destek verecek ayakkabı alternatifleri üzerinde durulmalıdır.
 • Bebeğe büyüyeceği öngörüsü ile büyük ayakkabı alınmamalıdır.

Çocuklara Ayakkabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ölçü ya da numarayla ayakkabı almak, çocukların ayak sağlığını olumsuz etkileyebiliyor. Bu nedenle, çocuk ayakkabısı alırken, çocuğa mutlaka ayakkabıyı denetmek gerekiyor.

Çocuğun ayakkabının ayağını sıktığını söylemesi durumunda, sık yapılan “ayakkabı zamanla açılır” yanlışına düşmeyin. Birkaç hafta boyunca dahi, ayakkabının çocuğu rahatsız etmesi, önemli sorunlara yol açabilir. Bu nedenle, çocuğun tam olarak rahat etmediği modelleri almayın.

Yazlık ayakkabı alırken, yazlık çorap; kışlık ayakkabı alırken ise kışlık çorapla çocuğun ayakkabıyı denemesi şarttır. Çorapsız denemeler, yanıltıcı fikir verebileceğinden, ayakkabının nasıl kullanılacağını düşünerek karar verin.

Ayakkabı seçiminde taban esnekliğine önem verin. Özellikle 6 yaşından küçük çocukların daha esnek tabanlı ayakkabılar giymesini sağlayın. Tabanın esnek ve yumuşak olması, çocuğun rahat hareket etmesini sağlayacağı gibi, bilek ağrılarını da önler.

Yazlık ya da kışlık çocuk ayakkabısı modellerinde, ayakkabının arkadan vurmamasına ve parmak uçlarında boşluk olmamasına dikkat edin. Çocuğun ayağını sıkan, parmak uçlarında boşluk olan ya da arkadan vuran ayakkabılar, ayak sağlığı açısından olumsuz durumların oluşmasına yol açabilir.

Çocuk ayakkabısı alırken, çocuğun fikirlerini de mutlaka göz önünde bulundurun. Sevmediği bir modeli almanız, çocuğun psikolojik açıdan olumsuz etkilenmesine ve kendisini değersiz hissetmesine yol açabilir. Bu nedenle, ayakkabı alırken, çocuğun sevdiği modellere öncelik vermeye dikkat edin.

Bağcıklı ayakkabılar, özellikle 5 yaşından küçük çocuklar açısından kullanışsız olabiliyor. Küçük çocuk ayakkabısı alırken, kısa bağcıklı olmasına ya da cırt cırtlı olmasına dikkat edin. Uzun bağcıklı ayakkabılar, kullanımı zorlaştırabileceği gibi, okul çağındaki çocuklar için tercih edilebilir.

Okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocuklara ayakkabı alırken, düztaban modelleri tercih edin. Çocuğun gündelik ayakkabıları için topuksuz modelleri seçmeniz gerektiği gibi, 12 yaşından küçük çocuklar için topuklu ayakkabı modelleri tercih etmeyin. Topuklu çocuk ayakkabıları, çocuğun hem sağlığı hem de psikolojisi açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Çocuk ayakkabıları, çok daha hızlı kirlenir. Bu nedenle, günlük ayakkabılarda, beyaz, krem ve gri gibi açık tonları tercih etmeyin. Çocuklar için birkaç renge sahip ayakkabılar tercih edebilirsiniz.

Çocuk ayakkabısı alışverişi için sabah saatlerini tercih etmeniz, yanılmanıza yol açabilir. Zira çocukların ayakları tıpkı yetişkinler gibi, gün içerisinde şişebilir. Bu nedenle, çocuk ayakkabısı almak için öğlen ya da akşam saatleri daha uygundur.

Sandalet Çeşitleri

Birçok ebeveyn, ayaklarına mümkün olduğunca fazla koruma ve destek sağlamak için çok küçük çocukların kapalı topuk ve ön tarafa sahip sandaletlere ihtiyaç duyduklarını iddia edecektir. Ancak, gerçek şu ki ön kısım ekstra destek sağlamaz, sadece ek koruma sağlar. Topuk başlığı tarafından sağlanan destek, ayak bileği etrafında dönen kayışlarla telafi edilebilir. Başka bir deyişle, doğru ya da yanlış seçim yoktur; daha çok bir tercih meselesi. Sandalet çeşitleri dörde ayrılır.

Dört çeşit sandalet vardır:

 • Topuk kısmı kapalı ve önü kapalı sandaletler.
 • Topuk kısmı açık ve önü açık sandaletler.
 • Topuk kısmı ve önü açık sandaletler.
 • Topuk kısmı açık ve önü kapalı sandaletler.

Kapalı Sandalet

Sandalet çeşitleri içinde ilki kapalı sandaletlerdir. Yeni yürümeye başlayan çocuklar ve çok küçük çocuklar için, sandaletin ayak bileği etrafına sıkıca kapatılması ve böylece tam oturmasını sağlamak önemlidir. Bu, ayakları üzerinde hala biraz sendeleyen olan çocuklar için gerekli desteği ve dengeyi sağlarken, aynı zamanda ayağın sandalette ileri geri hareket etmemesini sağlar. İdeal olarak, ayarlanabilen bir kayış şeklinde ayar imkanlarına sahip sandaletleri seçmeli ve sandaletleri çocuğun ayaklarına uyacak şekilde giydirmelisiniz. Sandalet ayak bileği ve ayak parmağı çevresine sıkıca oturursa, hem açık hem de kapalı topuk modelleri gerekli ayak desteğini sağlar.

Kapalı önü olan bir sandalet, ayak parmaklarına açık ön modellerden biraz daha fazla koruma sağlar, bu da onları çocuklar ve küçük çocuklar için iyi bir seçim yapar. Dikkat edilmesi gereken en önemli şey, sandaletlerin ayak parmaklarının sandaletten dışarı çıkacağı kadar küçük olmamasıdır. Çok küçük çocuklar için, çok büyük sandaletler almamanız önemlidir, çünkü bu motor becerileri gelişimlerini engelleyebilir, bu yüzden sandaletlerde büyüme için 1 cm’den fazla yer bırakmamalısınız. Daha büyük çocuklar için, kapalı sandalet alırken büyüme için 1-1.5 cm’lik bir büyüklük öneririz.

Açık Sandalet

Sandalet çeşitleri içinde diğeri açık sandaletlerdir. Topuk kısmı ve önü açık olan sandaletler, büyük çocuklar için idealdir, çünkü ayağın daha rahat hareket etmesini ve sıcak yaz günlerinde daha iyi serinlemesini sağlarlar. Önü açık ve topuk kısmı açık sandalet alırken, çocuğunuzun ayaklarının kemerler ve kayışlar tarafından yeterince desteklendiğinden emin olmak önemlidir. Tıpkı kapalı sandaletlerde olduğu gibi, çocuğunuzun ayaklarının açık sandaletlere iyi oturduğundan emin olmalısınız.

Çocuğunuz için açık sandaletler alırken büyümek için yaklaşık 1 cm boşluk bırakmanızı öneririz, çünkü kapalı sandaletlerden biraz daha gevşek bir uyumla kurtulabilirsiniz.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir