Çocuk Haberleri

Save the Children: Her 7 Saniyede, 1 Kız Çocuğu Evlendiriliyor

Uluslararası çocuk yardım kuruluşu Save the Children tarafından yapılan araştırmaya göre, dünya genelinde her 7 saniyede bir 15 yaş altında bir kız çocuğu evlendiriliyor.Save the Children Kız Çocukları Raporu

Save the Children; Afganistan, Yemen, Hindistan ve Somali’nin de aralarında bulunduğu ülkelerde yaptığı çalışmalar doğrultusunda, bazı ülkelerde kız çocuklarının evlendirilme yaşının 10’a kadar düştüğünü belirtti. Çocuk yaşta evliliğin, kız çocuklarının yaşamlarının her alanını olumsuz etkileyeceğini belirten Save the Children, kız çocuklarını erken yaşta evliliğe zorlayan faktörler arasında; çatışma, insani krizler ve yoksulluğu gösterdi.

Save the Children Yönetim Kurulu Başkanı Helle Thorning-Schmidt, çocuk yaşta evliliklerin kız çocuklarını temel haklarından mahrum ettiğini belirterek, çocukların aile içi taciz ve tecavüze uğradığını, HIV gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara açık hale geldiğini belirtti.

Türkiye 144 Ülke Arasında, 55. Sırada

Türkiye, kız çocuklarının toplumdaki konumu, 144 ülke arasında 55.sırada yer alıyor. Sıralamanın sonunda Çad, Nijer, Orta Afrika Cumhuriyeti, Mali ve Somali gibi ülkeler yer alıyor. Sıralamanın başında ise İsveç, Finlandiya ve Norveç ile Hollanda, Belçika ve Danimarka bulunuyor.

2 Yorum

2 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir