Çocuk Haberleri

Save the Children’dan, Mülteci Çocukların Eğitimi için Küresel Çağrı

Çocuklarla ilgili çalışmalar yapan en büyük uluslararası yardım kuruluşlarından biri olan Save the Children (Çocukları Koruyun), çocuk mültecilerin eğitim hakkından mahrum bırakıldığına dikkat çekerek, küresel bir iş birliği çağrısı yaptı.save-the-children

Çocuk mültecilerin temel haklarından mahrum bırakılması; her 4 mülteci çocuktan 3’ünün okula gitme imkanı bulunmamasına vurgu yapan Save the Children, tüm hükümetlere çağrı yaptı. Çocukların bir aydan uzun süre okuldan uzak kalmaması gerektiğini belirten yardım kuruluşu, mülteci çocukların kayıp nesiller oluşturabileceği konusunda uyarıda bulundu. Tüm hükümetlere hitaben yayımlanan çağrıda, küresel bir çaba başlatılması gerektiği vurgulandı.

Her 4 mülteci çocuktan, yalnızca 1’i okula devam edebiliyor. Mülteci çocuklar arasında, kız çocuklarının okula gitme oranı çok daha düşük olduğu gibi; çocuk işçiliği ve erken yaşta evlendirilme gibi çocuk haklarını ihlal eden durumlarla çok sık karşılaşılıyor. Save the Children tarafından yapılan çağrıyla, uluslararası çapta bir iş birliği başlatılması durumunda, mülteciler arasında çocuk yaşta evliliklerin azaltılması ve eğitim alan mülteci çocukların oranının artması önemli gelişmeler yaşanabilir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir