Çocuk Haberleri

SBS Tercihlerinde Pazartesi Son Gün

Yaklaşık 1 milyon öğrencinin girdiği ve bu yıl son kez yapılan Seviye Belirleme Sınavı tercihlerinde sona gelindi. 15 Temmuz’da başlayan tercih dönemi 29 Temmuz Pazartesi günü sona erecek.

Başarı sıralamasının bir iki okul üzeri tercih edilebilir

Doğa Koleji Rehberlik Bölüm Başkanı Merve Kuruhasanoğlu, tercih sıralamasında öğrenci ve velilerin okul puanına göre değil, öğrencinin bulunduğu yüzdelik dilime dikkat edilmesinin altını çizerek şu uyarılarda bulundu;

“Öğrencilerimizin ve velilerimizin son derece telaşlı olduklarını gözlemliyoruz. Yeni açılan okullar ve bölümler var. Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl, lise kontenjanlarını yaklaşık yüzde 30 artırdı. Puanlar çok oynayacaktır. Bu nedenle kesinlikle telaşa kapılmadan başarı sıralaması ve yüzdelik dilimi esas alınarak tercih yapmalılar. Yüzdelik dilim ve başarı sıralamasının bir iki okul üzeri ve bir iki okul gerisindeki okulları da tercih listelerine eklemelerinde fayda var. Bu okula benim başarı sıralamam yetmez düşüncesiyle daha yüksek başarı sıralamasındaki okulları tercih etmekten de korkmasınlar.”

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.