0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Sevgi Dolu Babalar ve Bebekler

Bebekler sevgiyle büyür, gelişir ve zamanla sevgi dolu birer yetişkin olurlar. Çünkü onları çok seven anne ve babaları var. 

Gebeliğin öğrenilmesiyle birlikte bebekle anne arasında bağ kurulmaya başlanır. Bir kadın doğum henüz gerçekleşmeden annelik hissiyle tanışmış olur. Bu süreçte babaya haksızlık edilir ve babaların doğumdan ancak 2-3 ay sonra baba olduklarını hissettikleri düşünülür. Oysa gebelik yaşamasalar da babalar da gebelik sürecinin aktif bir parçasıdır.

Babalar da tıpkı anneler gibi heyecan duyar, endişelenir ya da sevgisini büyütmeye başlar. Belki karınları şişmez, mideleri bulanmaz ya da aşermezler ama onlar da nihayetinde babadır ve bebekleriyle özel bir bağları vardır.

Çalışan bir anne babaysanız, her ikiniz de akşam olup da bebeğinize kavuşacağınız zamanı iple çekersiniz. İlk adımlarını görmeyi, gülüşünü izlemeyi, uykusunda sevmeyi, hele bir de ilk hangi kelimeyi söyleyeceğini duymayı… bebeğinizin tüm gelişim aşamalarının heyecanlı birer tanığısınızdır.

Bebek büyütmenin kadınların görevi olduğunu düşünmek ne kadar hatalıysa, babaların bebeklerle bir bağı olmadığını düşünmek de o kadar hatalıdır. Her ebeveynin bebeğin gelişiminde bir diğeri kadar sorumluluğu vardır.

Bebeğinizi sevginizle büyütmeli ve ona sevgi dolu birer anne baba olduğunuzu göstermelisiniz. İşte sevgi dolu babalar ve bebekleri:

1. Babacığım biraz acıktım da bu yeniyor mu?

Babalar ve Bebekler

2. Hep sen mi beni seveceksin, biraz da ben seni öpeyim.

Babalar ve Bebekler

3. Babam beni uyuturken uyuyakaldı, zor uyuyorum da biraz yoruldu sanırım.

Babalar ve Bebekler

4. Babacığım sen beni uyutmuyor muydun?

Babalar ve Bebekler

5. Babacığım beni öptüğünde çok mutlu oluyorum.

Babalar ve Bebekler

6. Sanırım babacığım beni çok seviyor.

Babalar ve Bebekler

7. Büyüyünce piyanist olacağım. Biraz ninni çalayım.

Babalar ve Bebekler

8. Babacığımla gezmeye gidiyoruz.

Babalar ve Bebekler

Görsel: Tim Toms

Bebeğinizle sağlıklı bir iletişim kurabilmek ve onun mutlu bir bebeklik geçirebilmesini sağlayabilmek için ona sevginizi hissettirin. Hamilelik döneminden itibaren bebeğinizle ilişkinizi güçlendirin.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.